25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Peri Yachtstan Mesleki Eğitime Katkı
10 Aralık 2007 Pazartesi 12:03

Peri Yachts'tan Mesleki Eğitime Katkı

Peri Yachts, Türkiye’deki yat sektörünün gelişiminemesleki eğitim projesi ile katkıda bulunuyor.

Türk yat sektörünün önde gelen firmalarından Peri Yachts, sektöre taşıdığı yenilikçi ve gelişime açık vizyonunu bir eğitim projesiyle perçinledi. Peri Yachts’ın inandığı ve Ekim ayında hayata geçirdiği bu proje, yat sektörünün en önemli sorunu olan eğitimli ve kalifiye eleman sıkıntısına büyük bir çözüm olarak dikkatleri çekiyor.

Son dönemlerde, dünya yat sektöründe Türk işçiliğinin kalitesi dikkat çekmeye ve takdir görmeye başladı. Özellikle Peri Yachts katıldığı yat fuarlarında teknelerinin tasarımı ve işçiliğinin kalitesi ile sektör otoritelerinden büyük övgü aldı. Yat sektöründe tasarımın olduğu kadar işçiliğin de son derece büyük önem arz ettiğini bilen Peri Yachts, Antalya tersanesinde alanlarında deneyimli ve büyük bir ekibi bünyesinde barındırıyor.

Eleman alımında eğitim ve deneyimi şart koşan Peri Yachts, sektörün en önemli sorunu olan eğitimli eleman sıkıntısına kendi girişimleriyle bir çözüm yolu buldu ve sektörel eğitim projesini başlattı. Özellikle Peri Yachts’ın bünyesinde yer alan deneyimli ve profesyonel 150 kişilik ekibe, inşası bitmekte olan yeni tersanenin açılışıyla birlikte yeni ekipler dahil olacak. Bununla birlikte, Türkiye’de yat sektörünün gelişimiyle eğitimli ve deneyimli eleman ihtiyacı doğacağını öngören Peri Yachts, Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü ve Antalya Serbest Bölge Yatırımcılar Derneği ile birlikte bir eğitim merkezi projesinin hayata geçirilmesine katkıda bulundu.

Antalya Serbest Bölge’de kurulan merkezde, ilköğretim ve lise düzeyinde normal eğitimle birlikte yat imalat işçiliği ile ilgili mesleki eğitim veriliyor. Böylece, sektöre kalifiye eleman yetiştirilmesi ve bu alanda gençlere diplomalı eğitim olanağı sağlanması hedefleniyor. Proje, sektördeki eğitimli eleman sorununa çözüm getirmesinin yanı sıra, bu alanda iyi ve doğru bir istihdam kaynağı olma özelliğini de taşıyor.

Meslek eğitim kursu, 3 - 4 ayda bir açılıyor. İlk 15 kişilik grup Ekim ayında eğitime başladı. Ocak ve Nisan aylarında 20 - 30 kişiden oluşacak diğer gruplar da eğitime başlayacak. Mesleki eğitim kursuna yaş sınırlaması olmaksızın ilgi duyan herkes katılabiliyor. Eğitimin sonunda kursiyerlere sırasıyla, kalfalık ve ustalık belgesi veriliyor. İlköğretim mezunları 3 yıllık, lise mezunları ise 2 yıllık eğitim süresine tabi tutuluyor.

Peri Yachts, mesleki eğitim projesi çerçevesinde endüstri meslek liseleriyle görüşerek, bu okullara bağlı meslek eğitim merkezlerinin (çıraklık okulları) ders programına tekne eğitimine ait müfredat eklenmesini sağladı. Müfredatın teorik eğitimi okullarda, pratik eğitimi ise Peri Yachts’ın Antalya’daki tersanesinde, bu eğitim için özel olarak tahsis edilen bir binada veriliyor. Tekstil eğitimi alan öğrenciler de yine bu binada eğitim alıyor. Binada haftada bir gün laminasyon, tekne marangozluğu, makine - tesisat donanımı ve boyacılık konusundaki teorik eğitimler, tersanede ise haftanın dört günü bu konularda pratik eğitimler gerçekleştiriliyor. Çıraklık eğitiminde yaş sınırı kalktığı için ilkokul mezunu olan herkes bu eğitimden faydalanabiliyor.

Peri Yachts web sitesi: www.periyachts.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları