24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prof. Şemin’e Hollanda Kraliyet Nişanı
14 Mayıs 2012 Pazartesi 14:35

Prof. Şemin’e Hollanda Kraliyet Nişanı

Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Gün Şemin’e, Hollanda kraliyet nişanı (Officier Orde van Oranje-Nassau) verildi.

Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gün Şemin, Hollanda Krallığı tarafından üstün nitelikli çalışmalarından dolayı Hollanda kraliyet nişanına (Officier Orde van Oranje-Nassau) layık görüldü.

Koç Üniversitesi’nde Psikoloji bölümünde çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Gün Şemin’in ana araştırma alanı; şekillendirilmiş sosyal kognisyon, iletişim, dil ve nörobilimdir. Spesifik araştırma projelerinin yanı sıra, bedensel şartların bilgiyi nasıl etkilendiğini ve duygusal süreçlerle aksiyon-algı bağı üzerine projelerine devam eden Şemin, hâlihazırda 4 doktora projesinin süpervizörlüğü ve Portekiz Ulusal Bilim Vakfı tarafından desteklenen 3 doktora projesinin de ko-süpervizörlüğünü yürütüyor.  Üniversite çalışmalarının yanı sıra birçok eseri yayınlanmış bir yazar olan Prof. Dr. Şemin, geliştirdiği dilbilim modeli sonucunda dil ve sosyal kognisyon alanında çalışmalar ortaya çıkarmıştır.

Prof. Gün R. Şemin: Prof. Gün R. Semin, Utrecht Üniversitesinde,  Hollanda Kraliyet Sanat ve Bilim Akademisi Profesörü’dür, Koç Üniversitesi’nde Psikoloji bölümünde Profesör olarak çalışmaktadır. 1990-2004 yılları arasında Amsterdam Free Üniversitesi’nde Sosyal Psikoloji departmanında bölüm başkanı ve profesör olarak, 2000-2003 yılları arasında ise aynı üniversitenin Psikoloji ve Eğitim Fakültesinin Araştırma Direktörü olarak görev yaptı.  Prof. Semin, 1992-1996 yılları arasında üniversiteler arası sosyal psikoloji ve uygulamaları konusunda doktora programları sunan Kurt Lewin Ensititüsü’nün kurucu Bilimsel Direktörlüğü, Avrupa Bilim Vakfı (ESF) Sosyal Bilimler Daimi Komite Başkanlığı; 2008- 2011 yılları arasında Lizbon, Portekiz Ulusal Bilim Kurumunun (FCT) Psikoloji Paneli Başkanlığı yapmış; 2007’den beri Alman Hükümeti tarafından oluşturulan Excellence initiative’ini idare eden Deutsche Forschungsgemeinschap’in eksper panelinde ve ERC Advanced Grant değerlendirme paneli üyeliğini sürdürmektedir.  Prof. Şemin aynı zamanda APS (Association of Psychological Science); SESP (Deneysel Sosyal Psikoloji Topluluğu)ve SPSP (Kişilik ve Sosyal Psikoloji Topluluğu) topluklarının Fellow’u,  APS yönetim kurulu üyesi ve APS Uluslararası Komitesi Başkanı’dır.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları