04 Ağustos 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
P&G ve Darüşşafaka’dan Hayalden Gerçeğe Projesi
17 Ocak 2012 Salı 18:04

P&G ve Darüşşafaka’dan Hayalden Gerçeğe Projesi

P&G’nin Darüşşafaka ile birlikte yürüttüğü Hayalden Gerçeğe Projesi, çocukların hayallerini gerçekleştirmeye devam ediyor

Bugünün ve gelecek nesillerin yaşamlarını iyileştirecek üstün kalite ve değerde ürünler ve hizmetler sunan Procter&Gamble (P&G) ile Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından biri olan Darüşşafaka Cemiyeti’nin birlikte yürüttüğü Hayalden Gerçeğe projesi, çocukları yıldızlara taşımaya devam ediyor.

Türkiye’nin geleceği olan çocukların sanattan spora, bilimden kültüre farklı dallarda içlerindeki potansiyeli ortaya çıkarması amacıyla hayata geçirilen “Hayalden Gerçeğe” projesinin ilk adımı, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda açılan Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu oldu. 2 yılda 15 binin üzerinde öğrenciye gökyüzünü keşfetme fırsatı sunan planetaryumun ardından Hayalden Gerçeğe projesinde önemli bir adım daha atıldı. Çocukların bilim alanında kendilerini geliştirmelerini ve yeni keşifler yapmalarını sağlayacak olan Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Gözlemevi açıldı.

P&G ve Darüşşafaka Cemiyeti’nin sömestr tatili öncesinde çocukların hizmetine sunduğu Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Gözlemevi, 3 metre çapındaki kubbesiyle 24 öğrencinin aynı anda gözlem yapmasına imkân sağlamaktadır. Gözlemevinin 14 inçlik Meade LX 200 GPS-AGF teleskopu, 140 bin gökcismine ait bilgileri içermekte ve otomatik olarak bu cisimlere yönlenebilmektedir. Gözlemevinde gezegenler, yıldızlar ve derin uzay cisimlerinin yanı sıra güneş filtresi sayesinde güneş gözlemleri de yapılabiliyor.

Çocuklar Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Gözlemevi’ni ücretsiz ziyaret edecek

17 Ocak 2012’de Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda gerçekleştirilen Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Gözlemevi açılış törenine P&G Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Karpat, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Türk Astronomi Derneği Başkanı Ali Alpar, P&G çalışanları ve Darüşşafaka öğrencileri katıldı.

Hayalden Gerçeğe projesinin, P&G global yardım platformu olan Yaşa, Öğren ve Başar kapsamında başladığını belirten P&G Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Karpat, bugüne dek Türkiye’de binlerce çocuğa dokunduklarını söyledi ve şöyle devam etti: “Geleceğin liderlerini yetiştirebilmek ve çocukların hayallerine ortak olmak için çıktığımız bu uzun yolda bizlerle beraber olan Darüşşafaka Cemiyeti’ne çok teşekkür ediyorum. Projenin her durağında çocukların yaşamında anlamlı değişimler yaratmaya çabalıyoruz. Bundan iki yıl önce açtığımız Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu’nu Türkiye’nin dört bir yanından çocuklarımız ücretsiz olarak ziyaret etti. Şimdi de Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Gözlemevi ile çocuklarımıza yeni bir kapı aralıyoruz ve onların gökyüzünü daha yakından keşfetmesini destekliyoruz. Çocukların ücretsiz olarak ziyaret edebilecekleri bu gözlemevi, önemli bir bilim ve keşif yuvası olacak.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları