29 Eylül 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Profesör David Juliusa Unilever Bilim Ödülü
18 Mayıs 2007 Cuma 12:13

Profesör David Julius'a Unilever Bilim Ödülü

Unilever Bilim Ödülü’nü Fizyoloji Profesörü David Julius kazandı. Profesör Julius, ödülünü Hollanda’nın Vlaardingen kasabasında gerçekleştirilen Unilever Canlılık Sempozyumu’nda aldı.

Unilever’in 250.000 Euro değerindeki Bilim Ödülü’nü Kaliforniya Üniversitesi Fizyoloji Profesörü David Julius kazandı. Seçkin bilim adamlarından oluşan bir jüri heyeti tarafından değerlendirilen Profesör Julius, insanların sıcaklığı nasıl hissettiğinin moleküler kavrayışı konusunda yaptığı araştırmasıyla ödüle layık görüldü.

Ödülünü Hollanda’nın Vlaardingen kasabasında geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Unilever Canlılık Sempozyumu’nda, Unilever İdari Grup Şefi Patrick Cescau’nun elinden alan Profesör Julius, 250.000 Euro tutarındaki ödül ile bilim araştırmaları için de büyük bir gelir sağlamış oldu.

Hayat bilimleri, fizik bilimleri, sosyal bilimler, beslenme bilimleri, ilaç ve oran birleşimleri alanında çalışmalar yapan ve çalışmalarıyla Unilever’in hayata canlılık misyonuna katkıda bulunan seçkin bilim adamlarına sunulan Unilever Bilim Ödülü, araştırmalar için büyük bir finans desteği sağlamasının yanı sıra, Unilever’in insanların iyi görünmesi, kendilerini iyi hissetmesi ve hayattan daha fazla zevk alması yani “Canlılık” misyonuna yönelik yaptığı başarılı inovasyonlarının ve bilimsel seçkinliğinin de bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

Profesör David Julius’un araştırması

Profesör Julius araştırmasında, acı kırmızı biberin yakıcı bileşimi olan capsaicin ve serinletici bileşimli mentol için reseptörler belirledi ve tanımladı. Bu reseptörler aynı zamanda, yüksek ve düşük ısı ile aktive oluyor. Böylece, çevresel sinir sisteminin nasıl ısı tespiti yaptığını gözler önüne seren bir birleştirici mekanizma ortaya çıkıyor.

Bu alanda yapılan buluşlar, Unilever’in gıda, ev ve kişisel bakım ürünleri aracılığıyla sağlanan çoklu duyumsal uyarıcılara yönlendirilmiş, güdümlü usuldeki araştırmaları yönünde de büyük önem taşıyor.

Profesör Julius’un araştırması aynı zamanda, özellikle seri hasar ve iltihap gibi akut ve kronik ağrı nedenlerine açıklık getirecek yöntemler için büyük etkide bulunuyor. Bu durum, analjezik ilaçların tasarımı için de yeni hedeflere yöneltebilir.

Unilever Bilim Ödülü Komitesi

Profesör Julius’u seçen seçkin bilim adamlarından oluşan komite ise şöyle:

Başkan:
- Prof. Dr. Tony Cheetham, Kalifornia Üniversitesi Santa Barbara, Kalifornia, ABD
Üyeler:
- Prof. Dr. Bert Meijer, Eindhoven Teknik Üniversitesi, Hollanda
- Prof. Dr. Linda Buck, Washington Üniversitesi, Washington, ABD
- Prof. Sir Harold Kroto, Florida Eyalet Üniversitesi, ABD
- Prof. Michael Gibney, Dublin Üniversitesi, İrlanda
- Prof. Dr. C.N.R. Rao, Gelişen Dünya Bilimler Akademisi Başkanı, Jawaharlal Nehru İleri Bilim Araştırmaları Merkezi, Bangalore, Hindistan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları