24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sabancı Üniversitesi’nden 2. Eğitim Buluşması
03 Kasım 2011 Perşembe 15:45

Sabancı Üniversitesi’nden 2. Eğitim Buluşması

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Forumu, Sabancı Üniversitesi Karaköy İletişim Merkezi’nde gerçekleşecek eğitim buluşmalarının ikincisi 12 Kasım 2011’de başlıyor.

Cumartesi günleri düzenlenecek eğitim buluşmalarının ikincisi “Kadın ve Siyaset” üzerine olacak. Her kesimin katılımına açık olan bu eğitim modülleri yedi hafta sürecek. Eğitimin sonunda katılım sertifikası da verilecek.

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Dizisi 2011’in ikincisi “Kadın ve Siyaset” eğitim modülünde “Kadınlar ne zaman ve nasıl siyasetin öznesi veya nesnesi oluyorlar?”, “Son iki yüzyılda dünyanın farklı yerlerindeki ve bu coğrafyadaki feminist hareketler kadınlar ve siyaset ilişkisini nasıl gündeme getirdiler, ne tür talepler geliştirdiler?” gibi önemli soruların yanıtları aranacak.

Program kapsamında, insan haklarından ekonomiye, savaşlardan ev içi ilişkilere, dinin yorumlanma ve yaşanma biçimlerinden kadın emeğinin görünür-görünmez hallerine, devlet ve merkezi siyaset kurumlarından sivil toplum örgütlerine kadar pek çok farklı alanda kadın ve siyaset ilişkisini ele alınacak. Bu programla kadınların siyasete katılımına ve toplumsal açıdan kadınların hayatını etkileyen konuların etrafındaki siyasi tartışmalara ışık tutmak amaçlanıyor. Programa katılanlar hem bu konuların tarihsel ve kuramsal çerçeveleri hakkında bilgi edinebilecek, hem de güncel siyasi meseleleri toplumsal cinsiyet ilişkileri ve kadınların hayatları üzerinden tartışma imkanı bulacaklar.

Kadın ve Siyaset programında; “Siyaset ve Kadın: Kuramsal Giriş”, “Kadının Siyasete Katılım Talepleri ve Feminist Hareketler”, “Parlamenter Temsil ve Patronaj, Kadının Siyasete Katılımı: Latin Amerika Örneği”, “İnsan Haklarına Toplumsal Cinsiyet Açısından Bakmak, Din”, “Kamusal Alanda Kadın ve Siyaset” ve “ Kadın Emeği ve İktisadi Politikalar” başlıklı modüller yer alacak.

Ayşe Betül Çelik (Sabancı Üniversitesi), Ayşe Gül Altınay (Sabancı Üniversitesi),  Ayşegül Komsuoğlu (İstanbul Üniversitesi), Işık Özel (Sabancı Üniversitesi), Handan Çağlayan (Ankara Üniversitesi), Yıldız Ramazanoğlu (Yazar) ve Özge İzdeş (Arel Üniversitesi) tarafından verilecek eğitimin ücreti yetişkinler için 550 TL, öğrenciler için 350 TL olacak.


Program:
12 Kasım 2011
Siyaset ve Kadın: Kuramsal Giriş- Ayşe Betül Çelik (Sabancı Üniversitesi)

19 Kasım 2011
Kadının Siyasete Katılım Talepleri ve Feminist Hareketler- Ayşe Gül Altınay (Sabancı Üniversitesi)

26 Kasım 2011
Parlamenter Temsil ve Patronaj- Ayşegül Komsuoğlu (İstanbul Üniversitesi)

3 Aralık 2011
Kadının Siyasete Katılımı: Latin Amerika Örneği- Işık Özel (Sabancı Üniversitesi)

10 Aralık 2011
İnsan Haklarına Toplumsal Cinsiyet Açısından Bakmak- Handan Çağlayan (Ankara Üniversitesi, SBE İnsan Hakları Anabilim Dalı)

17 Aralık 2011
Din, Kamusal Alanda Kadın ve Siyaset- Yıldız Ramazanoğlu

24 Aralık 2011
Kadın Emeği ve İktisadi Politikalar –Özge İzdeş (Arel Üniversitesi)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları