28 Eylül 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pamukoğlu ile Lider ve Doğası Hakkında
13 Mart 2008 Perşembe 10:27

Pamukoğlu ile Lider ve Doğası Hakkında

Boğaziçi Eğitim ve PDR Conferences işbirliği ile İstanbul'da düzenlenecek kongre öncesinde Osman Pamukoğlu Lider ve Doğası hakkında görüşlerini açıkladı.

Boğaziçi Eğitim ve PDR Conferences işbirliği ile 29 - 31 Mart 2008 tarihlerinde Hilton İstanbul"da düzenlenecek Liderlerden Liderlik, Güç ve Yönetim Kongresi alanında uzman eğitmen ve profesyonel yöneticileri bir araya getirecek.

Kongre öncesinde Osman Pamukoğlu ile Lider ve Doğası hakkında görüşlerini açıkladı.

İnsanlar, genellikle düştükleri yere bakarlar. Önce, neye takıldıklarına bakmalıdırlar. Tarih ise hatır gönül tanımaz. Verdiği derslerin bedelini peşin alır. Gelecekte oynayacak film, her zaman bölümler halinde gösterilir, ama kasırgayı sezmek, bir algı ve kapasite meselesidir. Tepenin öbür yanını görmek sıradanların sahip olduğu bir yetenek değildir.

Hangi devlet, kurum ve kuruluş olursa olsun, içinde boşluklar ve düzensizlikler doğarsa, aslında insanların en önemli serveti olan toplum güveni sarsılır. Daha ileri safhada bu durum umutsuzluk yaratır. Son safhada ise, aynen bugün olduğu gibi, en cesur adamı bile korkutacak durumlarla yüz yüze kalınır. Bu hal, ortada liderliğin (ben, önderlik diyorum) olmadığının en belirgin kanıtıdır. Umutsuzluğa giden yol baştan kesilmez ise, küçük çatlakların sonunda en sağlam duvarı bile yıktığı görülecektir.

Toplumlar, çıkmaza girdikleri dönemde, çağlar boyu en büyük özlemleri olan "önderlik" kavramını tekrar hatırlarlar ve arayış içine girerler. Çünkü toplumların hafızasında, her şeyin önder ile yükseldiği, o olmayınca düştüğü gerçeği sökülüp, atılamayacak kadar iyi yer etmiştir. Ulusların ve devletlerin güçleri tarih boyunca çıkarabildikleri önderler kadar olmuştur.

Dünyanın hiç bir yerinde özgür olmayan, eğitimsiz ve en temel doğal ihtiyaçları giderilmemiş kimselerin oylarıyla bir devlet adamı ve önder doğmamıştır. Seçim yoluyla bir büyük adamı bulup, çıkartmak, bir iğnenin gözünden deveyi geçirmek kadar zordur. Bu nedenle, ortaya çıkabilen kişiye sadece "siyasetçi" denebilir.

Devletlerin yönetimi ve ulusların idaresinde bir siyasi teşkilin alacağı kararlarda her şeye girişen, fakat hiç bir zaman gayesine erişemeyen, tedbirsiz, basiretsiz, dünyayı bilmeyen ve tanımayan ve ileriyi göremeyen cahil kimseler tarafından yönetilmesi kadar tehlikeli bir şey yoktur. Özellikle, dünyada yeni dengelerin oluştuğu dönüm noktalarında kilit noktalar üzerinde bir kere hataya düşen bir siyasetçi, ileride mutlaka ikinci, üçüncü hataları işleyecektir. Böyle kişilerin halktan onu kabul etmesini, kendisine güven duyulmasını istemeye hakkı da yoktur.

Belki de, bugünlerde bu arayışların bir sonucu olarak, "bugün ve gelecekte liderliğin nasıl olması gerektiği" soruları gündemde. Oysa önderliğin ilkeleri esastır. İnsan doğası hiç değişmediğinden, bu ilkeler de asla değişmez. Yani, insanlık tarihi boyunca bu güne kadar önderliği kanıtlananların müşterek hususiyetleri neler ise, bugün ve tüm gelecek zamanlar içinde aynıdır.

Önder, yol üzerinde olup da nereye gittiğini bilmeyenlere bu yolun ilerisinde neler olduğunu ve sonunda nereye çıkacağını söyleyerek onların fiziksel ve ruhsal gücünü artırır ve artık kendilerini iyi hissetmelerini sağlar.

Önder, dertleri küçültür ve küçükleri yok eder. Bunu yaparken, otorite kullanmanın esas olduğunu asla düşünmez. Önderlik, otorite kullanımı değildir. Önder, insanların duygularını mahmuzlayarak onları güçlendirir. Uluslar ve toplumlar, önderin heyecan, tutku ve isteklerini yakalayınca, amaçlarını da sahiplenmeye başlar; amaca ve hedefe kendilerini adamaları sonunda sınır tanımayan bir dürtü ile hareket etmeye başlarlar.

Yeryüzünde insanların itaat duygusu yerine hayal güçlerine hitap ederek etkilemeyi ancak doğal önderler anlayabilmişlerdir. Ulusların buhran ve tehlikeli dönemlerden asgari acı ve kayıpla geçebilmeleri, hatta bu tehditlerin getirdiği fırsatlar sayesinde kazançlı çıkarak, sağlam geleceklere ulaşabilmelerinin tek yolu, milletin ihtiras haline gerçek duygularla, gücünü ve kararlılığını sergileyebilmesidir. Bunu, Önder yapar. Önder, fırtınanın esas gücünün gizlendiği, en sakin yeri, merkezini harekete geçirir.

Önder ve sanatçı doğulur. Bir insanın kişiliği geniş ölçüde kendi atalarından kalan bir mirastır. Bu yüzden, insanın şahsiyeti tıpkı cevherinde elmas bulunan bir kayanın var oluşu gibi doğumundan önce geniş ölçüde belirlenir.

Kongre konuşmacılarından bazıları

Osman Pamukoğlu, Özkan Kaymak, Dr. Murat Bilgili, İbrahim Betil, Nur İrem Orhon, Necdet Uygurer, Osman Erk, Emre Kongar, Tınaz Titiz, Kaya Arsoy, Mehmet Cemil Özden, Doç. Dr. Erhan Yasar, Doç. Dr. Tekin Akgeyik, Mine Kılıç, Rıfat Bayraç, Hakan Tetik.

Kongre içeriği

Liderlik, Güç ve Yönetim"de uygulama metot ve alanlarının inceleneceği ve 16 konuşmacının yer alacağı kongre iki ana kategoride işlenecek. İlk iki gün 9 ünlü profesyonel konuşmacının yer alacağı Konferans gerçekleştirilecek olup, son gün ise paralel oturumlarla seminerler başlığı altında 9 ayrı konuda eğitim seminerleri gerçekleştirilecek.

Kongrede yer alan konulardan bazıları

• Liderin Doğası, • Vizyoner Liderin Bireysel Motivasyonunu Sağlayan Enerji Kaynakları, • Lider ve Kitle Psikolojik Etkileşimi: Kitle Psikolojisine Hâkim Lider, • Liderin Toplumsal Sorumluluğu, • Değişim Yönetiminde Lider, • Liderden Sonra Lider - Genç Liderlik ve Gerektirdikleri, • Yaratıcılık, Liderlik ve Kaotik Ortamda Stratejik Düşünce Disiplini, • Karizmatik Lider, • Liderlik Bileşenleri.

Paralel oturumlarda işlenecek eğitim konuları

• Zor İnsanları Yöneten Lider - Çatışmaları Yaratıcı ve Olumlu Sonuçlara Dönüştürmek, • Liderlik ve Gelecekte İnsan Gücü Yönetimi, • Liderlik Bileşenleri - Kültürel Bağlam ve Kişilikten Öteye: Liderliğin Biyo-Psikolojik, Evrimsel Temelleri, • Bir Strateji ve Üst Yönetim Kitabı Olarak Nutuk, • Liderlik ve Liderlik Modelleri, • Mükemmel Kurumlar, Mükemmel Liderlik, • Liderlik ve İnnovasyon, • Etkin İnsan Yönetimi - Yönetici Gelişim Programı, • Stratejik Planlama.

Kongre ile ilgili ayrıntılı bilgi ve kayıt için www.liderlerkongresi.com adresinden veya 0 (216) 486 30 95 numaralı telefondan bilgi alınabiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları