28 Eylül 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Satış Okulum İle Eğitim ve İş İmkanı
21 Kasım 2007 Çarşamba 11:51

Satış Okulum İle Eğitim ve İş İmkanı

Asemble Eğitim Danışmanlık, Satış Okulum ile Türkiye çapındaki AFM sinemalarını aynı zamanda okula dönüştürüyor.

Asemble Eğitim ve Danışmanlık kapalı devre canlı yayınla eğitim verecek Satış Okulum’u hayata geçiriyor. Satış Okulum, AFM sinema salonlarında gerçekleştireceği kapalı devre canlı yayınıyla aynı anda 2.000 kişinin eğitim almasını sağlarken, bu özelliği ile dünyada bir ilke de imza atacak. Satış Okulum’dan mezun olan katılımcılar, satış ve pazarlama alanındaki kariyerlerine uzman olarak devam edebilecek. Amaç Ağustos 2007 dönemi işsizlik oranın yüzde 9,2 olduğu Türkiye’de nitelikli iş gücüne istihdam yaratmak.

Proje 2007 yılında açılan 170, 2008 yılında ise yeni açılacak 200 alış veriş merkezinin ihtiyaç duyduğu uzman satış elemanı ihtiyacına da cevap verecek.

Yeni açılan ve açılacak olan alışveriş merkezleri ise minimumda 200 bin kişilik satış elamanı ihtiyacını da beraberinde getiriyor.

Türkiye genelinde 7 bölgede, 12 şehirde bulunan AFM sinemalarının da içinde bulunduğu 16 salonda gerçekleştirilecek eğitime SMS ve e-mail ile interaktif katılım sağlanacak. Kendi alanlarında deneyim sahibi eğitmenler tarafından verilecek ve haftada 2 gün olmak üzere 6 hafta sürecek olan eğitim sonunda mezun olan katılımcılar, şirketler için ‘nitelikli’ satış elamanları unvanını kazanacak. Satış Okulum eğitimlerini, 2008 yılında 4 dönem olarak gerçekleştirilecek.

Mezunları Sponsorlar İşe Alacak

Dünyaca ünlü European School of Economics tarafından da desteklenen ve farklı sektörlerden 14 sponsora sahip Satış Okulum bu sayıyı 20’ye çıkartarak mezunlara iş imkânı alternatiflerini çoğaltmayı hedefliyor. Satış konusunda eğitim almak isteyen herkese açık olan Satış Okulum’un mezunları öncelikli olarak aralarında Acıbadem Sigorta, Amerikan Life Sigorta, Aroks, Central Car Rental, Derimod, InfoNet, Kırcılar, Kivi, KVK, Koton, New Life Sigorta, Office1Superstore, Riso, Solmaz, Starbucks Coffee, Teknoser, YKM ve 55 şehirde 4 bin 800 şirket temsilcisinin üyesi olduğu Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK)’nun da bulunduğu kurumlar tarafından istihdam edilecek. Satış Okulum mezunlarının oluşturduğu özgeçmiş havuzu, sponsor şirketlerden sonra satış ve pazarlama uzmanı arayan Türkiye genelinde tüm şirketlere açılacak.

Dünyaca ünlü European School of Economics kurucusu Stefano D’Anna, satışın en önemli mesleklerden biri olarak kabul edilidği günümüzde, Türkiye’de böyle bir projenin hayata geçmesinden duydukları heyecanı, projeyi hemen destekleyerek gösterdiklerini söyledi. Anna, önümüzdeki dönemde okulun uluslararıs boyuta açılması için projeye eğitmenleri ile de destek vermeye başlayacakları noksanının altını çizdi.

Ocak 2008 tarihinde ilk dönem öğrencilerinin eğitim görmeye başlayacağı Satış Okulum, ilk etapta Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Konya ve Trabzon olmak üzere, 12 şehirde ve 7 bölgede eş zamanlı olarak başlayacak. 18 – 28 yaş aralığında, satış elemanı olmak isteyen herkese açık olacak okulda eğitimler canlı performanslarla desteklenecek.

Bir yılda 4 ayrı dönem eğitim verecek olacak Satış Okulum’un ikinci ve üçüncü döneminde daha fazla şehirde 2 bin 500 öğrenciye ulaşılması hedefleniyor. Dünyada bir ilke imza atan Satış Okulum projesinde Türkiye’nin hızlı büyüyen ekonomik yapısı ve iş dünyasının artan ihtiyaçlarına yanıt verecek nitelikli elaman yetiştirmek olarak özetleyen Asemble Eğitim ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ergin, satış ve pazarlamanın şirketlerin büyüyerek güçlenmesinde kritik öneme sahip olduğu noktasının altını çiziyor.

Türkiye’nin 2008 yılı satış ve pazarlama personel açığı 1,5 milyon

Satış Okulum projesini genel müdürlüğü döneminde, satış elemanı bulma konusunda yaşadığı sıkıntılardan dolayı hayata geçirdiğini ifade eden Sinan Ergin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de bu işi meslek olarak edinmiş satış elemanı bulma konusunda ciddi bir sıkıntı var. Profesyonel iş hayatımda bu sıkıntıyı sürekli yaşadık, bunu çözebilmek için metotlar oluşturmaya çalıştık. Fakat eğitimler konusunda çalışmaya başladıktan sonra “satış” işinin gerçek bir meslek gibi algılanmadığını gördük. Toplumdaki genel algı, satışın doğuştan gelen bir yetenek olduğu. Biz bunun doğru olmadığına inanıyoruz. Çünkü biliyoruz ki sonradan alınacak doğru eğitimlerle de çok iyi satışçı olunabiliyor. Bunu deneyimlerimiz de doğruluyor. Türkiye'nin şu an ciddi anlamda satış elemanına ihtiyacı var. Bu ihtiyacın neredeyse 1,5 milyonun üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Sonuçta ne kadar iyi, ne kadar kaliteli, ne kadar benzersiz üretmiş olursanız olun, ürün ya da hizmeti satacak iyi bir satıcıya ihtiyacınız olacak. Satıcınız iyi olmadığında veya bu alanda çalışan yetenekli elamanlara sahip değilseniz, bu çok iyi ürününüzün kendi kendini anlatarak iyi satış rakamlarına ulaşmanız çok zor. Çünkü artık satılan ürünlerin hepsi çok kaliteli, hepsi birbirine benziyor, siz ne kadar farkındalık yaratmaya çalışsanız da ürün sonuçta pazara ulaşırken bir satış elemanından geçiyor. Sizin satış kadronuz ne kadar başarılıysa o kadar başarı elde edersiniz. Biz bu felsefeyle yola çıktık. Kişilere satış mesleğini tam olarak öğretecek bir program hazırladık. Daha sonra bunu Türkiye çapında daha yaygın bir biçimde nasıl verebiliriz dedik. Amacımız satış ve pazarlama alanında kendine kariyer planı çizen herkese eşit imkan vermek oldu. Biz de bu amaç doğrultusunda Türkiye’deki tüm kişilere İstanbul'daki de Erzurum'daki de eşit eğitim alsın dedik ve sonunda böyle bir sistem geliştirdik."

Satış Okulum’un en önemli gücünün sponsor şirketlerden geldiği noktasının altını çizen Ergin, projede iyi eğitim vermek kadar, mezun olanlara iş imkanı sunmanın önemine dikkat çekiyor. Projeyi oluştururken, bu noktaya büyük önem verdiklerini ifade eden Ergin, Satış Okulum’un ilk döneminin Türkiye’nin en gözde şirketlerinin desteği ile başladığını söylüyor. Ergin, Satış Okulum’un sponsor 14 şirketinin bir yıllık satış elemanı ihtiyacının 3 bin 800’ün olduğunu belirttiği konuşması şu sözlerle devam ediyor:

''Okulumuz, bir satış personelinin ihtiyaç duyacağı temel eğitimleri verecek. Satış eğitimi, vücut dilini kullanma, prezantasyon yapma teknikleri, demo teknikleri ve zaman yönetimini eğitim vereceğimiz konuların başında geliyor. Satış Okulum'da eğitimler 6 hafta ve toplam 12 gün sürecek. Saat 09.00'dan 13.00'e kadar haftada 2 gün süren dersler internet üzerinden de desteklenecek. Eğitimler, okulun ilk gününde sponsor firmaların İnsan Kaynakları müdürlerinin firmalarındaki kariyer avantajlarını, öğrencilere anlatmalarıyla başlayacak. Eğitim sonunda yapılacak sınavı geçenler hem Asemble Eğitim ve Danışmanlık'ın hem de Türkiye temsilcisi oldukları European School of Economics'in sertifikasını almaya hak kazanacak. Mezunlarına iş imkânı yaratacak Satış Okulum’da 6 haftalık eğitim karşılığı ise 375 YTL olacak. Satış Okulum konusunda bilgi almak ya da kayıt yaptırmak isteyenler www.asemle.org adresine başvurabilirler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları