25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sanayide Güven Kaybı
26 Temmuz 2008 Cumartesi 14:25

Sanayide Güven Kaybı

Reel Kesim Güven Endeksi Temmuz ayında, önceki aya göre 2.2 puan daha geriledi.

İmalat sanayii işyerlerinin ekonominin genel gidişatı ve geleceğe yönelik üretim, satış, sipariş, istihdam gibi konulardaki beklentilerine göre ölçülen reel kesim güveni, Temmuz ayında da düşüşünü sürdürdü. Haziran ayında ilk kez 100"ün altına inen endeks değeri, Temmuz ayında, önceki aya göre 2.2 puan daha gerileyerek 96.1 düzeyine geriledi.

Endeksin büyümesi reel kesimin güveninin artığı, küçülmesi düştüğüne işaret ediyor. 100"ün altındaki endeks değeri, güven düzeyinin baz yılına göre daha düşük, üzerinde olması ise yüksek olduğunu gösteriyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Merkez Bankası"nın ortaklaşa gerçekleştirdiği iktisadi yönelim anketi sonuçlarına göre oluşturulan Reel Kesim Güven Endeksi"nin Temmuz ayı sonuçları açıklandı. Anket formu gönderilen bin 556 işyerinden bunu yanıtlayan bin 200"ünün verdiği yanıtlar baz alınarak oluşturulan endeks, Temmuz ayında 2.2 puan düşerek 96.1"e indi. Mart ayından bu yana sürekli gerileyen endeks, Haziran ayında 98.3"le ilk kez 100"ün altına inmişti.

Endeksin üçer aylık hareketli ortalamaları da Temmuz ayında önceki aya göre 2.4 puan azalarak 98.3 oldu.

Hem Mevcut Dönem Hem Gelecek Dönem için Kötümserlik

Son üç ayda alınan toplam sipariş miktarı ve ihracat siparişlerinde artış yönlü eğilimlerin azalarak devam ettiği, iç piyasa siparişlerindeki eğilimin ise azalış yönünde gerçekleştiği gözlendi. Mevsim normallerine göre yapılan değerlendirmelerde, mevcut toplam siparişlerin düşük, mamul mal stoklarının mevsim normalleri üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin önceki ay düzeylerinde devam ettiği görüldü. Katılımcıların son üç ayda AB içindeki yurt dışı piyasalarda rekabet gücünün azaldığı yönündeki değerlendirmelerinin Temmuz ayında, önceki anket dönemine göre arttığı, AB dışındaki piyasalarda rekabet gücünde azalış yönündeki eğilimin önceki dönem düzeyinde sürdüğü gözlendi. Yurt içinde rekabet gücüne yönelik değerlendirmelerde eğilimin rekabet gücünün kötüleştiğini bildirenler lehine döndüğü belirlendi.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmindeki artış beklentisinde Nisan ayından itibaren gözlenen zayıflamanın biraz yavaşlayarak sürdüğü görüldü. Gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarında ve iç piyasa siparişlerinde de artış yönlü beklentilerin azaldığı gözlendi. Mayıs ayından itibaren azalış yönünde olan sabit sermaye yatırım harcaması beklentisinin Temmuz ayında da azalış yönünde olduğu, istihdamda artış yönündeki beklentilerin ise azaldığı belirlendi.

Talep Yetersizliği Üretimi Baskılıyor

Ankete katılan işyerlerinin yüzde 20.1'i üretimlerini kısıtlayan faktör bulunmadığını belirtirken, yüzde 43.1'i talep yetersizliğinin üretimlerini kısıtlayan en önemli faktör olduğunu bildirdi.

Bunu da sırasıyla hammadde-ekipman yetersizliği, diğer faktörler, mali imkansızlıklar ve işgücü yetersizliği izledi.

Gelecek 12 Ayın ÜFE Beklentisi Yüzde 12.5

Ortalama birim maliyetlerinde son üç aydaki ve gelecek üç aydaki artış beklentilerinin biraz artarak devam ettiği gözlendi. Gelecek üç ayda satış fiyatlarında artış beklentisi önceki aya göre 5.7 puan artışla güçlenirken, gelecek oniki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE enflasyonu beklentisi, önceki aylardaki gözlenen artış eğilimini sürdürerek yüzde 12.5 oldu.

Sanayi dalındaki genel gidişat konusunda kötümserler lehine olan seyrin 1.2 puan azalmakla birlikte devam ettiği gözlendi. Temmuz ayında, içinde bulunduğu sanayi dalı hakkında bir ay öncesine göre daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 5.6, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 42.2 çıktı.

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları