10 Nisan 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sanal Makineler 2014’te 18 Milyon Olacak
20 Temmuz 2012 Cuma 15:30

Sanal Makineler 2014’te 18 Milyon Olacak

Kaspersky Lab’in IDC işbirliğinde hazırlanan rapora göre, önümüzdeki iki yıl içinde, sanal makinelerin sayısı fiziksel sunucuların iki katına çıkarak, 18 milyona ulaşacak.

Güvenli içerik yönetim çözümleri alanındaki lider marka Kaspersky Lab’in araştırma şirketi IDC ile birlikte hazırladığı analiz, sanal ortamların güvenliği, küresel sanallaştırma pazarının dinamikleri ve gelecek beklentileriyle ilgili gerçekleri ortaya koyuyor. 2014 yılı sonuna kadar pazarla ilgili tahminlerin yer aldığı analizin sonuçlarına göre, sanallaştırma yeni sunucuların büyük çoğunluğunun üzerinde aktif olmayı sürdürüyor. Aynı analiz doğrultusunda, iki yıl içerisinde, sanal makinelerin sayısı fiziksel sunucuların iki katına çıkarak, 18 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Dahası, 2013 yılında, tüm kurumsal hizmet ve uygulamaların sanal makinelerde çalışması bekleniyor.

Uzmanlar, bu derece hızlı dönüşümün ardında, bu teknolojinin avantajlarının büyük rolü olduğunu vurguluyorlar. Şirketlerin hali hazırda sanallaştırma teknolojilerini kullananlarının %75’i, bu teknolojiyi gerçekten değerli olarak algılıyor ve sanallaştırmayı, BT altyapılarının gelişiminde bir öncelik olarak konumlandırıyorlar.

Sanallaştırmaya özel güvenlik çözümleri kullanımı henüz pazarın gerisinde
Aynı analiz, sanallaştırmanın yaygınlaşmasının aksine, sanal ortamlar için şirketlerin yeterince koruma çözümlerinden faydalanamadığını ortaya koyuyor. Rusya ve CIS IDC Danışmanlık Direktörü Timur Faroukshin; “Sanallaştırmanın avantajları, güvenlik endişelerini gölgede bırakabilir” diyor. Faroukshin sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Bu konuda özelleştirilmiş çözümler yeni yeni pazardaki yerini alıyor. Müşterilerin bu çözümlerle ilgili bilgisi ya da özelleştirilmemiş çözümlerinin açıklarıyla ilgili deneyimleri arttıkça, bu tablonun değiştiğine tanık olacağız.”

Kaspersky Lab Kıdemli Kurumsal Ürün Pazarlama Müdürü Vladimir Udalov ise, “IDC’nin analizi, Kaspersky Lab tarafından Türk sanallaştırma pazarı üzerine yapılan araştırmayı tümüyle doğruluyor” açıklamasını yapıyor. “Türkiye’de ankete katılan şirketlerin %64’ü, halihazırda sanallaştırma uygulamalarına geçmiş ya da geçmeyi düşünüyor. Buna rağmen, BT uzmanlarının sadece %24’ü bu alandaki güvenlik risklerini tamamıyla anlayabilecek bilgiye ve sanal ortamları doğru şekilde koruyacak yaklaşıma sahipler” diyen Udalov, “Dahası, ankete katılan uzmanların %42’si, sanal ortamlardaki BT risklerinin fiziksel ortamlardan çok daha az olduğuna inanıyor” diye ekliyor.

Kaspersky Lab’in sanallaştırmaya özel çözümü Kaspersky Security for Virtualization (KSV), daha yüksek performans ve sanallaştırma yoğunluğuna daha az etkiyle sanallaştırma altyapılarının etkili bir şekilde korunmasını sağlıyor. Uygulama ve kullanım kolaylığıyla da dikkat çeken ürün, hem fiziksel hem de sanal bilişim varlıklarında gerekli ve geçerli olan bir dizi güvenlik görevini basitleştiren ileri düzey yönetim seçeneklerine de sahip bulunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları