25 Haziran 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Philips Marka Elçileri Her Yerde
12 Nisan 2012 Perşembe 03:45

Philips Marka Elçileri Her Yerde

Philips kullanıcılarının yaşadığı ürün deneyimlerini dijital platformlarda marka elçisi olarak tanıtması üzerine kurulu olan sistem, farklı kurgusu ile dikkat çekiyor.

Philips’in dijital platformlarda ve sosyal medyada büyük ilgi gören Marka Elçileri projesi, farklı bir kullanıcı ve takipçi kitlesiyle, dijital pazarlamaya yeni bir bakış açısı getiriyor.

Philips Marka Elçileri projesiyle; tüketicinin Philips Akıllı Ütü ve Keratinli Saç Düzleştirici ürünleri ile yaşadığı deneyimini dijital platformlarda marka elçisi olarak tanıtması ve ürünlerle ilgili WOMM (ağızdan ağıza pazarlama) etkisi yaratılması amaçlanıyor. Marka Elçileri programı, Philips’in CRM ve Online programlarının tam ortasında duran ve her iki platformun da aynı anda kullanılmasını sağlayan bir sistem olma özelliği taşıyor. Philips Marka Elçileri, ilgili Facebook uygulamasına girerek aday soru formunu dolduran ve önceden belirlenen kriterlere göre seçilmiş kişilerden oluşuyor. Üyeliğini tamamlayan tüketiciler, uygulama aşamaları hakkında e-postalarla adım adım yönlendirilerek bilgilendiriliyor.

Philips Marka Elçileri; yaşadıkları ürün deneyimlerini sosyal medyada blog yazarak, Forum, Twitter ve Facebook’ta içerik paylaşarak, fotoğraf veya video çekip yükleyerek ve arkadaşlarını ürün satın almaya teşvik ederek paylaşıyor.

Marka Elçileri kurgusal işleyişi ise şu şekilde gerçekleşiyor;

- Tüm tüketicilerin proje hakkında bilgilendirilmesi.
- Facebook uygulamasına yönlendirilip detaylı anketi doldurmalarının sağlanması.
- Katılımcıların uygulamadaki form alanlarının doldurması ile veritabanı oluşması.
- Veri tabanından seçilen tüketicilere indirimli ürün satışı seçeneği sunulması.
- Hepsiburada’dan indirimli ürünlerin satın alınması ve ürünlerin gönderilmesi.
- Satın alan tüketicilere ürün ve kampanya hakkında bilgilendirici ürün kitlerinin gönderilmesi.
- Marka elçisi seçilen tüketicilere e-mail gönderilerek görev sürelerinin başladığının iletilmesi.
- Görevlerin yapılabileceği 3 haftalık sürecin başlaması.
- Facebook uygulamasına yapılan görevlerin yüklenmesi.
- 3 haftanın sonunda görev süresinin bittiğinin iletilmesi ve katılım için teşekkür gönderilmesi.
- Kazananların belirlenip açıklanması.

Bu süreçte Philips Marka Eliçeri’nden; ürün kullanımı gösteren video veya fotoğraf çekip yüklenmesi, Twitter ve Facebook üzerinden içerik paylaşılması, kendilerine iletilen kuponlarla arkadaşlarına ürün sattırılması, forum ve bloglarda yazı yazılması şeklinde, online mecranın kullanılması bekleniyor.

Marka Elçisi seçilen kullanıcılara gönderilen set içinde; Marka Elçisi Kılavuzu, ürün tanıtım videosunu içeren CD ve 10 adet Philips indirim kuponu yer alıyor. Philips Akıllı Ütü elçilerine gönderilen kitlerde ise tüm bunlara ek olarak, ütünün test edilebilmesi için 3 farklı tipte kumaştan yapılmış bir şal bulunuyor. Tüm görevleri yerine getirerek başarılı olan katılımcılar ise Philips ürünleri ile ödüllendiriliyor.

Marka Elçileri kampanyasında, 1.220’si Akıllı Ütü, 780’i ise Keratinli Saç Düzleştirici ürünleri için, toplam 2.000 kişi form doldurdu. Keratin grubundaki tüketiciler çoğunlukla 18 - 29 yaş arasındayken, Akıllı Ütü grubundaki tüketiciler çoğunlukla 30-45 yaş aralığında yer aldı. En fazla katılım ise İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa’dan gerçekleşti. Kampanyanın ilk fazında; Keratin grubunda 19, Akıllı Ütü grubunda 15 olmak üzere, 34 marka elçisi yer aldı. En çok yapılan görevler ise Twitter’da paylaşım, fotoğraf çekmek ve video yüklemek oldu.

Elde edilen ilginç bulgulardan bir ise Philips kullanıcılarının hemen hemen tamamının sosyal medyada aktif olduğu oldu. Sosyal medyayı hiç kullanmıyorum diyen tüketicilerin oranının ise oldukça az olduğu belirlendi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları