20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya, Moskovadan İbaret Değil
12 Nisan 2008 Cumartesi 14:30

Rusya, Moskova'dan İbaret Değil

Türkiye, Rusya'ya dış ticaret açığını kapatmak için güçlü olduğu sektörlerde Rusya'daki pazar payını arttırmak için çalışıyor.

Türkiye"nin dış ticarette en fazla açık verdiği ülkelerin başında gelen Rusya"ya Türkiye"nin tekstil, konfeksiyon, deri ve halı ihracatında yakaladığı 1.3 milyar dolarlık ihracat rakamının çok daha fazla arttırılabileceğini belirten İstanbul Tekstil ve Hazır Giyim İhracatçı Birlikleri Rusya Temsilsisi Sabahattin Yavuz, Türk ihracatçılarına Rusya"nın nüfusu 1 milyonu geçen 12 kentini hedef pazar olarak gösterdi.

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği ve Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği üyelerine yönelik düzenlenen "Rusya Pazarı Bilgilendirme Toplantısı"nda konuşan Yavuz, Türkiye"nin Rusya"dan 20 milyar dolarlık ithalat yapmasına karşılık, anca 5 milyar dolar ihracat yaptığını, bu ihracatın 1.3 milyar dolarlık kısmını tekstil, konfeksiyon, deri ve halı ihracatının oluşturduğunu söyledi.

Türkiye"nin Rusya"ya yaptığı 1.3 milyar dolarlık tekstil, konfeksiyon, deri ve halı ihracatında, tekstil sektörü 700 milyon dolarlık ihracat ile başı çekiyor. Konfeksiyon ihracatı 225 milyon dolar, halı ihracatı 175 milyon dolar ve deri ihracatı 160 milyon dolarlık pay alıyor. Türkiye"nin Rusya"ya gerçekleştirdiği 3.5 milyar dolarlık bavul ihracatı ise bu rakamlar arasında yer almıyor.

Rus halkının para harcamaya meylinin son derece yüksek olduğunu belirten Yavuz, "Ruslar kazandıkları aylıklarının tamamına yakınını aynı ay içinde harcayan bir topluluk. 2007 sonunda Duma Meclis seçimlerini, hemen sonrada başkanlık seçimlerini gerçekleştirdiler. 4 yıl süreyle seçimin olmadığı istikrarlı bir ekonomi var. Standart&Poors kısa süre önce Rusya"nın notunu artıdan pozitife yükseltti. Rusya"da son dönemde Amerikan dolarında yüzde 20 değer kaybı oluştu. Bu da Türk ihracatçısı için cazip bir iklimin oluşmasına neden oldu. 2009 yılında büyük ihtimalle Dünya Ticaret Örgütüne üye olacaklar. Bu üyelik sonrasında Türk ihracatçısının en fazla sorun yaşadığı Rus Gümrüklerinde bir rahatlama olacak. Perakende sektöründe tekstil, hazırgiyim, deri ve halının payı yaklaşık 40 milyar dolar bu pastadan aldığımız payı daha da büyütmek mümkün. Rusya dediğimizde aklınıza sadece Moskova gelmesin, Rusya"nın nüfusu 1 milyonun üzerinde 12 tane kenti var ve bu kentlerde son zamanlarda ciddi hareketlenmeler var. Bu kentler bu ülkeye yeni girecek yatırımcılar için Moskova"dan çok daha cazip konumda" diye konuştu.

Türkiye Rusya'ya Yönelik Lojistik Merkezi Kurmalı

Rusya"da halkın refah seviyesinin son yıllarda ciddi bir şekilde arttığına işaret eden İTKİB Rusya Temsilcisi Sabahattin Yavuz, şöyle devam etti: "Rusya"da ticaretin önemli bir bölümü geçmişte büyük Pazar yerlerinde olurken günümüzde mağazacılık ağırlık kazanıyor. Rusya pazarında güçlü olan Fransa, İtalya gibi ülkeler kendilerine ait lojistik merkezleri oluşturuyorlar ve kendi ihracatçılarını buralarda organize edip, ihracatlarını geliştiriyorlar. Türkiye"nin Rusya"da acil bir lojistik merkezine ihtiyacı var. Rusya"da dağıtım kanalları çok iyi işliyor, havayolu ve demiryolu ağı çok gelişmiş durumda."

İTKİB Rusya Temsilcisi Sabahattin Yavuz"dan sonra Nexia Türkiye Firması Rusya Başkanı Cem Tezelman, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği ve Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği üyelerine Rusya"da iş yapma olanakları, Rusya"da şirket kuruluşu ve yapılanması, Rusya vergi, bankacılık mevzuatları ve muhasebe konularında bilgiler verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları