26 Temmuz 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sabancı Üniversitesi İlk 500 Arasında
18 Temmuz 2012 Çarşamba 12:10

Sabancı Üniversitesi İlk 500 Arasında

Sabancı Üniversitesi, dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesi arasında yer alan İstanbul’daki tek vakıf üniversitesi.

Sabancı Üniversitesi, ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP (University Ranking by Academic Performance) Laboratuvarları’nca hazırlanan ve dünya sıralamalarında yer alan Türk üniversitelerinin Haziran 2012’deki durumunu özetleyen raporda; 8 sıralama sisteminden en az birinde ilk 500’e giren Türk üniversitelerinden biri olarak yer aldı.

Türkiye’den 10 üniversitenin bulunduğu ilk 500 listesinde İstanbul’dan tek vakıf üniversitesi olarak yer alan Sabancı Üniversitesi’nin yanı sıra, İstanbul, Ankara, ODTÜ, Hacettepe, Gazi, Ege, Bilkent, İTÜ ve Boğaziçi üniversiteleri bulunuyor. Bu üniversitelerin kendi içlerindeki sırası ise kaç kez ilk 500'de yer aldığına göre belirlendi.

Üniversite Sıralama Sistemleri

Dünya üniversitelerini sıralayan 8 sıralama sistemi bulunmaktadır. Bu sıralama sistemleri ARWU, TIMES, WEBOMETRICS, HEEACT, LEIDEN, SCIMAGO, QS, URAP’dır. Sabancı Üniversitesi’nin ilk 500 üniversite listesinde sıralandığı QS (Quacquarelli Symonds) en saygın sıralama sistemlerinden biri olarak gösterilmektedir. 1990 yılında kurulan QS, 2004 yılından bu yana güvenilir ve bağımsız bir sıralama sistemi olarak tüm dünyadaki yüksek öğretim kurumlarının sıralandırılmasında ve değerlendirilmesinde yenilikçi yaklaşımını sürdürmektedir.

QS dünyanın ilk 700 üniversitesini; anketlerden elde edilen akademik saygınlık kriteri (%40) ve işveren görüş kriteri (%10), öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı kriteri (%20), öğretim üyesi – öğrenci oranı kriteri (%20), yabancı öğrenci oranı kriteri (%5) ve yabancı öğretim üyesi oranı kriteri (%5) ile belirlemektedir. QS tarafından Sabancı Üniversitesi ile ilgili yapılan değerlendirmede üniversitemiz araştırma odağı yüksek, genç bir üniversite olarak tanımlanmıştır.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları