16 Mayıs 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Romanyadaki Türk Yatırımlarında Artış
05 Ekim 2008 Pazar 10:48

Romanya'daki Türk Yatırımlarında Artış

Romanya'daki fiili Türk yatırımının 2 milyar avroya ulaştığı tahmin ediliyor. Doğan grubunun da ülkede 600 milyon avroluk yatırım planladığı belirtildi.

AB"ye katılan Romanya, Türk şirketler ve yatırımcıları için çok çekici bir ülke haline geldi. Romanya"da 26 Türk inşaat şirketinin faaliyet gösterdiği belirtilirken Türk İşadamları Derneği (TİAD) Genel Sekreteri Güven Güngör, Romanya"daki fiili Türk yatırımının 2 milyar avroya ulaştığını tahmin etti.

Romanya"da yayınlanan The Diplomat dergisi, Türk şirketlerinin Romanya ekonomisinin her sektöründe aktif olduğunu kaydederek, ülkedeki inşaat patlamasından yararlanarak faaliyet gösteren Türk inşaat şirketlerinin sayısının 26"ya ulaştığına dikkat çekti.

Romanya"daki Türk yatırımları tutarının 1989 yılından beri resmen 500 milyon doları aştığını ancak Türk sermayesinin Hollanda"da kayıtlı şirketlerin aracılığıyla ülkede önemli yatırımlar yaptığına da işaret edildiği dergiye konuşan Türk İşadamları Derneği (TİAD) Genel Sekreteri Güven Güngör, fiili Türk yatırımının 2 milyar avroyu bulduğunu tahmin etti.

Son iyi yılda Romanya"daki Türk yatırımcıları için en popüler yatırım alanının emlak projeleri olduğuna işaret eden Güngör, Türk yatırımcılarının altyapı projeleriyle de ilgilendiğini söyledi. Romanya"daki Türk yatırımcılarının karşılaştığı sorunları dile getiren Güngör, çalışma izninin alınabilmesi için üç aylık bekleme süresi gibi engellere dikkat çekti.

Doğan Grubunun Yatırım Planları
The Diplomat dergisi ayrıca, Doğan grubunun Romanya"da 600 milyon euroluk yatırım planladığını da duyurdu.

Doğan grubunun iki yıldan beri ülkede faaliyet gösterdiğini kaydedilen haberde Romanya"da Kanal D"yi işleten grubun Pipera Tunari bölgesinde beş yıldız ötel, özel hastane ve büyük bir ofis binası da içeren 350 milyon avroluk bir projeyi planladığı kaydedildi.

The Diplomat, Doğan grubunun Romanya"daki enerji sektörü ile de ilgilendiğini bildirirken grubun ülkede önümüzdeki 4-5 yılda 600 milyon avro tutarında yatırım öngördüğüne dikkat çekti. .

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları