18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Perakendede Daha Fazla İstihdam
21 Şubat 2009 Cumartesi 10:22

Perakendede Daha Fazla İstihdam

AMPD ve T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı işbirliği ile, ENVER Perakende Sektöründe Kampanyası başlatıldı.

ENVER Perakende Sektöründe Kampanyası, üç temel eksen üzerine kurulu. Kurum içi tasarrufların sağlanması, örnek projeler ile sektörün bilgilendirilmesi ve sektörün çalışanları ile müşterilerin bilinçlendirilmesine yönelik kampanyalar düzenlenmesi.

Kampanya AMPD üyesi olan Jones Lang LaSalle, Kipa, McDonald"s, Migros, Mudo, Praktiker, Teknosa ve YKM tarafından gerçekleştirilecek uygulamalar ile başlıyor. Kampanyanın perakende sektöründe aktif olarak uygulanmaya başlaması konusunda 20 Şubat 2009 tarihinde AMPD Genel Merkezi"nde düzenlenen basın toplantısına AMPD Yönetim Kurulu Başkanı Nuşin Oral, AMPD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Servet Topaloğlu ve AMPD Genel Sekreteri Sabahnur Erdemli katıldılar ve projenin detaylarını aktardılar.

Türk Perakende Sektörünün 2008 yılında Avrupa"da 7., dünyada ise 10. büyük perakende sektörü olduğunu ileten AMPD Yönetim Kurulu Başkanı Nuşin Oral: "Organize perakende sektörü olarak 2008 yılının Haziran ayında "Enerjini Boşa Harcama" sloganı ile yola çıktık. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile ortak bir çalışma ile ENVER projesini perakende sektörü ile buluşturduk. AMPD olarak bugün toplam 355 üyemiz ile yaklaşık 12,5 milyon metrekare kiralanabilir alanda 60 milyar TL bir ciro hacmini temsil ediyoruz. 2008 yılında tüketici güvenini artıracak ve maliyetlerimizi azaltacak çalışmalar yürüttük. Bu çalışmalarımız arasında enerji verimliliğinin çok önemli bir etken olduğunu gördük." dedi.

Nuşin Oral, Enerji Bakanlığı ile Haziran ayından başlayan görüşmelerde sektördeki enerji giderlerinin büyüklüğünün teyid edilerek bu kapsamda sektör içerisinde yürütülen çalışmaların Bakanlık ile birlikte sürdürülmeye başlandığını açıkladı. Bu çalışmaların hem tüketiciyi bilinçlendirmek hem de sektörün enerji verimliliğini artırmayı amaçladığını sözlerine ekleyen Oral, bu çalışmaların sonucunda perakendede verimliliğin ve istihdamın artırılmasının sağlanacağını ifade etti.

Diğer taraftan perakende sektörünü temsilen enerji maliyetlerinin düşürülmesine yönelik tavsiye ve taleplerin de Başbakan, Sanayi ve Ticaret Bakanı ve Enerji Bakanı ile paylaşıldığını söyleyen Nuşin Oral: "Perakende sektöründe enerji verimliliğinin sağlanabilmesi için belirli uygulamaların devreye girmesi gerekiyor. Bu kapsamda önerilerimiz; bugüne kadar ENVER kapsamında sanayii sektörüne uygulanan üç yıl içerisinde enerji yoğunluğunu yüzde 10 oranında azaltan işletmelerin o yıla ait enerji giderlerinin yüzde 20"sinin Enerji Bakanlığına bağlı EİE tarafından karşılanması uygulamasının perakende sektöründe de uygulanması; kendi enerjisini üreten perakendecilere getirilen 500 KW sınırının kaldırılması; enerji verimliliği yatırımlarının geri dönüş süresi boyunca oluşacak fazi miktarlarının bir kısmının devlet tarafından finanse edilebiliyor olması; turizm sektörüne sağlanan bölgedeki mesken ve sanayi aboneleri arasından uygulanan en düşük tarife üzerinden elektrik enerjisi kullandırılması imkanlarından perakendenin de faydalanabilmesi oldu." dedi.

Enerji verimliliği ve maliyetleri düşürücü hükümet tedbirlerinin, sektörün istihdamı korumaya ve arttırmaya yönelik politikası için kaldıraç vazifesi göreceğini ifade eden Nuşin Oral, "Bugün Türkiye, işsizlikte 52 ülke içinde 3. sıradadır. Bu tabloya rağmen biz organize perakende sektörü olarak, yıllık istihdamımızı %9 arttırarak 400 bin kişi seviyesine çıkardık" dedi.

"Her gün 15,5 milyon kişi sektörde bir araya geliyor"
Basın toplantısında konuşan AMPD Başkan Yardımcısı Servet Topaloğlu, perakende sektörünün enerji, sağlık ve eğitimden sonra Türkiye"nin en büyük sektörü olduğunu söyledi. Topaloğlu, yaklaşık olarak Türkiye"de her 10 çalışandan birinin perakende sektöründe istihdam edildiğini ve ortalama 15.5 milyon kişinin günlük olarak bu sektörde bir araya gelip alışveriş yaptığını belirterek, perakende sektörünün yoğun enerji kullanan sektörlerden biri olduğunu belirtti.

Özellikle son üç yılda açılan ve ortalama büyüklükleri 40 bin metrekare olan Alışveriş Merkezleri (AVM) sayısının, bugüne kadar Türkiye"de açılan toplam AVM sayısına yakın olduğunu belirten Topaloğlu, böylelikle sektördeki enerji tüketiminin ciddi derecede arttığına dikkat çekti.

300 milyon Dolar verimlilik potansiyeli
Cadde mağazaları dahil, sektörün yıllık enerji faturasının yaklaşık 1.5 milyar Dolar olduğununun tahmin edildiğini söyleyen Topaloğlu, AMPD"ye üye kuruluşların Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı"nın inisiyatifi ile başlatılan ENVER projesinin en önemli destekçilerinden olduğunu kaydetti ve bu alanda yıllık yüzde 20"lik bir verimlilik potansiyeli gördüklerini, bunun da yaklaşık 300 milyon Dolar olduğunu söyledi.

Perakende sektöründe ENVER projesini üç temel eksen üzerinde hareket ettirdiklerini söyleyen Topaloğlu, bunları, her perakende şirketi ve AVM içinde en azından bir enerji sorumlusunun tespiti ve akredite edilmiş kurumlarca sertifikalandırılması; enerji sorumlularının Bakanlık yetkililerinin desteğiyle bir AVM"yi pilot proje olarak seçerek, saha çalışması yapması ve ilgili lokasyondaki enerji tasarruf potansiyelini tespit ederek, buradaki bulguları geniş kapsamlı bir çalıştay ile sektöre ve kamuoyuna duyrulması ve her gün bir araya gelen yaklaşık 15.5 milyon müşteriyi enerji tasarrufuna özendirecek kampanya ve promosyonların yapılması olarak sıraladı.

AMPD üyeleri Enerjini Boşa Harcama dedi
ENVER Perakende sektöründe kampanyasının uygulanmasında öncülük yapan AMPD üyesi kuruluşlar, desteklerini çeşitli projeler ile sağlayacaklar.

Jones Lang LaSalle, yönettiği ve danışmanlığını yaptığı AVM"lerde enerji verimliliğine yönelik bilinçlendirme çalışmalarını çeşitli görsellerle destekleyerek sürdürürken, ziyaretçilerine yönelik çeşitli eğitimler, tiyatrolar ve enerji deneyleri düzenleyecek.
Kipa, enerji kaynaklarını daha verimli kullanma amaçlı marketlerinde sürdürdüğü çalışmalara ek olarak tüketicilere yönelik olarak da enerji verimli ürünlerin satışını destekler nitelikte kampanyalarını devam ettirecek.
McDonald"s, enerji verimliliği konusunda yönetim takımlarına düzenli olarak eğitimlerini sürdürüyor.
Migros, Aralık ayında başlattığı enerji verimli ampul satışını teşvik eden kampanyasını bilinçlendirici görselleriyle desteklerken bir yandan da işletmelerinde verimlilik yatırımlarını sürdürüyor.
Mudo, enerjini boşa harcama sloganıyla birlikte oluşturduğu mesajları ürün etiketleri ve mağaza içi görselleri yoluyla tüketicisiyle buluşturuyor.
Praktiker, enerji verimli ürünlerin satışına yönelik kampanyalar düzenlerken, mağazaları içerisinde atölye çalışmaları ile tüketicilere keyifli eğitimler sunuyor.
Teknosa, faaliyet gösterdiği 62 ildeki 220"nin üzerindeki mağazasında tüketilen enerjinin verimliliğini arttırmaya yönelik çalışmalar yapıyor. Bu doğrultuda çalışanlarına düzenli olarak eğitim veren şirket, mağaza içi görsellerle de tüketicilerin bilinçlendirilmesine yardımcı oluyor.
YKM, çalışanlarını bilinçlendirme amaçlı enerji verimliliği uygulamalarının aktarılacağı eğitimleri düzenlerken, yurt çapındaki mağazalarına yerleştireceği posterlerle tüketicilerini bilinçlendirmeyi hedefliyor.

(AMPD)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları