18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şebeke Sektörlerdeki Liberaleşme Rekabeti Etkiliyor
20 Ocak 2008 Pazar 11:43

Şebeke Sektörlerdeki Liberaleşme Rekabeti Etkiliyor

TÜSİAD, düzenlediği sempozyum ile şebeke sektörlerden Telekomünikasyon ve Enerji'de yaşanan rekabet sorunlarını değerlendirdi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), 18 Ocak 2008 Cuma günü, Ceylan Intercontinental Oteli’nde TÜSİAD Şirket İşleri Komisyonu bünyesinde faaliyet gösteren Rekabet Çalışma Grubu tarafından düzenlenen Türkiye’de Şebeke Sektörlerde Genel Rekabet Sorunları başlıklı sempozyum ile şebeke sektörlerden Telekomünikasyon ve Enerji'de yaşanan rekabet sorunlarını değerlendirdi.

Toplantının açılışında konuşan TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkan Yardımcısı Erkut Yücaoğlu, şebeke sektörlerde etkin rekabetin ve liberalizasyonun sağlanmasında bir taraftan rekabet politikasının önem kazandığını, diğer yandan sektörlerin özelliği gereği sadece rekabet politikasının yeterli olmadığını ve düzenleyici politikaların da ağırlığını koruduğuna dikkat çekti.

Erkut Yücaoğlu, geçtiğimiz aylarda Türk Telekom'da yaşanan grevin sektörde yaşanan aksaklıkların Türkiye’nin kesintisiz haberleşme hizmeti ve güvenliğinin sağlayamayacak bir konumda olduğunu gösterdiğini belirtti.

Yücaoğlu konu ile ilgili olarak "Türk Telekom tarafından verilen hizmetlerde yaşanan bu aksaklığın, telefon ve internet erişimi hizmeti veren şirketlere çok büyük zararlar verdiğini biliyoruz. Bu sebeple ülkemizde telekomünikasyon sektöründe sağlıklı rekabet koşullarının oluşturulmasının ne kadar önemli olduğunu vurgulamak gerekecektir. Bu alanda gerekli adımların bir an önce atılması öncelikli hedeflerimizden biri olmalıdır." dedi.

Yücaoğlu, TÜSİAD'ın enerji sektörünü ise, ülkemizdeki her türlü sanayinin, her çeşit üretim kolunun girdi olarak kullandığı ve performansının sadece bu sektör açısından değil bütün sanayi ve ülke açısından önemi olduğu bir sektör olarak gördüğünü belirtti.

Yücaoğlu konu ile ilgili olarak "2001 yılında yürürlüğe giren Elektrik Piyasası ve Doğalgaz Piyasası Kanunları ile başlayan enerji piyasalarının serbestleşme sürecinde hedeflerin başlangıçta öngörülenin çok gerisinde kaldığına dikkat çekerek. "Doğal gazda liberalleşme sağlanarak, doğal gaz ithalatı özel sektöre devredilecek ve kamunun ithalatdaki payı 2009 yılına kadar %20’ye indirilecekti. Ancak, bugüne kadar kamu tarafından alınan kararlar ve yapılan uygulamalar nedeniyle, enerji piyasasında istenilen seviyede serbestleşme görülememiştir. dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları