22 Haziran 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sanayi İçin Gelecek Senaryoları
08 Aralık 2010 Çarşamba 15:47

Sanayi İçin Gelecek Senaryoları

Harvard Üniversitesi Uluslararası Kalkınma Merkezi Direktörü Prof. Ricardo Hausmann İSO 9. Sanayi Kongresine konuk konuşmacı olarak katıldı.

9. Sanayi Kongresi"nde, "Sanayi ve Ekonomi için Gelecek Senaryoları" başlıklı konuşma yapan Prof. Ricardo Hausmann, genel düzenin ayrışmadan birleşmeye doğru bir geçiş şeklinde olduğu üzerinde durarak, bunun Türkiye"ye etkilerinden bahsetti.
Prof. Hausmann artık çok daha fazla ülkenin ABD"den daha hızlı büyüdüğünü ve Çin"in birinci sırada geldiğini belirtirken Türkiye"nin bazen hızlı büyüme gösterdiğini ama bunun da bedelini ödediğini kaydetti. Bunlar arasında döviz kurlarındaki artış, ödemeler denesinde krizler yaşanması, cari açıklar oluşması ve devalüasyonun meydana gelmesini saydı.
Eskiden hızlı büyüyen ülkelerde kişi başına düşen gelirin de yüksek olduğunu ancak Çin ve Hindistan gibi ülkelerde kişi başına düşen gelirin büyümeyle aynı oranda artmadığını belirten Ricardo Hausmann, bunun tüketici yapısında da bir değişikliğe neden olduğunu kaydetti. 2020"de Çin"in ekonomisinin ABD"ninki kadar büyük olurken dünya ekonomisinin büyümesine ABD"den daha fazla katkıda bulunacağını ancak halkının o kadar zengin olmayacağını ifade etti. Bu durumun bundan sonra birçok ülke için geçerli olacağını da sözlerine ekledi.
Türkiye"nin ihracat yaptığı ülkelerin eskiden Türkiye"den daha zengin olduğunu belirten Hausmann, türkiye"nin ihraç ettiğini ürünlerin yapılarına ve ihracat yaptığı ülkelere de değindi. Burada Türkiye açısından önemli soruyu Türkiye"nin ihraç ettiği ürünlerin en fazla
Yakınlaşmanın Türkiye için bir fırsat olduğunu ama bazı değişiklikler gerektirdiğini ifade eden Hausmann, bu fırsattan yararlanabilmek için daha karmaşık ürünler için gerekli yetkinliklerin geliştirilmesi ve ürün çeşitliliğinin artırılması gerektiği üzerinde durdu. Fakir ülkelerin zenginleşmesinin yolunun aynı üründen daha fazla üretmek değil, daha çok çeşitli ürün üretmek olduğunun altını çizdi. Türkiye"nin de daha karmaşık ürünler üretmeye başladığını kaydeden Hausmann, gelecekte daha fazla yetkinliğe sahip olacağımızı, dolayısıyla daha çeşitli ve az sayıda ülke tarafından üretilen ürünler üreteceğimizi belirtti. Bunun ülkelerin yetkinlikleri düzeyinde büyüdüğü kuramını doğruladığını ifade etti.
Türkiye"nin şehirlerinin de ürettikleri ürünler açısından farklılık gösterdiğini ve zenginlik ve fakirlik ilişkisinin burada da görüldüğünü kaydeden Hausmann, Türkiye"nin başka ürünlere atlama konusunda çok büyük avantaja sahip olduğunu ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları