22 Haziran 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Serhan Süzere Fahri Konsolosluk
20 Mayıs 2008 Salı 15:56

Serhan Süzer'e Fahri Konsolosluk

Süzer Grubu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Serhan Süzer, Kosta Rika Cumhuriyeti'nin İstanbul Fahri Konsolosluğu'nu üstlendi.

Ülkemiz iş dünyasının başarılı isimlerinden Serhan Süzer, Kosta Rika Cumhuriyeti"nin Nobel Barış Ödüllü Devlet Başkanı Oskar Arias"ın atamasıyla Kosta Rika"nın İstanbul Fahri Konsolosluğu"nu üstlendi. Serhan Süzer, Süzer Grubu İcra Kurulu Başkan Yardımcılığına paralel olarak yürüteceği Kosta Rika Cumhuriyeti İstanbul Fahri Konsolosluğu görevinde önceliği iki ülke arasında kültür, sanat ve iş dünyasına yönelik işbirlikleri oluşturmaya vereceğini belirtiyor.

Serhan Süzer, üstlendiği görevindeki hedeflerine ilişkin şunları söyledi: "Türkiye ve Kosta Rika arasındaki kültür ve sanat alanında ilişkilerin artırılması ve 35 milyon dolarlık ticaret hacminin büyümesi önceliklerim arasında yer almaktadır. Ayrıca başta turizm olmak üzere birçok sektörde karşılıklı yatırımların teşvik edilmesi ve iş dünyasının farklı alanlarında işbirlikleri oluşturmayı hedefliyorum. İki ayrı kıtada birbirlerinden binlerce kilometre uzakta yaşayan ancak özellikleri birbirine çok benzeyen iki milletin sıcakkanlı insanlarının birbirlerini daha iyi tanıyacakları bir platforma vesile olacağım için çok mutluyum."

Serhan Süzer kimdir?

1977 yılında İstanbul"da doğan Serhan Süzer, orta öğrenimini İSTEK Vakfı Tarabya Kemal Atatürk Lisesi"nde tamamladıktan sonra 1993"te ABD"de UCLA"in, 1994"te ise Harvard"ın yaz programlarına katıldı. 1995-1999 yılları arasında yükseköğrenimini Kanada"nın Montreal kentindeki McGill Üniversitesi"nde finans ve muhasebe alanlarında tamamladı. Ritz-Carlton Istanbul otelinin açılışından itibaren mülk yönetimini üstlenmiş olmasının yanı sıra 2003"ten bu yana Süzer Grubu Uluslararası İlişkiler Departmanı Yöneticisi olarak görev yapıyor. Serhan Süzer aynı zamanda, 2007 yılı itibariyle üstlendiği KFC Türkiye ve Pizza Hut Türkiye Yönetim Kurulu Üyeliği ile Kanadalı SNC Lavalin şirketi ortaklı mülk ve tesis yönetimi firması ProFac-EKO"daki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerine de halen devam ediyor. Serhan Süzer, 2008 yılı itibariyle Kosta Rika Cumhuriyeti"nin İstanbul Fahri Konsolosluğunu yürütmeye başlamış bulunuyor. 2004 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Turizm Atölyesi"nin çalışmalarına katılan ve 2002 - 2004 arasında ICVB (Istanbul Convention and Visitors Bureau - İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu) yürütme kurulu üyesi olan Serhan Süzer, Devlet Planlama Teşkilatı İhtisas (Turizm) Komisyonu Üyeliğini üstlenerek 9. Kalkınma Planının yazılmasına (2007 - 2013) katkılarda bulunmuştur. Serhan Süzer 2007 yılından bu yana Süzer Grubu"nun İcra Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Kosta Rika, okuryazarlık oranı en yüksek ülkeler arasında yer alıyor

Orta Amerika"da yer alan Kosta Rika Cumhuriyeti"nin başkenti San José. Ülke, 51.060 kilometrekarelik yüzölçümüne ve 4 milyonun biraz üzerinde nüfusa sahip. Hem Pasifik hem de Atlantik Okyanusunda kıyısı olan Kosta Rika"nın resmi dili İspanyolca olmasına karşın İngilizce de yoğun olarak konuşuluyor. Kosta Rika, yüzde 97 civarındaki okuryazarlık oranıyla, bu alanda dünya ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. 2005 rakamlarına göre ülkede kişi başına düşen milli gelir 4.626 ABD Doları. İşsizlik oranının yüzde 6 civarında olduğu ülkenin ekonomisinde turizm ile hizmetler sektörü önemli bir yer tutuyor ve işgücünün yüzde 63"ü bu alanda çalışıyor. Bunu sanayi, tarım, ormancılık ve balıkçılık takip ediyor. Dünyanın en kaliteli kahvesini üreten Kosta Rika"nın tropikal iklimden dolayı ve başarılı devlet politikasının korumasıyla, her bir köşesi tam bir doğa harikası görünümüne sahip bulunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları