24 Haziran 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Qualcommun VoIP-over-LTE Başarısı
12 Şubat 2012 Pazar 20:44

Qualcomm'un VoIP-over-LTE Başarısı

Qualcomm yonga seti tek telsizli arama devamlılığına sahip ilk başarılı VoIP-over-LTE aramasının gerçekleşmesini sağladı.

Qualcomm Incorporated (NASDAQ: QCOM), Ericsson ile birlikte bir LTE mobil ağından WCDMA ağına Single Radio Voice Call Continuity (SRVCC) kullanan ilk sesli aramanın başarıyla tamamlandığını duyurdu. Voice-over-LTE (VoLTE) desteği için önemli bir teknoloji olan SRVCC, tüketicilerin VoLTE araması sırasında LTE ağ kapsama alanının dışına çıkmaları durumunda bir WCDMA ağına sorunsuzca geçiş yaparak hizmetin devamlılığını sağlayan, 3GPP esasına dayalı bir özellik. İletişim teknolojilerinde bir mihenk taşı olarak gösterilen bu gelişme 23 Aralık 2011 tarihinde Ericsson ağını kullanan ve Qualcomm’un Snapdragon™ S4 MSM8960 3G/LTE çok modlu işlemcisi ile donatılmış telefon ile gerçekleştirildi. Yapılan aramanın bir gösterimi 27 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında Barselona’da yapılacak Mobile World Congress etkinliğindeki Qualcomm standında gerçekleştirilecek.

Qualcomm Ürün Yönetimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Cristiano Amon konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “LTE ağları 3G ağlarının yanında konuşlandırıldıkça, çok modlu 3G/LTE mobil cihazların farklı ağ teknolojilerine bağlanabilme kabiliyeti tüketicilere olabilecek en iyi mobil ses ve veri deneyimini sunma konusunda önemli bir rol üstlenecek. Qualcomm, tüm dünyada LTE ağlarının 3G ağları ile bir arada başarıyla konuşlandırılmasına kendisini adamış bulunuyor. Ericsson ile birlikte ulaştığımız bu başarı VoLTE teknolojisinin ticari anlamda bir gerçekliğe dönüşmesine yönelik olarak atılmış bir başka önemli adım.”

SRVCC, devre anahtarlamalı yedekleme teknolojisinin (CSFB) akıllı telefonlarda 2011 itibarıyla başlamasının ardından 4G LTE ses yol haritasının bir sonraki mantıklı adımını oluşturuyor. CSFB, kullanıcıların telefonda bir arama yapma ya da yanıtlama ihtiyacı duyduklarında LTE veri bağlantısında 3G bağlantısına hızlı geçiş yapılmasını sağlayan tekli bir telsize olanak tanıyor. SRVCC desteği benzer şekilde bir LTE ağından 3G ağına sorunsuz sesli arama teslimi sağlayan tekli telsize imkân veriyor. Bunlardan ayrı olarak SRVCC ve CSFB hem LTE hem de 3G ağ bağlantılarının tekli bir yongada desteklenmelerini sağlıyor ve böylece akıllı telefonların ayrı olarak LTE ve 3G telsiz ve modem kullanma gereksinimlerini ortadan kaldırıyor. Söz konusu gelişme OEM’lerin daha düşük güç tüketen, bileşen maliyeti daha düşük olan ve daha küçük boyutta telefonlar tasarlayabilmelerini sağlıyor. 3G ağların LTE ağları ile birlikte konuşlandırılacağı düşünüldüğünde SRVCC ve CSFB, VoLTE teknolojisinin ticari açıdan kullanılmaya başlandığında tüketicilerin LTE çok modlu telefonlar kullanarak sorunsuz bir sesli arama deneyimi yaşayabilmeleri için temel teşkil edeceği kesin. Qualcomm, sektörde lider CSFB ve SRVCC teknolojileri ile LTE ağındaki kullanıcılarına en iyi ses performansını sunmaya kendisini adamış bulunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları