25 Haziran 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Peak Gamese 19 Milyon Dolar Yatırım
22 Aralık 2011 Perşembe 15:48

Peak Games'e 19 Milyon Dolar Yatırım

Peak Games gelişen pazarlarda yakaladığı müthiş büyümeyle 19 milyon dolar yatırım aldı ve dünyanın en büyük beşinci sosyal oyun şirketi haline geldi

Gelişen pazarların en hızlı büyüyen sosyal oyun şirketi Peak Games, gerçekleştirdiği yeni satın almalar, iş ortaklıkları, sosyal oyunlar ve aldığı yatırımlarla Türkiye ve MENA bölgesi (Ortadoğu, Kuzey Afrika) gibi gelişen pazarlarda büyümeyi sürdürüyor. Şirket son olarak Umaykut ve Erlikhan isimli iki strateji oyunu stüdyosunu satın aldı ve aralarında RockYou’nun da bulunduğu şirketlerle yeni iş ortaklıkları gerçekleştirdi. Umaykut, Happy Farm ve 101plus isimlerinde üç yeni oyuna daha imza atan şirket Bizim Çiftlik ve Okey gibi popüler oyunlarının da içeriğini güncelleyip geliştirdi. Peak Games’in göz alıcı büyümesi aldığı yeni yatırımlarla daha da hızlandı. Şirket Earlybird Venture Capital, Hummingbird Ventures gibi yatırım şirketlerinden aldığı 11,5 milyon dolarlık yatırımlarla birlikte toplamda 19 milyon dolar fon elde etmiş oldu. Peak Games, elde ettiği bu son yatırımları pazarda genişleme, oyun stüdyosu alımları, işe alım ve kullanıcı bağlılığı amaçları için kullanacak. Şirketin ulaştığı aylık kullanıcı miktarı ise 16 milyona ulaşmış durumda.

Peak Games’in az hizmet alan pazarlara yerelleştirilmiş ve kültüre özel öğelerle donatılmış oyunlarla hitap etmeyi stratejisinin merkezine konumlamış durumda. Şirket, bu oyunları güçlü bir kullanıcı bağlılığı ile daha da zenginleştiriyor. Peak Games, elde ettiği bu hızlı büyüme ile halihazırda dünyanın en büyük 5 sosyal oyun şirketi arasına girmeyi başardı. Şirketin büyüklüğüne ilişkin ayrıntılara bit.ly/peakstats adresinden ulaşılabiliyor.

Peak Games Kurucusu ve CEO’su Sidar Şahin konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Türkiye ve Ortadoğu gibi pazarların doğasını anlamak Peak Games’in DNA’sında var! Şu anda oyuncuların ne tür oyunlardan hoşlandıklarını gerçekten anladığımız bir noktadayız. Bununla birlikte belirli bölgelerde yeni kullanıcılara nasıl ulaşacağımızı, oyunun yaygınlaşmasını tetikleyen etkenleri ve bunları nasıl kâr ve büyümeye dönüştürebileceğimizi de biliyoruz. Oyun geliştirme stüdyolarımız piyasadaki en iyi oyunları oluşturmaya odaklanmış durumda. Umaykut’u bünyemize katmamızla birlikte yeni nesil odaklı oyunlar yaratma konusunda daha da büyük bir heyecan içerisindeyiz.”

Peak Games’in büyümesinin ardında stratejik hamleler yatıyor
Peak Games başlangıçta Okey gibi Türk ve Arap kültürlerinin yerel kart ve masa oyunları ile tanındıysa da, oyun portföyünü Umaykut gibi strateji oyunları ve Bizim Çiftlik gibi oyunlar ile genişletmiş bulunuyor. Peak Games’in tüm oyunları yerel kitlesine hitap eden yerelleştirilmiş içeriklere sahip. Peak Games, kendi fikri mülkiyetini geliştirmenin yanında, aralarında Zoo World 2 oyununun yaratıcısı RockYou, Barn Buddy’nin yaratıcısı The Broth ve Pet Party oyununun yaratıcısı MagnetJoy gibi öncü sosyal oyun geliştiricileri ile de yeni oyunların yerelleştirilmesi amacılığıyla işbirlikleri gerçekleştiriyor. Şirket son olarak Happy Farm oyununun modern Arapça versiyonunu MENA bölgelerindeki kullanıcılarına sunarken yeni oyunların geliştirilmesi amacıyla Umaykut ve Erlikhan oyun stüdyolarını da bünyesine katmış bulunuyor.

Sosyal oyun tutkunlarının büyük çoğunluğu gelişen pazarlardan
Sahip olduğu 30 milyonun üzerinde kullanıcıyla  dünyanın dördüncü büyük Facebook pazarı konumuna gelen Türkiye’de kullanıcı sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. İnternet kullanıcılarının %87’sinin aynı zamanda Facebook kullanıcısı olduğu Türkiye dışında MENA bölgesi de hem Facebook hem de sosyal paylaşım açısından en hızlı büyüyen pazarlar arasında. Son altı aylık sürede %30 oranında büyümenin kaydedildiği bu pazarlarda 35 milyon olan Facebook kullanıcı sayısının 2015 yılında 250 milyona ulaşması bekleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları