26 Ekim 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pozitif Performans Enstitüsünden Stres Yönetimi Eğitim Programı
07 Ocak 2008 Pazartesi 13:28

Pozitif Performans Enstitüsü'nden Stres Yönetimi Eğitim Programı

Pozitif Performans Enstitüsü tarafından orta ve üst düzey yöneticilere yönelik olarak uygulanan Stres Yönetimi Eğitim Programı’nda zihinsel oyunlar yoluyla stresle nasıl başa çıkılacağı öğretiliyor.

Kontrol altına alınamayan stresin iş yaşamında başarısızlığa yol açması nedeniyle uzmanlar farklı yöntemler kullanarak çalışanların performanslarını artırmayı hedefliyor. Çalışma temposuyla birlikte artan stres kişiye zarar verirken, bu olumsuz durumu avantaja dönüştürmenin mümkün olduğunu belirten uzmanlar, çalışanların yaşadıkları olaylara verdikleri tepkileri değiştirmelerine yardımcı olarak stresle başa çıkabilmeyi sağlıyor.

Yönlendirilen stresin kişiyi başarıya ulaştırdığının altını çizen Pozitif Performans Enstitüsü psikologları, yöneticileri hedefleyen eğitim programlarında farklı yöntemler kullanarak çalışanlara iş ve özel yaşam arasında denge kurmaları konusunda yardımcı olarak, iş süreçlerinde daha verimli olmalarına çalışıyor. Pozitif Performans Enstitüsü’nün uyguladığı “Yöneticilere Yönelik Stres Yönetimi” programlarında “Psikopiktografik Yöntemler” adı altında oynanan zihinsel oyunlar ile stresin kontrol altına alınması hedefleniyor. Stresin yol açtığı problemler ve bunlarla başa çıkmak için gerekli çözümlerin keyifli senaryolara dönüştürüldüğü eğitimlerde, kişiler stres kaynağı olarak gördükleri kişileri ve olayları çeşitli nesneler ile özdeşleştirip zihinlerinde onlardan kurtulabiliyor. Stres yaratan bir sunumu ya da kişiyi zihninizde kurşun asker yapıp atabilir, buluta yükleyip gökyüzüne yollayabilirsiniz. Ya da stres kaynağı düşüncelerinizi bir kağıda yazdıktan sonra yakarak küllerini atabilir, “başınızı buraya vurun rahatlayın” dartlarını kullanarak stresinizi yok edebilirsiniz.

Üç aşamadan oluşan programda, ilk olarak “durum tespiti” yapılıyor. Bu aşamada, şirket yönetimi desteği ile tüm yöneticilere yapılan bir anket çalışması ile yaşanılan bireysel problem ve kaynaklar tespit edilmeye çalışılıyor. Bireysel Stres Ölçeği, Problem çözme Becerileri, Planlama ve Organizasyon ölçeği gibi test/anket çalışmaları uygulanıyor. Anket çalışmasını takiben tüm yöneticiler kurumsal ihtiyaçlara yönelik “İş ve Yaşam Yönetimi” seminerine katılıyorlar. Öfke Yönetimi, Stres Yönetimi, Rahatlama Teknikleri, Problem Çözme Becerileri ve Yaratıcılık gibi interaktif workshoplar düzenleniyor. Üçüncü aşamada ise, yöneticiler Pozitif Performans Ensitüsü danışmanlarından “Yaşam Yönetimi”ne dair karşılaştıkları problemler ile ilgili takip eden 1.,3.,6.ve 9. aylarda bireysel danışmanlık desteği alıyorlar.

Stresin yarattığı problemler karşısında çalışanların, pozitif uyaranlara karşı duyarlılığını arttırarak “duygusal performansta psikolojik başarı stratejileri” kazanmasını sağlayan Pozitif Performans Enstitüsü uzmanları, çalışanların negatif uyaranlara karşı duyarsızlaşma noktasına gelmelerini hedefliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları