29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Piri Reis Öğrencilerinden Efsane Müzesi
08 Şubat 2012 Çarşamba 13:47

Piri Reis Öğrencilerinden Efsane Müzesi

Karşıyaka Özel Piri Reis İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencilerinin sergilediği ve efsanelerin çıkış noktalarından hareketle hazırlanan Efsane Müzesi isimli tiyatral gösteri büyük ilgi gördü.

Öğrenciler Kız Kulesi, Mutluluk Ağacı, Psychie ile Eros, Amemenos Efsanesi, Tarihin İlk Güzellik Yarışması, Ölümsüzlük Ağacı efsanelerini canlandırdılar. 

Okulun Türkçe öğretmeni Yusuf Varlı etkinliğin mutlaka bir kazanımının olması, yaşantılardan yola çıkması, akılda kalıcılığı sağlaması amacıyla tiyatral bir gösteri hazırladıklarını söyledi. 8. sınıf öğrencilerinin Edebiyat alanındaki konularından biri olan düzyazı türlerinde bu yıl efsane türünün yer aldığını belirten Varlı, öğrencilerin öncelikle efsaneyi tanıyıp özelliklerini tanıdıklarını daha sonra oluşturdukları gruplarla bu efsaneyi önce müzedeki bir heykel formunu alarak sonra da yaratıcı dramanın en önemli özelliklerinden biri olan doğaçlama tekniği ile canlandırdıklarını kaydetti. Varlı “yani replikten uzak, kendi cümleleri ve anlatım tarzları ile sundular” dedi.

Varlı bu çalışmanın efsane konusunun verilmesi, maskelerin hazırlanması ve doğaçlama çalışmalarının gerçeklemesi ile yaklaşık 2 aylık bir süreyi kapsadığını ve öğrencilerin bu süreyi başarıyla atlattıklarını sergiledikleri gösterinin başarısıyla kanıtladıklarını söyledi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları