18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sardunyanın Kalite Yolculuğu
13 Ocak 2008 Pazar 11:55

Sardunya'nın Kalite Yolculuğu

31 yıllık deneyimi ve 4 bin personeli ile hizmet veren Sardunya, hijyen ve kalite alanındaki çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Sardunya, Türkiye’nin en büyük kurumlarına 31 yıllık deneyimi ve 4 bin profesyonel personeli ile hizmet veriyor. Yurtiçi ve yurtdışında toplam 400 kurum ile çalışan Sardunya, ciro büyüklüğü açısından Türkiye’nin en büyük 500 firması içerisinde yer alıyor.

Sardunya Kurumsal İletişim ve Kalite Yönetim Direktörü Ferhunde Atalar, şirketin çalışmahaları hakkında bilgi verdi:

Sektöründe Hijyen & HACCP uygulamalarındaki tüm yeniliklerin yaratıcısı ve uygulayıcısı olan Sardunya, ulusal ve uluslararası standartların ve yasal mevzuatların izinde kalite çizgisini koruyor. Öte yandan Kurumsal İletişim ve Kalite Yönetim Direktörlüğünce, verilere dayalı, her şeye saygı çerçevesinde bir dizi sistem yönetiliyor. Bunun göstergesi olarak Sardunya’da;

• İnsan için Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi (ISO 22000 – TS 13001 HACCP)
• Şirketimiz ve Müşterilerimiz için Kalite Yönetim Sistemi (ISO 9001)
• Çalışanlarımız için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi (TS 18001)
• Dünyamız için Çevre Yönetim Sistemi (ISO 14001) uygulanıyor.

Gıda denetimleri ise, Hijyen-Gıda Güvenliği departmanı tarafında sürdürülüyor. Burada 20’ye yakın gıda mühendisi aracılığı ile Sardunya mutfakları hijyen uygulamaları yönünden denetleniyor ve iş başı eğitimler veriliyor. Sardunya da yılda ortalama 1500 hijyen denetimi yapıyor.

Dengeli Beslenme ve Hijyen ‘Komisyon’ Denetiminde
Sardunya’nın beslenme uzmanları, diyetisyenler, işyeri hekimleri, gıda mühendisleri, operasyon yöneticileri ve aşçıbaşılardan oluşan 15 kişilik ‘komisyon’u her ay toplanarak, menülerin dengeli beslenme ve hijyen kurallarına uygunluğunu tespit ediyor.

Sardunya Catering olarak, hizmet verdiği kuruluşların menülerinin hem yeterli dengeli beslenme hem de hijyenik kurallara uygun şekilde tasarlanması için bünyesinde 15 kişilik bir komisyon ile yapılıyor. Her ay düzenli olarak toplanan bu komisyonda toplu beslenme uzmanları, diyetisyenler, işyeri hekimleri, gıda mühendisleri, operasyon yöneticileri ve aşçıbaşılar görev alıyor. Sardunya, sektörde yine İLK VE TEK olan bu çalışma sırasında, besin dengesini, yemeklerin birbiri ile uyumunu ve günlük-haftalık gereksinimleri dikkate alarak, tüm tüketicilerine sağlıklı beslenme hizmeti veriyor.

Kişiye Özel Menüler
Sardunya’da hazırlanan menüler 4–5 kap olabileceği gibi seçmeli menüler, sınırlı seçmeli, alacarte menüler veya bütünüyle isteğe bağlı özel-özgün menü tasarımları şeklinde hazırlanıyor. Öte yandan, okullar için ayrıca menü oluşturuluyor ve okul çağındaki tüketicilerin gereksinimleri göz önünde bulunduruluyor. Ayrıca işçi gruplarına, huzurevlerindeki yaşlılara, hastanelere ve beyaz yaka çalışanlarına yönelik olarak da menü tasarımları yapılıyor. Menülerin en son şekli ise diyetisyen ve toplu beslenme uzmanlarının kontrolünden geçerek onaylanıyor.

5 Milyar $’lık Sektör
Toplu beslenme sektörü 2006-2007 yıllarında da hızla büyümeye devam etmiştir. Toplam cirosu yaklaşık 5 milyar $ olan ve 400.000 kişiyi istihdam eden büyük bir sektördür. Globalleşen Dünya ekonomisinin Türkiye’de oluşturduğu ve oluşturacağı istihdam olanakları mutlaka ki toplu beslenme ve hizmet sektörü için yeni fırsatlar ve büyümeyi getirecektir. İşleyen bu süreçte, kendisini gelişimin parçası yapmayı başaran kurumlar doğan fırsatlar ile yeni açılımlar içine girecektir… Dolayısı ile toplu beslenme ve hizmet sektörü 2008’de istihdam anlamında topluma yine önemli fırsatlar sağlayacaktır.

Sardunya EFQM Yolculuğunda
Sardunya (European Foundation for Quality Management) Avrupa Kalite Vakfı EFQM'in modelini benimsemiştir.

Geçtiğimiz günlerde kalite yolculuğunun ilk adımlarını atmak üzere KalDer yetkilileri ile bir araya gelen ve basın önünde “İyi Niyet Bildirgesi” imzalayan Sardunya çalışmalarına başladı.

Sardunya’nın sektörüne öncülük ederek başladığı Ulusal Kalite Hareketi, bilindiği gibi tüm paydaşların katılımı ile sürekli iyileşmeyi amaçlıyor. Bu düşünceyle yola çıkan Sardunya, ilk olarak Unlu Mamul Üreticileri ile eğitim ve bilgilendirme toplantısını gerçekleştirdi. Firmaların üst düzey yöneticilerinin de katıldığı seminerde; Kalite Yönetim Sistemleri, Ulusal Kalite Hareketi, Toplam Kalite Yönetimi, Temel Hijyen Kuralları konuşuldu. Kurumsal İletişim ve Kalite Yönetim Direktörü Ferhunde Atalar, “Bu bir Toplumsal Sorumluluk hareketidir. Tepe yönetimimizin biz profesyonellerle kurduğu şeffaf iletişim ve destekleyici duruşlarından hep feyz alırız. Çalışmalarımızın başarısı, ekip ruhumuz, daima İlk’lere imza atışımızın sırrı, burada gizlidir.” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları