25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sabiha Tansuğ İEÜye Konuk Oldu
18 Mayıs 2007 Cuma 14:24

Sabiha Tansuğ İEÜ'ye Konuk Oldu

Etnolog, Araştırmacı, Yazar Sabiha Tansuğ İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrencileri ile bir araya geldi.

Etnolog, Araştırmacı, Yazar Sabiha Tansuğ İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrencileri ile bir araya geldi. Yaptığı çalışmaları öğrencilerle paylaşan Tansuğ, çok geniş bir kültürün üzerinde yaşadığımızı ve yeni tasarımcılara bu kültürden beslenerek dünyaya açılabileceklerini öğütledi.


İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda Tasarımı Bölümü’nün konuğu olarak İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne gelen etnolog Sabiha Tansuğ, “Anadolu’da Giyim ve Süsleme Kültürü” üzerine bir seminer verdi. Tansuğ, “Avrupa’daki çok az malzeme ile kurulan köy müzelerini görünce bizdeki zenginliğin değerlendirilmediğini gördüm. Biz büyük bir kültürün çocuklarıyız. Dünya bunun farkında, istiyorum ki genç tasarımcılar da fark etsin ve Anadolu’dan beslenerek tasarlasınlar.” diye konuştu.


Anadolu kültürünün çok zengin bir kültür olduğunu kaydeden Tansuğ, her kıyafetin ve başlığın farklı bir mesaj taşıdığını anlattı. “Kıyafet ve başlıkların renk ve motifleri kullanan kişinin medeni hali, ekonomik durumu ve yaşadığı köye kadar farklı ipuçları veriyor.”dedi. Koleksiyonunda çoğunluğu Ege köylerinden topladığı dört bin parça ve farklı yörelere ait doksan giysi bulunan Tansuğ’un çalışmaları yurtdışından da dikkatle izleniyor. Amerika’da ilk kez yapılacak boncuk paneline konuşmacı olarak davet edilen Tansuğ’un yurt dışında 30 un üzerinde sergide koleksiyonları yer aldı.

1980 yılına kadar tedavülde kalan 50 kuruşların üzerinde Ankara başlığı ile poz veren Tansuğ, koleksiyonundaki farklı yörelere ait başlık, önlük, giyimlerden örnekler sundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları