05 Ağustos 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rich Media Uygulamalarında Yaratıcıyız
27 Temmuz 2008 Pazar 14:56

Rich Media Uygulamalarında Yaratıcıyız

Erdinç Toğulga Internet reklâmcılığında Rich Media uygulamaları ve Reklamz'nin çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Reklamz yönetici ortağı Erdinç Toğulga Internet reklâmcılığında Rich Media uygulamaları ve Reklamz"nin çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Toğulga, Reklamz"nin Türkiye"de ve Dünya"da ilkleri gerçekleştirdiğini belirtti.

Bir yanda, neredeyse marka kavramının ortaya çıktığı ilk günden beri var olan, zaman içinde çok şey değişmesine rağmen, hep değişime ayak uyduran ve zindeliğini asla kaybetmeyen reklâm dünyası, diğer yanda 90"ların başında iletişim amaçlı tasarlanıp kısa sürede hayal edilenin ötesine geçen Internet arenası... Birbirlerine paralel bir şekilde yollarına devam eden bu ikili bir gün buluştu ve bu buluşmadan da Internet reklâmcılığı doğdu.

Alışılmış konvansiyonel reklâmcılıktan (basın, radyo, televizyon vb. reklamcılığı) farklılıklar göstererek kendi tarzını yaratan Internet'in, reklâmcılık alanında sunduğu en önemli özellikler hedefleme ve takip yeteneği oldu. Bu yetenek en etkin şekilde bannerlarda ön plana çıktı, ancak klasik bannerlar da bir süre sonra kendini tekrarlamaya başladı. Artık daha yaratıcı ve daha zengin bir teknik malzemeyle bezenmiş görsellere ihtiyaç vardı. Bu ihtiyaçla birlikte Rich Media Banner kullanımı telafuz edilmeye başlandı.

Bu noktada sözü bir bilene, Erdinç Toğulga"ya bırakmakta fayda var. Toğulga"nınYaratıcı Yönetmenliğini yürüttüğü ve ortaklarından biri olduğu Reklamz, Internet reklâmcılığında öncü interaktif ajanslardan.

Toğulga, Rich Media"yı anlatmaya şu sözlerle başlıyor:

"Pek çok Rich Media uygulaması Türkiye"de ve hatta dünyada ilk kez Reklamz tarafından tasarlanmış ve uygulanmıştır. 2002 yılından beri faaliyetlerini sürdüren Reklamz, 2005 yılında Ekşisözlük için tasarladığı tema reklam modeli ile bir ilke imza atmıştır. Bunu full page skin ve streaming video çalışmaları izlemiş; Türkiye"de ilk kez banner içerisinde bir video görüntüsü yer almıştır. Bu çalışmaları z-type, etkileşimli banner, ekran görüntüsünün 180° dönerek bambaşka bir görselle bütünleştiği flipper, toproll ve son zamanlarda en fazla ilgiyi gören origami banner, tear off banner ile pull banner uygulamaları takip etmiştir."

Rich Media Banner nedir ve bildiğimiz bannerdan ne farkı vardır?
Kısaca, hedefe yönelik tasarlanmış interaktif reklam uygulamalarının, gelişmiş yazılım ve tasarım teknikleriyle zenginleştirilmesidir. Bu tip bannerlar, kullanıcının reklam alanı ile birebir ilişki kurabilmesine imkân tanıdığı gibi, kullanıcıyı şaşırtacak sürprizleri de içinde barındırmaktadır.

Bu konuda öncü olduğunu biliyoruz. Reklamz"yi diğer firmalardan ayıran nedir?
Farklı standartlar oluşturup, geliştirmek uzmanı olduğumuz bir konu ve bizi sektörde birincil derecede tercih edilir konuma getiren de bu. Bu tarz uygulamalarda bizi farklılaştıran, kreatif gücümüz ve yenilikçi anlayışımızdır. Her yeni tasarımımızda kendimizi bile aşmaya çalışarak; farklı, daha önce uygulanmamış, yepyeni fikirler üretiyoruz. Bunları teknik tecrübemizle harmanladığımızda da alternatif, reklâmvereni sektörde istediği yere taşımaya yardımcı olacak ürünler ortaya çıkıyor. Amacımız yaratıcılığımızı ortaya koymak; 4 yıl önceki teknolojiyle yapılmış uygulamaları kendimiz yapmışız gibi sunmak değil. Internet reklâm mecrasında yayınlanmış ve ilk andan itibaren farklı yapısıyla hakkında konuşturan birçok rich media uygulamamız zaten bunun en kuvvetli kanıtı.

Rich Media uygulamalarında tasarım ne kadar önemlidir, sadece teknik açıdan bir takım meziyetlere sahip olmak yeterli mi? Bu uygulamaları yaparken kreatif açıdan da güçlü olmak ne gibi faydalar sağlar?
Takım ruhuyla yola çıkmazsanız bu işte başarı sağlamanız pek mümkün değil. Bu bir takım oyunudur ve teknik alt yapıyla tasarım gücü vazgeçilmez bir bütündür. Bu iki güç birbiriyle kusursuz bir uyum içinde çalışmalıdır; aksi takdirde tasarlarsınız, yaratırsınız ama yarattığınız ürünün amaca ne kadar uygun olduğu tartışılır? Bu saptama, tasarım içeren tüm disiplinler için geçerlidir. Diyelim günlerce uğraştınız hiç düşünülmemiş bir şey bulmak için ve buldunuz: Şişme dart tahtası. "Evet, işte bu, herkes buna bayılacak" diye düşünüyorsunuz ama ürün ilk kullananın elinde kalıyor. Galiba bir yanlışlık var bu işte; şişme dart tahtasının hayal kırıklığı yaratabileceğini baştan mı düşünmek gerekirdi acaba? Eğer yaptığınız işe vakıf değilseniz oturur kara kara düşünürsünüz, "nerede, ne hata yaptık" diye. Ama kusursuz bir ekip bilinci ve teknik yapabilirlik bir araya gelince de kimse sizi tutamaz; hızlanır, hızlanır, herkesten önce yol alırsınız.

Ekibiniz kaç kişiden oluşuyor?
11 kişiden oluşan bir kreatif ekibimiz var. Bu ekibi, zorlu test süreçlerinden geçerek oluşturduk çünkü işimiz teknoloji ve kendimizi sürekli geliştirmek zorundayız. "Teknolojinin hızına yetişmek için teknoloji ile yatıp teknoloji ile kalkıyoruz" diyebilirim. Tasarım yapmak, sadece kullandığınız programı çok iyi bilmeniz anlamına gelmiyor. Biz kullanacağımız teknik yapıyı tasarlıyoruz önce, ürün daha sonra ortaya çıkıyor. Tasarlıyoruz ve yaratıyoruz; bu yüzden bugüne kadar takip eden değil, takip edilen olduk hep. Sözlerimin yanlış anlaşılmasını istemem; tabiî ki birilerinden bir şeyler öğrenmek, gündemi takip etmek gerekir ama iş, takip edileni birebir taklit ederek "bunu biz yaptık" noktasına gelirse sadece birilerinin arkanızdan gülmesini sağlamış olursunuz. Bu bizim hiç anlayamadığımız bir iş ahlakı, anlamaya da çalışmıyoruz zaten.

Reklamz ile ilgili detaylı bilgiye www.reklamz.com adresinden ulaşılabilir.

(Haber Merkezi)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları