17 Mayıs 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PERYÖN Kadın İşsizliğine Çözüm İstedi
04 Ekim 2011 Salı 11:05

PERYÖN Kadın İşsizliğine Çözüm İstedi

PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Selen Kocabaş İstihdamı İstihdamı Dünya Konuşuyor oturumunda genç ve kadın işsizliğine çözüm bulunmasını istedi.

Türkiye Personel Yönetimi Derneği (PERYÖN) önderliğinde, Yakınsama: İnsan Yönetiminin Kolaylaştırıcı Rolü ana teması ile 29-30 Eylül’de Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen 25. Avrupa İnsan Yönetimi Konferansı’nın ikinci gününde İstihdamı Dünya Konuşuyor oturumunda, dünyada işsizlik ve istihdam masaya yatırıldı.

PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Selen Kocabaş oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ekonomi gündeminde en önemli maddenin İstihdam olduğunu dile getirerek, “Çok fırsatlar olduğu gibi çok engeller de var. Aksiyon alma konusunda yavaş davranabiliyoruz. Türkiye’de 15-64 yaş arasında 53 milyon kişi var. Bunların arasından 27.4 milyon kişi aktif olarak iş hayatına katılıyor. İşsizlik oranı ise artık tek haneli rakamlara indi. Ekonomik büyüme istihdamı tetikliyor. İstihdamı destekleyecek sektörlere yatırım yapılması gerekiyor. Genç nüfusun eğitim süresi arttıkça, iş gücüne katılma oranının 4-5 puan gerilediğini görüyoruz. OECD ülkelerine baktığımızda ise bu oranın 12 puan kadar arttığı görülüyor” dedi.

Kıdem tazminatının çalışanları endişelendirecek bir düzenleme olmadığını anlatan Kocabaş, herkes tarafından kabul edilebilecek bir çerçevede çözülmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’nin istihdam alanında büyük fırsatları olduğuna dikkat çeken Kocabaş, “İstikrarlı büyüme devam etmeli. Ekonomik büyüme ile birlikte istihdam artışı için; öncelikli konular, istihdamı teşvik eden düzenlemeler, kadın ve genç istihdamı, girişimcilik ve tarım dışı istihdam olmalı” dedi.

Oturuma, EAPM Yeni Dönem Yeni Başkanı Filippo Abramo, Avrupa İnsan Yönetimi Derneği Başkanı ve Duurstede Groep Kurucu Başkanı Pieter Haen, WFPMA/Dünya İnsan Yönetimi Dernekleri Federasyonu Başkanı Horacio Quiros, Asya Pasifik İnsan Kaynakları Yönetimi Federasyonu Başkanı Peter Wilson, PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Selen Kocabaş ve Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz konuşmacı olarak yer aldı.

Kıdem tazminatının herkes tarafından kabul edilebilecek bir çerçevede çözülmesi gerekiyor diyen Selen Kocabaş, ekonomik büyüme ile birlikte istihdamı artışı için, esnek çalışma koşulları, kayıt dışı istihdam, bölgesel asgari ücret başlıklarındaki sorunların çözülmesi gerektiğini söyledi. İstihdamı teşvik eden düzenlemeler ele alınmalı uyarısı yapan Kocabaş, kadın istihdamı alanında mesleki eğitim, çocuk bakım desteği gibi uygulamalar, genç istihdam alanında ise gençlere prim indiriminin devamı gibi konuların büyük önem taşıdığını belirtti.

TÜSİAD’ın iş gücü raporuna atıfta bulunan Kocabaş, 2050’de Türkiye’nin yüzde 68,6 ile en yüksek iş gücüne katılım olabilecek nüfusa sahip olabileceğini belirterek, bunun istihdam olarak avantaja dönüştürülmesi gereken büyük bir fırsat olduğunu belirtti.

Sektörel olarak istihdamda, son 20 yılda, tarımdan hizmet ve sanayiye kayış olduğunu belirten Kocabaş, “destekleyici sektörlerde yatırım yapmak önemli. İstikrarlı ekonomide büyüme istihdamı destekliyor. İstihdamı teşvik edecek odak noktalarımız; esnek çalışma düzeninde, kadın ve genç istihdamı. Genç istihdamında eğitim süresinin artması ile nüfustan fazla azalma göstermiş, işsizlik artmış. 2000 yılına göre iş gücüne katılma 4.2 puan gerilerken, istihdam 7 puan gerilemiş, işsizlik oranı ise yüzde 8.6 puan artmış durumda. Gençlerin istihdam oranı 2000-2008 arasında OECD ülkeleri arasında averajla 12 puan altında” dedi.
 

Kadın istihdamında, 10 yılda istihdam oranının yüzde 24 nüfus artışıyla işsizlik oranının yüzde 13 oranına ulaşmış olduğuna dikkat çeken Selen Kocabaş “Avrupa Birliği’nde istihdam oranı yüzde 58.2 iken, bu oran Türkiye’de yüzde 24. Kayıt dışı istihdam bir sorun, çalışabilir nüfusta % 44 oranında kayıt dışı çalışan var. 2000 yılında yüzde 51 olan bu oran 12 puan azalmıştır. Girişimcilik alanında ise Türkiye’nin potansiyelinin farkındayız ve güveniyoruz. ABD’de % 25-30 olan girişimcilik alanındaki istihdam maalesef ülkemizde % 5 oranında” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları