14 Nisan 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Profil: Türk Telekomünikasyon A.Ş.
11 Şubat 2011 Cuma 12:43

Profil: Türk Telekomünikasyon A.Ş.

Türkiye'nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri grubu Türk Telekom, 2010 yılını 2,5 milyar net karla kapatttı.

1840 senesinden bu yana, çağın getirdiği haberleşme imkanlarını müşterilerine sunan Türk Telekom, sahip olduğu güçlü altyapısı, yıldan yıla çeşitlenerek artan katma değerli hizmetleri, sürekli değişip gelişen teknolojik olanakları hizmetlerine hızla yansıtabilme kapasitesi, 29 bini aşkın personeli, Türkiye'nin dört bir yanında dağılmış bayii ağı, binlerce iş ortağı ve hizmet sağlayıcısıyla hem bölgesinde hem de dünyada sayılı sabit telefon operatörleri arasındadır.

Türk Telekom'un, 2005 yılında gerçekleştirilen özelleştirme ile %55 oranındaki hissesi Oger Telekom tarafından satın alınmıştır. Uluslararası yatırımcıların yakından izlediği Acquisition Monthly adlı yayın kuruluşu, bu özelleştirme işlemini, birleşme ve devralmalar konusunda Gelişen Piyasalarda Yılın İşlemi'ne layık görmüştür.

Odenmiş sermayesinin, %15'ine tekabül eden ve Hazine Müsteşarlığı'na ait 525 milyon TL nominal değerli D Grubu Hamiline Yazılı Payları, Sermaye Piyasası Kurulu onayını takiben halka arz yöntemiyle özelleştirilmiştir. Hazine Müsteşarlığı bu işlemden yaklaşık 1,9 milyar dolar (2,4 milyar TL) gelir elde etmiştir. Halka arzın sona ermesinin ardından halka arz edilen paylar 15 Mayıs 2008 tarihinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Ulusal Pazar'da işlem görmeye başlamıştır.

Türk Telekom Grubu, sabit hat ve GSM"den geniş bant Internete kadar bütünleşmiş telekomünikasyon hizmetleri sunmaktadır. Türk Telekom grup şirketlerinin 31 Aralık 2010 itibariyle 16 milyon sabit hat, 6,7 milyon ADSL hattı (toptan) ve 11,6 milyon GSM abonesi bulunmaktadır. Grup şirketleri, tüm ülkeyi kapsayan modern şebeke altyapısıyla Türkiye genelindeki bireysel ve kurumsal müşterilerine geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadır. Genişbant operatörü TTNET, yakınsama teknolojileri şirketi Argela, BT çözüm sağlayıcısı Innova, online eğitim yazılımları şirketi Sebit A.Ş., online oyun şirketi Sobee ve çağrı merkezi şirketi AssisTT şirketlerinin %99,9"una, toptan data ve kapasite servis sağlayıcısı Pantel International AG ve iştiraklerinin ise %100'üne sahip olan Türk Telekom, aynı zamanda Türkiye"deki üç GSM operatöründen biri olan Avea"nın hisselerinin %81,4"üne de sahiptir. Bunun yanı sıra Türk Telekom, Arnavutluk"taki yerleşik telekom operatörü Albtelecom şirketinde de dolaylı azınlık hissesine sahiptir. Türk Telekom"un hisselerinin %55"i Ojer Telekomünikasyon A.Ş. ve %30"u Türkiye Hazine Müsteşarlığı"na aittir. Geriye kalan %15"lik hissesi de halka arz edilmiştir. Türk Telekom hisseleri, Mayıs 2008 itibariyle İMKB"de işlem görmektedir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları