17 Ocak 2019 Perşembe

Sabancı Üniversitesi Ücret ve Burslar

Öğrencilerin yaklaşık yüzde 40’ı burslu
645 öğrencinin alınacağı 2011–2012 akademik yılında 227 öğrenci burslu okuyacak. Öğrenciler, derslere kayıtlı olarak öğrenimine devam ettiği ve disiplin cezası almadığı takdirde, üniversiteye ilk girişte sağlanan burslar, normal öğrenim süresince kesintisiz devam ediyor. Sabancı Üniversitesi’nde 2011-2012 akademik yılında uygulanacak burslar, “Tam Burs”, “Yarım Burs” ve “Çeyrek Burs” adı altında üç grupta toplanıyor. Tam Burs Kontenjanından yeleşen öğrencilere; yerleştikleri puan türündeki Türkiye sıralamasına göre, 9 ay boyunca aylık 400-450 TL nakit ödeme, 2 ya da 4 kişilik yurtlarda ücretsiz konaklama imkanları ve yeni teknoloji ücretinden muafiyet gibi ek olarak veriliyor. Yarım Burs Kontenjanından yerleşenlere, ilk 4000 de olma ya da Farklı diploma programındaki derecesine göre burslarını ½ den, ¾’e yükseltme imkanı sağlanıyor. Ayrıca farklı diploma programına geçişlerde bursluluk durumu devam ediyor.

Öğrenime Devam Ederken Verilen Burslar
Sabancı Üniversitesi’nde başarı kriterlerini yerine getiren öğrenciler, öğrenime devam ederken verilen yıllık burslardan da yararlanabiliyor.

Üniversiteye hazırlık yılı niteliğindeki Temel Geliştirme Yılı hariç, en az bir akademik yılı üstün başarı ile tamamlayan burssuz ya da kısmi burslu lisans öğrencileri, öğrenime devam ederken de Burs Komitesi kararıyla, çeşitli burs imkanlarından faydalanabiliyor.

Öğrenime devam ederken üstün başarı gösteren öğrencilere sağlanan Sakıp Sabancı Teşvik Bursu ve Dilek Sabancı Bursu, 20010-2011 akademik yılı için akademik başarı nedeniyle toplam 86 öğrenciye verildi.

Bunların dışında, öğrenime devam ederken verilen diğer burs olanakları arasında Sabancı Üniversitesi Mezunları Derneği (SÜMED) Nakit Bursu, Aylık İhtiyaç Bursu bulunuyor. İhtiyaç sahibi başarılı öğrenciler de 9 ay süresince karşılıksız aylık nakit ödemeyi kapsayan ihtiyaç bursunu almaya hak kazanabiliyorlar.

Ayrıca, öğrenciler Üniversitenin birimlerince ilan edilen çalışma olanakları için başvurarak, uygun görüldükleri takdirde Çalışma Bursu’ndan yararlanabilirler.

Şehit Çocukları Bursu
Sabancı Üniversitesi’nde lisans programlarına burslu ya da burssuz olarak kayıt yaptıracak şehit çocuklarına, yerleştikleri puan türünde LYS sıralamasında ilk 100 binde olması kaydıyla,  gerekli koşulları sağladığını belgelemesi ve üniversite tarafından onaylanması durumunda burs veriliyor.

Şehit Çocukları Bursu; yıllık öğrenim ücretinin tamamından muafiyet, yeni teknoloji ücretinin tamamından muafiyet, 4 kişilik odada yurt ücretinden muafiyet (Yurtta kalmak istemeyen öğrencilere güz ve bahar dönemlerinde, yurt ücretinin 2/3’ü kadar dönemlik nakit ödeme) ve 9 ay boyunca ayda 400 TL nakit ödemeyi kapsıyor.

Tüm programlara aynı ücret politikası uygulanıyor
Sabancı Üniversitesi, günümüz mevcut ekonomik şartlarını göz önünde bulundurarak velilere kolaylık sağlayabilmek amacıyla Akbank ile işbirliğine gitmiştir. Bu çerçevede, 2011-2012 Akademik yılı tüm lisans programları (KDV dahil) 30,000 TL olan öğrenim ücretini taksitlendirme imkanı sunulmuştur. Öğrenim ücreti, yıl boyunca anlaşmalı olarak toplam 6 eşit taksitte ödenebileceği gibi, isteyenler dönem başlarında peşin olarak da ödeyebilirler.

ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları