24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sabancı Üniversitesi Egon Zehnder İşbirliği
10 Mart 2012 Cumartesi 17:21

Sabancı Üniversitesi Egon Zehnder İşbirliği

Sabancı Üniversitesi ve Egon Zehnder International’danYönetim Kurullarında Kadın Üye Sayısının Artmasına Yönelik İşbirliği

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu ve Egon Zehnder International, SPK’nın  yeni düzenlemesiyle getirilen şirket yönetim kurullarında bağımsız üye kotası uygulamasında kadın üyelere öncelik verilmesi için bir proje başlatıyor.

Proje kapsamında, son 10 yıldır Türkiye’de kurumsal yönetim dinamiklerini metodolojik bir yaklaşımla gündeme getiren Sabancı Üniversitesi ve 20 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de stratejik yönetici atama projeleri konusunda deneyim sahibi olan Egon Zhender işbirliği yaparak uzman oldukları alanlardaki bilgi ve becerilerini biraraya getirecekler.

Sabancı Üniversitesi ile Egon Zehnder International’in ortak çalışması kapsamında, analitik verilerin, pratik pazar gerçekleri ve ihtiyaçları ile eşleştirilmesi sayesinde  kurumsal yönetim alanında önemli bir sinerji yaratılması hedefleniyor. Bu işbirliğinin, iş dünyası ve akademik kurumların pratik sonuçlar yaratmasına örnek olacak bir ortaklığı da kamuoyu gündemine taşıması planlanıyor.

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu Direktörü Melsa Ararat konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Kadın üye arayan şirketler Türkiye'de yeterli sayıda yetkin ve uygun kadın olmadığından yakınmaktalar. Bu yakınmalar kota uygulayan ülkelerde de başlangıçta sıkça dile getirilmiş ama uygulamada bu engeller aşılmıştır. Projede kota uygulamasını gerçekleştirmiş ülkelerin deneyimlerinden yararlanacağız. Aday bulmakta kullanılan geleneksel ilişki bazlı yaklaşımlar yerine yetenek, bilgi, deneyim ve uzmanlığa dayanan  yöntemler kadın direktör adayları havuzunun  tahmin edilenden çok daha fazla olduğunu göstermektedir” dedi.

Egon Zehnder Türkiye Yönetici Ortağı Murat Yesildere ise; “Egon Zehnder International olarak üstlendiğimiz yönetim kurulu üyesi atama projelerimizde kadın üye havuzunun sığlığı önemli bir darboğaz yaratıyor. Az sayıda aday arasında yer alan üst düzey kadın yöneticilerin profesyonel yükümlülükleri ve üstlendikleri görevleri nedeni ile isverenleri bu tip ek sorumluluklar almaları konusunda maalesef istekli değiller. Yönetim kurullarına kadın yönetim kurulu üyesi atanması için getirilecek kota kadın yönetim kurulu üyesi aday havuzunun derinleştirilmesini de şart koşuyor. Sabancı Üniversitesi ile başlatacağınız işbirliğini sadece kadın yönetim kurulu üyesi talebini güçledireceği için değil, paralelinde kadın yönetim kurulu üyesi aday havuzunu da derinleştirecek olması sebebi ile heyecan verici buluyorum” dedi.

İMKB şirketlerinde kadın yönetim kurulu üyeleri oranının düşüklüğü aynı zamanda bir  insan hakları ve cinsler arası eşitlik ve adalet sorunu.

Proje çerçevesinde 2008 yılından itibaren şirket bazında hesaplanan Kadın Etki Endeksi'nin  2012 ve 2013 yıllarında  ciddi bir artış göstermesine destek olacak çalışmalar yapılması planlanıyor. Projenin ilk aşamasında kadın yönetim kurulu üye adayları veri tabanı oluşturulacak ve adaylar nitelik ve tecrübelerine göre sınıflandırılacak. Veri tabanının oluşturulmasında yer alacak kriterler projeyi destekleyen şirketlerden oluşan bir danışma kurulu aracılığı ile belirlenecek ve üniversitede geliştirilen metodoloji yardımı ile de şirketlerin yönetim kurullarının ihtiyaç duyduğu donanım ve tecrübeye sahip kadınlarla şirketler eşleştirilecek.

2002 yılında kuruluşundan bu yana yönetim kurullarının yapısı ve işleyişinin şirket performansı üzerindeki etkileri üzerinde araştırmalar yapan ve SPK'nın Kurumsal Yönetim İlkeleri’nin hazırlanmasında yer alan Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu, bir süredir kadınların yönetim kurullarındaki ağırlığının şirket davranışlarına ve performansına etkisi üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor. Forum, İMKB şirketlerinde kadın yönetim kurulu üye oranının düşüklüğünü hem bir insan hakları ve cinsler arası eşitlik ve adalet sorunu olarak görmekte hem de tüketicileri ve diğer paydaşları etkileyen ekonomik kararların verilmesinde kadınların yer almamalarını bir toplumsal sorun olarak değerlendirmektedir.

Forum, SPK'nın yayınladığı yeni düzenlemelerle yönetim kurullarına getirilen bağımsız üye kotalarının doldurulmasında kadınlara öncelik verilmesini hem cinsler arası eşitlik açısından hem de ekonomik kararlarda farklı bakışların ve önceliklerin dikkate alınması açısından önemli buluyor ve SPK tebliğinin bu anlamda bir fırsat yarattığını savunuyor. 

Egon Zehnder International İstanbul Ofisi Bağımsız Kadın Yönetim Kurulu Üyesi Aday Havuzu'nu yarattı

Egon Zehnder International EPWN ile birlikte kadınların yönetim kurulunda daha fazla yer almasına yönelik periyodik uluslararası arastırmalar yapıyor. Egon Zehnder International İstanbul ofisi de İMKB 100 endeksinde yer alan şirketlerdeki kadın yönetim kurulu üyelerinin analizine yönelik periyodik araştırmalar yapıyor. Egon Zehnder International İstanbul Ofisi “Bağımsız Kadın Yönetim Kurulu Üyesi Aday Havuzu”nu yarattı ve bu havuzu derinleştirmek için değişik kurumlarla işbirliği yapıyor. Egon Zehnder International kısa bir sure once ERT ile kadın yönetim kurulu üyelerinin sayısının artırılmasına yönelik Avrupa çapında bir insiyatife de ortak oldu.

Egon Zehnder International yaptığı değerlendirmede gönüllü insiyatiflerin kadınların iş dünyasındaki ağırlığını artırmaya yetmediğini savunuyor. Yönetim kurulu için kadın üye kotalarının ideal çözüm olmasa da birçok ülkede arzu edilen sonuçları verdiğinin altını çiziyor. İş dünyasının üst düzey kadın yönetici sayısını artırmasının yönetim kurullarında kadın üyelerin artması için zorurluluk olduğunu vurguluyor. Az sayıdaki kadın yönetim kurulu üyesinin bilgi şeffaflığı açısından erkek adaylardan daha fazla iletişime ve desteğe ihtiyaç duyduklarını belirtiyor.  Egon Zehnder International, özellikle kısa vadede, profesyonel kadın yöneticilerin, farklı, çıkar çatışması yaratmayan sektör ve şirketlerin yönetim kurullarında yer almasının kadın yönetim kurulu aday havuzunu derinleştireceğini ifade ediyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları