17 Mayıs 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Perakendeci Bakışı ile Promosyon
27 Ağustos 2007 Pazartesi 11:35

Perakendeci Bakışı ile Promosyon

Ipsos KMG tarafından hazırlanan “Perakendeci Bakışı ile Promosyon Uygulamaları” raporuna göre perakendecilerin yüzde 70.1’i ticari promosyonların satışlara olumlu etkisi olduğunu düşünüyor.

Ipsos KMG, Perakendeci Omnibusu kapsamında gerçekleştirdiği Perakendeci Bakışıyla Promosyon Uygulamaları raporunu açıkladı. Ipsos KMG Perakende Ölçüm ve Araştırmaları Bölümü tarafından perakendeci gözüyle pazar dinamiklerini araştırmak amacıyla yapılan çalışma, 2 bin 663 geleneksel perakendeci ile gerçekleştirildi. Perakendeci Omnibusunun ikinci dönem özel konusu olan “Perakendeci Bakışıyla Promosyon Uygulamaları” raporuna göre perakendecilerin yüzde 70.1’i promosyonların satışlara olumlu etkisi olduğunu belirtiyor.

Ipsos KMG Perakende Ölçüm ve Araştırmaları Koordinatörü Renan Burduroğlu yaptığı değerlendirmede; “Ticari promosyon uygulamaları üretici firmaların perakendeciler ile ilişkilerini geliştirme, kendi marka güçlerini ön plana çıkarma ve de kendi markalarında yapılacak satışlarla perakendecinin kazancını artırma adına yapılan tüm uygulamalar olarak ifade edilebilir. 2006 ve 2007 Perakendeci Omnibusu Perakendeci Bakışı ile Promosyon Uygulamaları raporu verilerine göre perakendecilerin yüzde 70.1’i promosyonların satışlara olumlu etkisi olduğunu düşünüyor. En çok kullanılan promosyon türünün aynı markadan bedava ürün olmasına karşılık en cazip promosyon olarak fatura altı indirimin belirtilmesi dikkat çekiyor. Ticari promosyon uygulamalarından en çok yararlanan kanalların süpermarketler olduğu görülüyor. Süpermarketlerin yüzde 14’ü hem daha sık hem de daha avantajlı ticari promosyon uygulamaları aldıklarını ifade ediyor” dedi.

Perakendecilerin 2006’da yüzde 61.1’i ticari promosyonların satışlara olumlu etkisi vardır derken 2007’de bu oranın yüzde 70.1’e çıkması dikkat çekiyor. Ticari promosyon uygulamalarından memnuniyet seviyesi ise yüzde 34.9’dan yüzde 41.8’e yükseldi.

Fatura altı indirim* en cazip ticari promosyon uygulaması

Perakendecilerin ticari promosyonlar arasında en çok aldıkları ve karşılaştıkları promosyon türü yüzde 59.8 ile aynı markadan bedava ürün. En cazip uygulama olarak ise yüzde 33,9 oranda fatura altı indirim türü uygulamalar öne çıkıyor.

Fatura altı indirim, fatura tutarı üzerinden indirim ve aynı markadan bedava ürün en cazip ilk üç promosyon türü olarak görülüyor. Ticari promosyonlar arasında sık kullanılan yöntemlerden olan farklı markadan bedava ürün ya da önlük, dolap gibi hediye verilmesi ise perakendecilere pek cazip gelmiyor. Çekiliş, dönemsel puan toplayıp hediye kazanma, ciro hedef primi gibi uygulamalar da perakendecilerin tercih listesinde son sıralarında yer alıyor.

* Fatura altı indirim: Faturaya KDV eklenmeden önce toplam tutar üzerinden belli bir oranda indirim uygulanması olarak tanımlanabilecek bir promosyon türüdür.

Aynı markadan bedava promosyonda en çok talep meşrubat, sakız/şekerleme, çerez/cips ve dondurmaya...

Temel gıda, süt ürünleri ve temizlik ürünleri için maddi karşılığı olan fatura altı veya fatura tutarı üzerinden indirimler daha çok tercih edilirken aynı markadan bedava üründe ise meşrubat, sakız/şekerleme, cips/çerez ve dondurma ürün katagorileri öne çıkıyor.

Tüketici fiyat indirimini seviyor...

Perakendecilere göre tüketici promosyonlarında ise en cazip uygulama geçen yıla göre daha düşük oran da söylense de “fiyat indirimi” (yüzde 62.2). Temel gıda ürün kategorisi ise bu konuda en öne çıkan ürün kategorisi olarak dikkat çekiyor (yüzde 73.9).

Ticari promosyonlarda bir değişiklik yok

Perakendeci Bakışı ile Promosyon Uygulamaları raporundan ortaya çıkan dikkat çekici bir sonuç da perakendede artan rekabete karşılık ticari promosyonlarda belirgin bir değişim olmaması. Perakendecilerin yüzde 59.3’ü geçen yıla göre ticari promosyon uygulamalarında bir değişim veya gelişme olmadığını söylüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları