24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şahap Aktaştan Girişimci Adaylarına Öneriler
11 Ekim 2011 Salı 09:55

Şahap Aktaş'tan Girişimci Adaylarına Öneriler

Bahçeşehir Üniversitesi Yüksek Lisans Programı kapsamında gerçekleşen toplantıda Aktaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş, genç girişimci adaylarına önerilerde bulundu.

Hava süspansiyon körüğü üretiminde dünyanın en büyükleri arasında yer alan Aktaş Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş, genç girişimci adayları ile bir araya geldi.
Bahçeşehir Üniversitesi Yüksek Lisans Programı kapsamında, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İş Adamları Derneği toplantı salonunda gerçekleşen söyleşide Şahap Aktaş başarı için atılması gereken ilk adımın insanın kendisi ile yüzleşmesi olduğunu ifade etti.
Dünyanın dört bir yanında üretim tesisleri bulunan, 80’den fazla ülkede ürünleri satılan, bağımsız yedek parça grubunda dünyanın en geniş ürün gamına sahip, küresel güveni, yerel samimiyetle birleştiren, hava süspansiyon körüğü sektöründe Türkiye’de lider, dünyada da ilk üç firma arasında bulunan Aktaş Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş, Bursa’da genç girişimci adayları ve yöneticiler ile bir araya geldi.
Genç girişimcilerin iş hayatına atılırken nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini aktarmak üzere etkinliğe katılan Şahap Aktaş, kendi girişimcilik hikâyesini tüm detayları ile aktarırken, gençler için de yol gösterici önerilerde bulundu.
12 yaşından itibaren iş dünyası içinde olduğunu ifade eden Aktaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş, “Babamın geçirdiği talihsiz kaza ile birlikte iş hayatına erken yaşta giriş yapmak zorunda kaldım. Babamın adaletli tarzı ve işim ile ilgili kararları bana aldırması sayesinde muhakeme yeteneğimin geliştiğini fark ettim. Bu sayede kendi kararlarımı vermeyi kararlarımın arkasında durmayı öğrendim. Bu özgüven ile iş dünyasında hızlı bir şekilde yol aldım. Her seferinde daha iyiyi yapabilmek için mücadele ettim. Belirli bir büyüklük sonrasında ise doğru profesyonellerle çalışarak onların da bilgisinden yararlandım. Ancak ilk günden itibaren her sabah ayna karşısında kendime bakarak kendi artılarımı ve eksilerimi tekrar kendime hatırlattım ve kendi gerçeklerimle yüzleştim” dedi.
Şahap Aktaş öğrencilerden gelen yurtdışında iş yapma fikrinin nasıl oluştuğu yönündeki soruya ise; “Bugün dünyada ekonomik sınırlar kalkmış durumda. Kendi işinizde dünya ölçeğine ulaşma hayaliniz var ise öncelikli yapmanız gereken müşterinize yakın olmaktır. Müşterinize yakın olduğunuz sürece rekabetçi olursunuz. Biz bu anlayış ile bugün Türkiye’nin yanı sıra Bulgaristan, Brezilya ve Çin’de üretim yapıyoruz. Buna ek olarak ABD ve Almanya’da da lojistik üslerimiz bulunmakta. Yakın bir sürede de Rusya’da yatırım yapıyor olacağız” dedi.
Yurtdışında Türk şirketlerine bakışın nasıl olduğu yönündeki bir soruya ise Şahap Aktaş kendi yaşadığı örnekler ile yanıt verdi. Bulgaristan’da ilk yatırımı yaptıkları dönemden sonra kendileri gibi birçok yatırımcının da gittiğini ifade eden Aktaş “Bulgaristan hala dış yatırımcı konusunda Aktaş Holding’i örnek gösteriyor. Brezilya’da ise Osmanlı döneminde bölgeye göç etmiş birçok insan var. Hatta bu insanlara “Turco” ismi takılmış. Orada o insanlarla da bir araya geldik. Hatta bir tanesi ile beraber doğum yeri olan Mardin’e ziyaret yaptık. Bu farklılıkları oraya gidince görebildik. Yerimizde oturarak değil bölgelere giderek bunları görebildik. Bunun yanında Brezilya devleti de bizi çok fazla destekliyor. Keza herkesin risk olarak gördüğü Çin’de yatırım yaparak o bölgenin fırsatlarından faydalanmayı hedefliyoruz. Şu andaki üretimimiz ve satışlarımız da bu alanda doğru karar verdiğimizin göstergesidir” dedi.
Konuşmasının son kısmında genç öğrencilere kendi hayatları ve gelecekleri ile ilgili önerilerde bulunan Aktaş ; “ Öncelikli olarak kendinizi iyi tanımanız gerekiyor. Kendi artılarınızı ve eksilerinizi mutlaka bilmeye çalışın. Bu sayede hangi alanda kendinizi geliştirmeniz gerektiğini bilebilirsiniz. Bir diğer önerim ise hayallerden vazgeçmemektir. Yaşınız kaç olursa olsun hayal kurmaya devam edin. Bu hayaller sizi geleceğe taşıyacaktır. Son olarak sevdiğim bir ilkeyi paylaşmak istiyorum. Unutmayın arkadaşlar ilgili olan bilgili olur, bilgili olan da etkili olur” diyerek konuşmasını tamamladı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları