17 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sabancı Üniversitesi Kontenjanlarını Doldurdu
16 Ağustos 2007 Perşembe 16:44

Sabancı Üniversitesi Kontenjanlarını Doldurdu

Dokuzuncu akademik yılına giren Sabancı Üniversitesi 2007 Y-ÖSS sonuçlarına göre 650 kişilik kontenjanının tamamını Türkiye’nin 41 farklı ilinden başarılı öğrencilerle doldurdu.

Kontenjanının tamamını bu yıl da ilk yerleştirmede dolduran Sabancı Üniversitesi’ni tercih eden öğrencilerin %10’u, yerleştirme başarı sırasına göre ilk 1000’de yer almakta. İlk 10’da yer alan 3 öğrenci de Sabancı Üniversitesi’ni tercih etti.

Sabancı Üniversitesi’ne yerleştirilen öğrencilerin yüzde 50’si Sabancı Üniversitesi’ni ilk üç tercihleri arasında gösterdi.

Sabancı Üniversitesi, bu yıl da önde gelen liselerdeki öğrencilerin tercihi oldu. Bunların yüzde 46.2’si aralarında Koç, Üsküdar Amerikan, Alman, Robert, Saint Joseph ve Notre Dame De Sion’un da yer aldığı yabancı dille eğitim veren özel liselerden, yüzde 44’ü ise aralarında Bornova Anadolu, Kadıköy Anadolu, İstanbul Atatürk Fen, Üsküdar H.Avni Sözen’in de bulunduğu Anadolu ve Fen liselerinden oluşuyor.

Sabancı Üniversitesi’ni bu yıl, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Bursa, Ankara, Antalya, Zonguldak, İçel, Adana, Samsun ve Gaziantep başta olmak üzere 41 farklı ilden öğrenciler tercih etti.

Akademik kadroda tersine beyin göçü

Sabancı Üniversitesi’nde tam zamanlı öğretim üyelerinin yüzde 85’i doktorasını yurtdışında tamamlamıştır. Tam zamanlı öğretim üyelerinin %16'sı yabancı uyruklu olmasına karşın yüzde 54'ü yurtdışındaki görevlerini bırakarak Sabancı Üniversitesi'ne katılan Türk akademisyenleri olduğundan bir tersine beyin göçü gerçekleştiği söylenebilir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları