24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Resul Köyünde 21 Anneye Sağlık Eğitimi
14 Şubat 2012 Salı 22:47

Resul Köyü'nde 21 Anneye Sağlık Eğitimi

TİKAV ve MIP işbirliğiyle hayata geçirilen 2012 Anneler Okulu Projesi, kapsamında Resul Köyü’nde ikamet eden anneler ile bir araya gelindi

Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TIKAV) koordinatörlüğünde, Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP) finansörlüğünde ve Mersin Valiliği’nin yönlendirmesi ile hayata geçirilen 2012 Anneler Okulu Projesi kapsamında ilk çalışma 10 Şubat’ta Resül Köyü’nde gerçekleştirildi. Etkinlikler kapsamında yaşları 19 ile 40 arasında değişe toplam 21 anneye, önce kendi sağlıkları, beraberinde diğer aile bireylerinin daha sağlıklı yaşamaları konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla temel sağlık eğitimi verildi.

Üreme ve besin sağlığı eğitimi verildi

Katılımcı annelere Mersin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından görevlendirilen Ana Çocuk Sağlığı Hekimi Ayşe Çöl tarafından üreme sağlığı; TİKAV Proje Sorumluları tarafından uygulanan Kendime Değer Veriyorum programı kapsamında hijyen, öz bakım ve besin sağlığı eğitimi verildi. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilen Psikolog Yaşam Yanardağ katılımcı annelerin sorularını yanıtlarken; annelere nefes çalışması yaptırdı.

Arslanköy Kadın Tiyatrosu renk kattı

Proje sorumluları ve annelerin katılımı ile toplu halde yenilen öğle yemeğinin ardından, Arslanköy Kadın Tiyatrosu sağlık temalı bir oyun sergiledi. Etkinlikler sonunda katılımcı annelere, Anneler Okulu Projesi kapsamında hijyen paketleri dağıtılıp, TİKAV tarafından hazırlanan katılım sertifikası verildi.

Annelerin bilinçlenmesi ve sosyalleşmesini amaçlanıyor

2012 Anneler Okulu Projesi, Mersin’in Toroslar Bölgesi’ndeki 9 ayrı köyü ziyaret edecek. Proje kapsamında yıl boyunca gerçekleştirilecek 9 ayrı çalışma ile toplam 225 anneye ulaşılması planlanıyor. Proje kapsamında katılımcı annelerin üreme sağlığı, beslenme sağlığı ve öz bakım eğitimleri ile bilinçlendirilmeleri; yapılan etkinlikler ile sosyalleşmelerine destek olmak amaçlanıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları