23 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlıklı İşyerleri Girişimi Semineri
02 Aralık 2007 Pazar 11:37

Sağlıklı İşyerleri Girişimi Semineri

Sağlıklı İşyerleri Girişimi Semineri İçin profesyoneller İstanbul’da toplandı.

Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (AB-OSHA) ile& İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri daha sağlıklı, güvenli ve verimli hale getirmek için güçlerini biraraya getiriyor. OSHA’nın Avrupa çapında düzenlediği seminerler dizisinin Türkiye ayağı 18 Ekim’de İstanbul’da gerçekleştirildi.

Sağlıklı İşyerleri Girişimi kampanyasının Türkiye ayağı 18 Ekim 2007 Perşembe günü Dedeman Oteli’nde gerçekleştirilen bir seminerle tamamlandı. 12 yeni AB üyesi ülke, Hırvatistan ve Türkiye’deki binlerce küçük ve orta büyüklükteki işletmeye (KOBİ’lere) yönelik olarak işyerlerinde etkili sağlık ve güvenlik politikalarının daha iyi nasıl uygulanacağı konusunda verilen seminerler Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı ile İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştiriliyor. Kampanya aracılığıyla küçük ve orta büyüklükteki işletmelere çalışma ortamının daha sağlıklı, güvenli ve verimli olmasının nasıl mümkün olacağıyla ilgili etkili bilgiler verildi.

KOBİ işverenleri ve çalışanlarının, daha sağlıklı ve üretken hale gelerek, işlerini nasıl geliştirebilecekleri konusunda gerekli bilgilere kolayca ulaşmalarını sağlamayı hedefleyen “Sağlıklı İşyerleri Girişimi” seminerleri; Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Litvanya, Letonya, Polonya, Romanya, Slovak Cumhuriyeti, Slovenya ve Türkiye’de düzenleniyor. İlk etabı 5 ayrı ülkede 9 seminerlerle tamamlanan kampanyanın ikinci etabında Türkiye’de gerçekleştirilen Sağlıklı İşyerleri Girişimi semineri ise ülkemiz için bir ilk. Gelişen Türkiye ekonomisinin en önemli güçlerinden biri olan küçük ve orta büyüklükteki işletmelere bu seminer aracılığıyla, iş sağlığı ve güvenliğinin, çalışanların mutluluğunun yanında, işletmelerin başarılı ve sürdürülebilir olmasındaki ve ekonomilerinin uzun vadede daha da iyiye gitmesindeki önemi anlatıldı. Seminerlerde şirket yöneticileri ile çalışanları bir araya getirilerek, uluslar arası düzeyde iş sağlığı ve güvenliğinde benimsenen yeni yaklaşım ve risk analizi konularında bilgi paylaşımı sağlanması ve aynı zamanda kendi işletmelerinde başarılı sağlık ve güvenlik uygulamaları gerçekleştirerek işlerini daha da güçlendirip, sağlıklı ve verimli hale getiren diğer meslektaşlarının deneyimlerini paylaşmaları hedefleniyor.

Seminerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Vekili Sabit YAMAN bir konuşma yaparak, iş sağlığı ve güvenliğinin çok yönlü bir yaklaşım olduğunu vurgulayarak, “KOBİ’lerde çalışmanın çok daha riskli olması, maddi imkanların sınırlı olması ve çalışma şartları nedeniyle çalışanların daha çok iş kazası ve meslek hastalığına maruz kalması, büyük işletmelere kıyasla, KOBİ’lerde sağlık ve güvenliğin geliştirilmesini Türkiye’nin en önemli önceliklerinden biri yapmaktadır” dedi. Yaman, “Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı işbirliği ile hazırlanmış olan bu seminerin KOBİ’lerimizin iş sağlığı ve güvenliğinin iyileştirilmesine olumlu katkıda bulunmasını diliyor, bütün katılımcıların sağlık ve güvenlik dolu günler temennisi ile saygıyla selamlıyorum” diye sözlerini bitirdi.

“Uzmanlığımızı doğru adreslere yönlendiriyoruz”

İlk etabı Haziran 2007’de tamamlanan seminer dizisinin, 2007 Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü’nün arifesinde, 26 Nisan’da, Lefkoşe’de başlatılan ikinci etabı 28 Kasım 2007’deRomanya’da verilecek seminer ile tamamlanacaktır. Seminer dizisi kapsamında toplam 36 Sağlıklı İşyeri Girişimi semineri gerçekleştirilecektir.

Seminerler dizisi ile ilgili olarak bir açıklama yapan Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı, Ajans Başkanı, Dr. Jukka Takala seminerin ilk etabının çok başarılı sonuçlar verdiğini vurgulayarak; “İlk değerlendirme gösteriyor ki, Avrupa’daki küçük işletmeler sağlık ve güvenlik alanındaki çalışmalarını geliştirmektedirler. Amacımız, onların gerçek anlamda ihtiyaç duydukları araçları iş yaşamında risk değerlendirmesine başlayarak kullanmalarını sağlamaktır. Kampanyanın başarısı aynı zamanda gösteriyor ki, Avrupa bilgi merkezi ve ajansın ağının kaynak ve uzmanlığını birleştirerek ihtiyaçları doğru adreslere yönlendirebilmekteyiz.” dedi.

“Sağlık ve güvenlik herkesi ilgilendirir. Sizin için de iyidir, işiniz için de!” sloganıyla toplam 14 ülkede küçük ve orta büyüklükteki işyerlerine ulaşmayı hedefleyen Sağlıklı İşyerleri Girişimi (HWI) kampanyası; iş yerlerinde temel risk değerlendirmesinden, iş mekanlarının belirli sektör veya tehlike gereksinimlerine göre değerlendirilip analiz edilmesine ve tavsiye ya da destek hizmetlerine kadar çok geniş bir yelpazede bilgilendirme sağlayacaktır. Seminerlerde ayrıca Avrupa Bilgi Merkezleri tarafından “Topluluk sorunları”yla ilgili KOBİ’lerin nasıl bilgilendirileceği, kendilerine nasıl tavsiyeler verilip yardımcı olunacağı konusunda da sunumlar yapılacaktır. Kampanya ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için (http://hwi.osha.europa.eu) adresine ulaşabilirsiniz.


Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı Hakkında

Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı, iş sağlığı ve güvenliği alanındaki bilgi gereksinimlerini karşılamak üzere Avrupa Birliği tarafından kurulmuştur. Merkezi İspanya’nın Bilbao kentinde olan ajans, iş sağlığı ve güvenliği konularıyla ilgilenen kişiler arasında teknik, bilimsel ve finansal bilgilerin paylaşımını teşvik ederek çalışan insanların yaşam kalitelerini iyileştirmeyi hedeflemektedir.
Sağlıklı İşyeri Girişimi (HWI) KOBİ işverenleri ve çalışanlarının, daha sağlıklı ve üretken hale gelerek, işlerini nasıl geliştirebilecekleri konusunda gerekli bilgilere kolayca ulaşmalarını sağlamayı hedefleyen bir kampanyadır. 2007 yılında, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Litvanya, Letonya, Malta, Polonya, Romanya, Slovak Cumhuriyeti, Slovenya ve Türkiye’de uygulanacaktır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları