29 Eylül 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SanDiskten 128GB NAND Flaş Bellek Çipi
29 Şubat 2012 Çarşamba 10:09

SanDisk'ten 128GB NAND Flaş Bellek Çipi

SanDisk tarafından geliştirilerek üretilmeye başlanan dünyanın en küçük 128 gigabit (Gb) NAND flaş bellek çipi, hücre başına üç bit teknolojisindeki liderliği geliştiriyor

Flaş bellek depolama çözümlerinde küresel bir lider olan SanDisk Corporation, dünyanın en küçük 128GB NAND flaş bellek çipini geliştirdiğini ve üretimine başladığını duyurdu. Yarı iletken cihaz, 128 milyar bitlik bilgiyi, bir bozuk paranın kapladığından daha küçük bir alan olan 170 mm2’lik tek bir silikon kalıpta saklayabiliyor.

NAND flaş belleğin akıllı telefon, tablet ve SSD gibi ileri teknoloji cihazlarda kullanımı, tüketiciler tarafından oldukça önemsenen küçük form faktörlü cihazların işlevselliklerini geliştirmelerine katkıda bulunuyor. Söz konusu bellek boyutlarının küçülmesi sayesinde, hem daha güçlü programlama yapılması hem de iletişim ve tüketici elektroniği cihazlarının daha düşük maliyetlerle kurulumları mümkün oluyor.

SanDisk, 128Gb NAND flaş bellek çipini, lider 19 nanometrelik (nm) -1 nanometre 1 metrenin milyarda biridir- süreç teknolojisinden yararlanarak geliştiriyor. 19 nm’lik hat devresi o kadar ince ki, yaklaşık 3,000 tanesi bir insan saçı genişliğine eşit oluyor. Bu çip aynı zamanda, SanDisk’in her bellek hücresine okuma ve üç bitlik bilgi yazma yeteneğini sağlayan NAND flaş bellek ürünlerinin kurulumunda kullanılan, hücre başına üç-bitlik (X3) teknolojiyi desteklemek için kullanılıyor.

SanDisk lider 19 nanometrelik teknolojisi ile 9.nesil çok katmanlı hücre (MLC) sahibi NAND ürünlerini ve 5.nesil X3 teknolojisini de getiriyor. SanDisk’in üretim ve teknik konulardaki uzmanlığı her hücrede daha fazla bilgi depolamaya yardımcı oluyor ve daha küçük ve daha yoğun bir NAND flaş bellek çipi yaratma imkanı sunuyor.
Bellek Dizayn Başkan Yardımcısı Mehrdad Mofidi; “128Gb NAND flaş bellek çipini, bu komplekslik seviyesinde üretebilmek inanılmaz bir başarıdır” dedi ve şöyle devam etti: ”Bu yenilik SanDisk’in kullanıcılarına, daha düşük fiyata daha fazlasını sunarak, daha küçük ve daha güçlü ürünler sunmaya devam etmesini ve liderliğini korumasını sağlıyor.”

128GB yarı iletken cihaz, küçültülmüş boyutuna ek olarak, 18MB/sn’lik, sektör lideri X3 yazma performansına sahip. Bu seviyedeki bir performans, SanDisk’in patentlenmiş “All-Bit-Line” (ABL) mimarisini kullanarak elde ediliyor ve X3 teknolojisinin, MLC NAND flaş bellek kullanan belli ürün kategorilerinde de kullanılabileceğini gösteriyor.

128GB’lik NAND flaş bellek çipi, SanDisk’in Milpitas’taki yerleşkesinde, SanDisk ve Toshiba ekiplerinin birlikte çalışmasıyla geliştirildi. Çalışmalar, Bellek Dizayn Müdürü Yan Li tarafından yönetildi. 128GB hücre başı üç bit teknolojisine sahip ürünler geçen yıl gönderilmeye başlandı ve yüksek hacimde üretimlere geçildi. SanDisk aynı zamanda, 128GB çipin başarısını temel alan bir yan ürün olarak sektör standartlarındaki microSD formatı ile uyumlu olan 64Gb’lik X3 NAND flaş bellek çipini geliştirdi. Şirket, aynı zamanda, bu ek çip teknolojisinin seri üretimlerini de başlattı.

NAND flaş bellek, SanDisk’in OEM kullanıcılara, akıllı telefonlar, tabletler ve Ultrabook’lar gibi geniş bir ürün yelpazesinde kullanmaları için sattığı, yüksek güvenilirlik ve küçük form faktörlü depolama çözümlerinin arkasındaki teknolojidir. Aynı zamanda, bu teknoloji SanDisk’in görüntüleme ve mobil kartlar, USB sürücüler ve mp3 oynatıcılar formunda, perakende kanalında sattığı ürünlerde de kullanılıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları