19 Ocak 2019 Cumartesi

Sabancı Üniversitesi Bölümsüz Üniversite Modeli

Sabancı Üniversitesi’nin kuruluş aşamasında yapılan arama konferansında çağın gereği bir üniversitenin disiplinler arası eğitime ve araştırmaya uyumlu olması gerektiği ön plana çıkmış ve böyle bir amacı gerçekleştirebilecek idari yapının bölümsüz bir üniversite modelinden geçtiği sonucuna varıldı. Sabancı Üniversitesi kuruluşundan bugüne pek çok üniversiteye ilham vermeye devam ediyor.

Temel Geliştirme Programı üzerine yapılandırılan sistem sayesinde öğrenciler üniversiteye girişleri sırasında Mühendislik ve Doğa Bilimleri, Sanat ve Sosyal Bilimler, Yönetim Bilimleri olmak üzere üç fakülteden birine yerleştiriliyor. Sabancı Üniversitesi’nde; Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’ne MF4, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’ne TM3 ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’ne TM1 puan türleri ile öğrenci alınıyor.

Sabancı Üniversitesi’ne gelen öğrenciler, ilk iki yıl, öğretim üyelerinin danışmanlığında, farklı lisans programlarından dersler seçerek, farklı kariyer alanlarını tanıma fırsatına sahip oluyor. Böylelikle, kendi tercih ve yeteneklerini keşfederek bilinçli bir şekilde okumak istedikleri alanı 12 program arasından seçebiliyorlar.  “Diplomasıyla barışık bireyler” yetiştirmeyi hedefleyen bu sistem ayrıca, öğrencilerin seçtikleri uzmanlık alanı dışında diğer disiplinlerde de temel kavram ve yöntemlere aşina olarak, çok yönlü bireylerin yetişmesine fırsat veriyor.

Sabancı Üniversitesi’ne girmeye hak kazanan öğrenciler, üniversite tarafından yapılan hazırlık atlama sınavı ya da eşdeğerliliği kabul edilen ulusal/uluslararası yabancı dil sınavlarının birinden yine üniversite tarafından belirlenen düzeyde başarılı olduğunu belgelediklerinde, öğrenimlerine dil eğitiminden muaf olarak birinci sınıftan başlıyorlar. Hazırlık sınıfında, ağırlıklı İngilizce eğitiminin yanı sıra, Türkçe dersiyle de öğrencilerin sözlü ve yazılı ifade becerileri geliştiriliyor. 

Sabancı Üniversitesi’ne gelen tüm öğrenciler, birinci sınıfta ortak Temel Geliştirme derslerini alıyor. İkinci sınıfa geçen öğrenciler, öğrenim almayı düşündükleri alanların derslerini görmeye başlıyorlar. Öğrenciler ikinci sınıfta, her program grubunun ders havuzundan belirli sayıda ders seçebiliyorlar. Bu seçim ile öğrenciler, farklı lisans programı ile alanlarını deneyimleyerek, ikinci yılın sonunda daha bilgili ve bilinçli olarak gerçekten istedikleri kariyer alanlarına karar verebilecek duruma geliyor.

Sabancı Üniversitesi’nin interdisipliner sistemi sayesinde öğrenciler, program seçimlerini ortak öğrenim programı sonunda yapabiliyorlar. Sabancı Üniversitesi’nin bu sistemi sayesinde, 2000-2001 Bahar yarıyılından bugüne kadar, öğrencilerin yarıya yakınının ilk bildirdikleri diploma programından farklı bir programı seçerek, oradan mezun oldukları görülmüştür. Sabancı Üniversitesi’nde öğrencilerin ilk bildirdikleri programa devam etme oranı %53. 4 yılda mezun olma oranı ise %77’dir.

Sabancı Üniversitesinde öğrenciler;  LYS ile yerleştikleri puan türündeki programdan, faklı puan türündeki (TM den MF ya da tersi) bir programa geçiş yapmak istendiklerinde, aranan tek şart; öğrencinin puanının, Türkiye’de her hangi bir üniversitedeki muadil programın, taban puanından az olmamasıdır.  Bu koşul sağlandığında Sabancı Üniversitesinde geçiş için herhangi bir kontenjan sınırlaması bulunmamaktadır.

ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları