25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pazarlama Sohbetleri Sabancıda Yapıldı
13 Mart 2012 Salı 20:28

Pazarlama Sohbetleri Sabancı'da Yapıldı

Sabancı Üniversitesi MBA Kulübü, 10-11 Mart 2012 tarihlerinde, Sabancı Üniversitesi’nin Tuzla’daki kampüsünde Pazarlama Sohbetleri'nin sekizincisini düzenledi.

Ana sponsorluğunu Finansbank’ın ve yan sponsorluklarını Hasbro ve Vodafone’un üstlendiği etkinlikte, farklı sektörlerden markaların üst düzey yöneticileri, geleceğin marka yöneticileri ile bir araya geldi. Sohbet, Sabancı Üniversitesi öğrencilerinin yanı sıra; sektörün profesyonellerine akademisyenleri, tüm üniversite öğrencilerine, MBA ve doktora öğrencilerine de açık olarak gerçekleşti. Pazarlama Sohbetleri etkinliğine yaklaşık 400’ün üzerinde katılım oldu.

Bankacılık sektöründe pazarlama

Pazarlama Sohbetleri, açılış konuşmasının ardından Finansbank Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Kunter Kutluay’ın konuşması ile başladı. Kutluay konuşmasında, bankacılık sektöründe pazarlama faaliyetlerini anlattı. Kunter Kutluay pazarlamada, müşterinin ihtiyaçlarını anlamanın, verileri doğru değerlendirmenin, altyapıyı hazırlamanın önemine vurgu yaptı. Kutluay, konuşmasında bankalar için geride kalmamanın ve akılda kalmanın öneminin altını çizdi. Segmentin ve ürünün özelliğine göre iletişim şeklini belirlediklerini söyleyen Kutluay konuşmasında, pazarlama faaliyetlerinde renklerin ve sembollerin önemlerine de değindi.

Sadece bir marka yönetmiyoruz aynı zamanda bir portfolyo yönetiyoruz

Sohbetlerin ikinci konuşmacısı Eczacıbaşı İpek Kağıt Pazarlama Direktörü İçim Er oldu. Er konuşmasında, Georgia Pasific ile biten ortaklıklarının ardından girdikleri, markalarda yeniden yapılanma sürecini anlattı. Her birimizin seçeneklerle yüklenmiş tüketiciler olduğumuzu söyleyen Er, markaların dengeleyici bir rolü olduğunu belirtti. Satın almanın duygusal bir eylem olduğunun altını çizen İçim Er, pazarlamada ana hedefin tüketiciler ile duygusal bağ kurmak, ana stratejinin ise tüketici odaklı yaklaşım olduğunu vurguladı. İçim Er konuşmasında, tüketicilerin içgörülerine ulaşmanın önemine de değindi. “Sadece bir marka yönetmiyoruz aynı zamanda bir portfolyo yönetiyoruz” diyen İçim Er, rasyonel ve duygusal markanın özünü oluşturduğunu söyledi. Pazarlamanın çok farklı disiplinleri birarada bulunduran bir alan olduğunu belirten İçim Er de renklerin öneminin altını çizdi.

Trendyol’un başarı hikayesi

Trendyol Kurucu Ortağı ve CEO’su, Fortune tarafından dünyanın en güçlü 10 girişimcisi arasında gösterilen ve Davos’a Dünya Lideri olarak davet edilen Demet Mutlu, Trendyol’un iki yıldan kısa bir sürede elde ettiği başarıyı anlattı. Modayı herkes için ulaşılabilir kılmak felsefesi ile Trendyol’u kurduğunu söyleyen Mutlu, sitenin Türk moda markalarının markalaşması için bir araç olduklarının altını çizdi. Demet Mutlu, Türkiye’nin trend yolu sloganıyla hazırladıkları reklam kampanyasını da detaylarıyla paylaştı. Demet Mutlu konuşmasında, facebook’ta ilk e-shop açan platform olduklarını söylerken, sektörünün önde gelen markaları ile yaptıkları işbirliklerine değindi.

Doğru zamanda, doğru reklamı yapmak gerekiyor

İlk günün son konuşmacısı Vodafone Genel Müşteri Segmenti Bölüm Başkanı Lütfullah Kitapçı, Mart 2009’da başlayan markayı yeniden yapılandırma çalışmalarını anlattı. Konuşmasında pazarlamada değişiklik gösterenin önemine vurgu yapan Lütfullah Kitapçı; tüketiciyi tanımanın, hataları bilmenin, tek bir platformdan konuşmamanın, her platformun markayla uyumlu konuşma tonunun olmasının ve marka vaadinin şirketin her birimi ve çalışanı tarafından sağlanmasının öneminden bahsetti. Doğru zamanda, doğru reklamı yapmak gerektiğini belirten Kitapçı, mobil pazarlamanın akıllı telefonlardaki aplikasyonlara doğru ilerlediğini söyledi.

Tüketicisine direkt ulaşamayan bir pazarlama hikayesi

Pazarlama Sohbetleri'nin ikinci günü LÖSEV’in sunumu ile başladı. İkinci günün ilk konuşmacısı Novo Nordisk Ürün Müdürü Özge Ulusoy oldu. Ulusoy ilaç sektöründeki pazarlama faaliyetlerini tüketicisine direkt ulaşamayan bir pazarlama hikayesi olarak tanımladı. Özge Ulusoy konuşmasında, ilaç sektöründe belli bir alanda uzmanlaşmış bir marka olan Novo Nordisk’in pazarlama faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Gençlere kendi marka değerlerini oluşturmak için öneriler

Günün ikinci konuşmacısı Hasbro Türkiye Pazarlama Müdürü Arzu Çeltekoğlu oldu. Çeltekoğlu, Başarıya giden yolda kendi marka değerinizi nasıl arttırırsınız? başlıklı bir konuşma yaptı. Herkesin birer marka olduğunun altını çizen Çeltekoğlu; gençlerin kendi marka değerlerini yükseltmeleri için tavsiyelerde bulundu. Markanın algı, algının da gerçek olduğunun altını çizen Çeltekoğlu, “Marka yönetiminin çok önemli bir parçası hedef kitlenizin algısını yönetmek. Nasıl algılandığınızı değerlendirin, güçlü ve zayıf yönlerinizi önceden görün” tavsiyesinde bulundu.

Sony’den PS Vita örneği

Sony Business Group Pazarlama Yöneticisi Murat Gebeceli konuşmasında PS Vita için gerçekleştirdikleri pazarlama faaliyetlerini örnek gösterdi. Ürünlerin ayrıştırıcı özelliklerini belirlemenin öneminden bahseden Gebeceli, ürünün satış şekli, fiyatlandırması ve nerede satılacağının, ürün piyasaya çıkmadan belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Pazarlama ve reklamda global trendler

Pazarlama Sohbetleri'nin son konuşmacısı Henkel Pazarlama Direktörü Mehmet Karamollaoğlu oldu. Karamollaoğlu konuşmasında pazarlama ve reklamda global trendler üzerinde durdu. Markaları ifade etmek için 12 ana hikayenin olduğunu söyleyen Karamollaoğlu, pazarlamacıların ürünün hikayesinin, bu 12 hikayeden hangisine uyacağını analiz etmek olduğunu söyledi.

Karamollaoğlu, analitik pazarlama trendinin Türkiye’de de yükseliş gösterdiğinin altını çizdi. Satışla ilgili şirketleri en çok zorlayan unsurlardan birinin de tedarikçilerin globalleşmesi olduğunun belirten Karamollaoğlu, “Şirketler de kendi aralarında evlenerek buna karşı durmaya çalışıyorlar” dedi. Pazar araştırmalarında, online pazar araştırmasına doğru yönelen bir trend başladığını söyleyen Karamollaoğlu, online pazar araştırmasının öneminin hızla artacağını ifade etti. Mehmet Karamollaoğlu, birebir pazarlamanın önemine de değindi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları