27 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sanatta Işık Var
16 Ağustos 2012 Perşembe 14:20

Sanatta Işık Var

Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, varolan güçlü kadrolarına katılan sanat ve akademi dünyasından duayen isimlerle yeni eğitim-öğretim yılına hazırlanıyor.

Işık Üniversitesi çatısı altında 2007 yılında kurulan Güzel Sanatlar Fakültesi, 2012- 2013 eğitim-öğretim yılında sanat ve tasarım dünyasından önemli isimlerle kadrosunu daha da güçlendiriyor.  "Endüstri Ürünleri Tasarımı ", "Görsel Sanatlar " (Resim, Heykel, Seramik, Multimedia, Baskıresim), "Grafik Sanatlar ve Grafik Tasarım ", "İç Mimarlık ", "Moda ve Tekstil Tasarımı " ve ‘Peyzaj Mimarlığı’ olmak üzere altı bölüm ile yürüten ve ulusal - uluslararası düzeyde saygınlık kazanmış, deneyimli bir akademik ekiple eğitim ve öğretimini sürdüren Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin öğretim üyesi kadrolarına yeni dönemde kendi alanlarının duayenleri olan heykel sanatçıları Prof. Dr. Meriç Hızal ve Prof. Dr. Tamer Başoğlu ile grafik tasarımcı Prof. Dr. Yurdaer Altıntaş katılıyor.

Prof. Dr. Meriç Hızal
1943'de İstanbul'da doğan Hızal, 1977'de Salzburg Uluslararası Yaz Akademisi'nde  İtalyan heykeltraş Françesco Somaini ve 1981-1982'de Paris Ecole Nationale  Superieur des Beaux Arts'da François Debord ve Philip Comar ile heykel çalışmaları  yaptı . Sanatçının çok sayıda kişisel sergisi ve ödülleri bulunuyor. Hızal ayrıca  uygulamalı sempozyumlara ve bienallere katılıyor.

Prof. Dr. Tamer Başoğlu
Elli yılı aşan “form üretim yaşamı”nda usta bir eğitimci ve heykeltıraş olarak heykel tarihimiz içindeki temel figürlerden olan Tamer Başoğlu, 1954–1960 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Heykel Bölümü’nde Hadi Bara ve Zühtü Müridoğlu’nun öğrencisi olarak eğitim gördü; eğitim çalışmalarını 1960 yılında devlet bursuyla gittiği Accademia Belle Arti Roma’da Pericle Fazzini ve 1968 yılında Salzburg Yaz Akademisi’nde Kirschner ve Emilio Vedova ile sürdürdü. Tamer Başoğlu İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Heykel Bölümü’nde başlayan ve halen süren eğitimciliğinde de, hocalarından devraldığı temel form ve üretim anlayışına kendi yenilikçi tavrıyla kazandıklarını ve biriktirdiklerini de katarak, Türk heykel sanatı içinde özgün bir plastik, hatta anıt uygulamalarını göz önüne alırsak, arkitektonik bir anlatımın oluşmasına da büyük katkılar yaptı; özgün bir plastik dilin oluşmasına katkıda bulunmuş çok sayıda heykeltıraş yetiştirdi.

Prof. Dr.Yurdaer Altıntaş
1935’de doğdu. 1957’de Güzel Sanatlar Akademisi Afiş Atölyesi’nden mezun oldu. 1964’te Türk Alman Kültür Merkezi’nde açtığı sergiyle ilk Türk grafik tasarım sergisini gerçekleştirdi. 1965’de Almanya’da yayımlanan Gebrauchsgraphik dergisinde çalışmalarına yer verilmesiyle yurtdışı yayınlarda yer alan ilk Türk tasarımcı oldu. 2004’de Türk grafik tasarımına yaptığı katkılar nedeniyle ICOGRADA (International Council of Graphic Design Associations) tarafından kendisine ICOGRADA BAŞARI ÖDÜLÜ verildi. 2009’da AGI (Alliance Graphique Internationale) üyeliğine seçildi. 2011’de Tüyap 21. Sanat Fuarında SANATÇI ONUR ÖDÜLÜ verildi. Altıntaş, 1995’de profesör oldu, 1996’da Grafik Tasarım Bölüm başkanlığına, 2001’de Mimar Sinan Güzel Sanatlar
Üniversitesi yönetim kurulu üyeliğine atandı. 2002’de aynı üniversiteden emekliye ayrıldı. Halen grafik tasarım alanında ürün vermeye devam etmekte olan Altıntaş’ın çalışmaları dünyada çeşitli müze ve arşivlerde yer almaktadır.

Güzel Sanatlar Fakültesi’nin güçlü kadrosu
Eğitim-öğretimini üniversitenin Maslak Kampüsü’nde sürdüren Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Dekanlığını “Birleşmiş Milletler Çevre Onur Ödülü” sahibi Prof. Dr. Melih Boydak üstleniyor. Işık Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanlığını Prof. Dr. Beril Anılanmert, Görsel Sanatlar Bölüm Başkanlığını Prof. Dr. Halil Akdeniz, Grafik Sanatlar ve Grafik Tasarım Bölüm Başkanlığını Prof. Dr. Hasip Pektaş, İç Mimarlık Bölüm Başkanlığını Prof. Dr. Gündüz Gökçe, Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanlığını Prof. Dr. Ahmet Öner Gezgin, Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanlığını ise Prof. Dr. İsmet Vildan Alptekin üstleniyor.

Tasarım ve sanat eğitiminin sosyal, kültürel, felsefi, sosyolojik, uygarlık tarihi, sanat tarihi estetik gibi derslerle desteklenerek kurgulandığı Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin eğitim-öğretim politikasının ana hedefini, öğrencilerin sanat, tasarım ve sosyal bilimlerin farklı alanlarında tam donanımlı olarak yetişmeleri oluşturuyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları