16 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pentax K-30 İle Yüksek Performans
05 Temmuz 2012 Perşembe 10:45

Pentax K-30 İle Yüksek Performans

Pentax Ricoh Imaging Compan Ltd., yeni ürün Pentax K-30’u piyasaya sundu.

Yeni dijital SLR fotoğraf makinesi, tüm standart SLR özellilerine sahip, kolay kullanımıyla ön plana çıkan orta-seviye bir model. Su geçirmez, toza dayanıklı, kompakt ve hafif bir tasarıma sahip olan Pentax K-30 ile dış mekânlarda sorunsuzca fotoğraf çekebilirsiniz.

SLR makine kullanmaya yeni başlayanlar için tasarlanan fotoğraf makinesinin titreşim azaltma özelliği ile kolaylıkla 16 megapiksellik yüksek kalitede görüntüler çekmek mümkün. Giriş seviyesi modellerle aynı boyda, kompakt ve hafif bir gövdeye sahip olan Pentax K-30’un, hava şartları ve toza dayanıklılık, soğuğa dayanıklı gövde ve neredeyse %100 görüntü alanı ile cam prizma vizörü gibi sadece üst seviye modellerde olan birçok gelişmiş özelliği bulunuyor. Ayrıca, saniyede altı kare ile yüksek hızlı çekim, 1/6000 saniyelik yüksek deklanşör hızı ve full HD film fonksiyonu gibi kullanışlı özellikler de sunuyor. Sıkı ve rahat bir şekilde kavranabilen cihaz, sportif ve fonksiyonel tasarımı ile sahada güvenilir ve kusursuz bir performans sağlıyor. Pentax K-30’a sahip olurken, Kristal Beyazı, özel bir spor arabanın rengini andıran parlak Kristal Mavisi ve klasik SLR görünümü sunan Kristal Siyah olmak üzere üç farklı gövde renginden birini seçebilirsiniz.  Fiyatı: 2.499 TL Kdv dahil.

Özellikler
Yüksek çözünürlük, düşük gren, gerçekçi görüntü eprodüksiyonu
K30, 23,7mm’ye 15,7mm’lik geniş görüntü yakalama lanı ile en yeni CMOS görüntü sensörünü içerir. Süper yüksek çözünürlükte, engin tonlamalı 16,28 mega piksel dijital örüntüler sağlayan yüksek hızlı görüntü veri çıkışı sunar. Bu görüntü sensörünün yanı sıra, yüksek kaliteli full HD video kliplerin (1920x1080 piksel, 30 kare/saniye) kaydı için K-30’da bir de Prime M görüntü motoru bulunmaktadır. Fotoğraf makinesi ayrıca, ISO 10 ile ISO 12800 (hatta özel bir fonksiyon ile genişletildiğinde ISO 25600) arasında geniş bir hassasiyet aralığı sunarken, düşük hassaslıkta parlaklık grenini de minimize eder.

Açık hava çekimleri için ideal portatif ve fonksiyonel tasarım
K-30, kompakt ve hafif gövdesi içinde yer alan 81 mühür sayesinde toz geçirmez, hava şartlarına ve -10°’ye kadar düşük sıcaklıklar için bile kanıtlanmış soğuğa dayanıklı olacak şekilde yapılmıştır. Yani K-30 kamp ve dağ tırmanışı gibi açık hava aktivitelerinde, hava koşulları konusunda endişelenmeye gerek kalmadan yüksek kaliteli dijital SLR fotoğraflar çekebilmenize olanak sağlar. Makineyi sıkıca ve güvenli bir şekilde tutabilmek için geniş bir kavrayış ile yüksekliği azaltan düşük profil beşgen prizma mahfazası ve dikey çekim pozisyonlarında fotoğraf makinesini daha rahat kavramayı sağlayan yuvarlatılmış yumuşak kauçuk kaplama ile dış yüzeyi hem sportif hem de aktif açık hava çekimlerinde fonksiyonel olacak şekilde tasarlanmıştır.

Yaklaşık %100 görüş alanı ile optik bulucu
Klasik orta-seviye modellerden daha hafif ve küçük olan kompakt gövdesine rağmen K-30, kolay odaklama ve çerçeveleme için tüm görüş alanını içermeyi sağlayan yaklaşık %100 görüş alanı ve 0,92 kez maksimum büyütme (sınırsız infinity 50mm f/1.4 lens ile) özelliğine sahip bir cam prizma vizöre sahiptir.Parlak gün ışığı altında bile net görüntü sağlayan ve vizördeki paralaks ile gecikme süresini bertaraf eden K-30, duyarlı ve yüksek hassasiyete sahip çerçeveleme gerektiren manzaralar ve deklanşör hızının önemli olduğu spor görüntüleri gibi zorlu uygulamalar ve görüntüler karşısında etkin ve güvenilir bir şekilde çalışır. K-30, manuel odaklama işlemleri için PENTAX’ın örijinal Natural Bright Matte III odaklama ekranını kullanır. Fotoğrafçı, daha profesyonel uygulamalar için standart odaklama ekranı yerine çapraz çizgili ve ölçek tiplerini de içeren opsiyonel ekranlardan birini kullanabilir.

Gelişmiş otomatik odaklama performansı için yeni SAFOX IXi+ AF modülü
K-30, renk sapmasını minimize etmek için her lensin özelliğine göre bir sapma lensi kullanarak hızlıtepki veren ve yüksek hassasiyete sahip otomatik odaklama işlemi sunan sanat eseri niteliğindeki SAFOX IXi+ AF algılayıcı modülüne sahiptir. Modül ayrıca, çekim anındaki ışık kaynağını da hesaplarına ekler. Tüm özneleri keskin bir odaklama ile yakalamak için 11 algılayıcı noktasından dokuzunda çapraz-tip sensör bulunur. Nokta ışın projektörü ise yeterli ışık girmeyen mekanlarda AF sistemine yardımcı olur. K-30’un AF algoritmasının da tüm alanları geliştirilmiştir. Yeni alan seçimi genişletme fonksiyonu, özne daha önceden ayarlanmış otomatik takip alanının dışına çıktığında bile diğer odaklama sensörlerinden topladığı uzaklık verilerini değerlendirerek sensör modülünün hareket halindeki özneyi takip etmeye devam etmesini sağlar. Otomatik odaklama çekimi sırasında hareket eden öznelerin doğu ve hızlı biçimde tespiti ve telefoto lensi kullanımı sırasındaki otomatik odaklama performansı da geliştirilmiştir.

Saniyede yaklaşık altı kare ile yüksek hızda seri çekim - gelişmiş Live View çekimi
Spor, sahne performansı ya da vahşi yaşam çekimleri yaparken K-30’un yüksek hızda seri çekim fonksiyonu fotoğrafçının aktif, hızla hareket eden öznelerin bir dizi görüntüsünü kaydetmesini sağlar (JPEG kayıt formatında maksimum 6 kare/saniye). En yen CMOS görüntü sensörü ve geliştirilmiş algoritması ile K-30 net ve gerçekçi Live View görüntüler sunar (saniyede 60 kare). Ayrıca, manuel odaklama doğruluğunu geliştiren focus-assist fonksiyonu ile Golden Section’ı da içeren üç farklı grid deseni görüntüleme de bulunuyor.

Kolay, kullanıcı dostu Otomatik Resim ve Manzara modları
K-30, Portre, Manzara, Makro ve diğer çekim modları arasından en uygun olanı otomatik olarak seçen PENTAX’ın orijinal Otomatik Resim modunu kullanır. Fotoğrafçı böylece, deklanşör hızı, diyafram açıklığı, beyaz dengesi, koyuluk, kontrast ve keskinlik gibi diğer fotoğraf ayarlarını K-30’a bırakarak görüntü kompozisyonu ve çekim anı gibi konulara odaklanabilir. K-30 ayrıca, Gece Manzara Portresi, Evcil hayvan ve Arka Aydınlatma Silüeti modlarını da içeren 19 manzara modu sayesinde, tüm fotoğraf ayarlarını LCD ekrandaki ilgili ikona indirgeyerek, deneyimsiz dijital SLR fotoğrafçılarının zor ve karmaşık ayarlar gerektiren çekimler yapmasını kolaylaştırır.

Yardım seçenekleri ile orijinal PENTAX SR mekanizması
K-30, PENTAX tarafından geliştirilen SR (Titreşim Azaltma) mekanizması ile telefoto lens kullanırken ya da tamamlayıcı flaş aydınlatma olmadan karanlıkta çekim yaparken olduğu gibi zorlu çekim koşullarında bile fotoğraf makinesinin titreşimini etkin bir biçimde azaltarak oldukça net görüntüler elde edilmesini sağlar. Bu yenilikçi mekanizma, PENTAX’ın hemen hemen tüm değiştirilebilir lensleri ile çalışır – hatta film formatlı makineler için geliştirilen lenslerde bile. Titreşim azaltma mekanizmasının görüntü sensörünü her yönde eğebilen esnek tasarımı sayesinde K-30 çekim sırasında fotoğrafçıya yardımcı olacak birçok kullanışlı özellik sunar. Bu özelliklerden bazıları:  Otomatik Görüş Düzeltme (Automatic Horizon Correction) fonksiyonu yüksek hassasiyetle görüntü çerçeveleme ve kolayca ayarlanan yatay hizalama sağlar. Kompozisyon Ayarı, yatay, dikey ve eksensel görüntü hizalamanın ince ayarlarını yapmayı sağlar. ASTROTRACER modu ise opsiyonel O-GPS1 GPS birimi ile birlikte astronomik fotoğrafçılığı kolaylaştırır.

Yaratıcı, kişiselleştirilmiş ifadeler için görüntü işleme araçları
K-30’da bulunan özel görüntü fonksiyonu ile kullanıcılar hızlı ve kolay bir şekilde seçtikleri bir görüntüye istedikleri düzeltmeleri yapabilirler. Cihazda, sinema filmlerinde kullanılan dramatik bir görsel efekt yaratmak için Bleach Bypass ve dramatik renklerle göz alıcı görüntüler oluşturmak için Cross Process seçeneklerini de içeren 11 özel görüntü seçeneği bulunuyor. Ayrıca, görüntüde yer alanları minyatür modellere dönüştüren Miniature filtresi de dahil olmak üzere 19 ayırt edici dijital filtre seçeneği sunar. Bu filtreler ile çekilen fotoğraflara ayırt edici görsel efektler ekleyerek bilgisayara gerek kalmadan yaratıcı ve sanatsal görüntüler yaratmayı sağlar. Kullanıcılar, bir fotoğrafa birden fazla filtre uygulayarak yaratıcılık olasılıklarını daha da arttırabilirler.

İki güç kaynağı seçeneği
Yaklaşık 480 fotoğraf çekilebilen standart lityum-iyon pile ek olarak, K-30’u opsiyonel D-BH109 AA Pil Haznesi ile dört AA pil ile de kullanmak mümkün. AA piller dünyanın her yerinde bolca bulunabildiğinden yolda bile pilsiz kalmak gibi bir derdiniz olmayacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları