29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özyeğin Üniversitesi İlk Mezunlarını Verdi
23 Temmuz 2012 Pazartesi 14:50

Özyeğin Üniversitesi İlk Mezunlarını Verdi

Akademik hayatına 2008 yılında başlayan Özyeğin Üniversitesi, 19 Temmuz 2012 akşamı Çekmeköy Kampüsü’nde düzenlediği törenle ilk mezunlarını verdi.

Diplomalarını Rektör Prof. Dr. Erhan Erkut ve Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin’in elinden alan ilk mezunlar, gecenin ilerleyen saatlerinde düzenlenen Kardeş Türküler konseri ile mezuniyetlerinin tadını doyasıya çıkardılar.

Özyeğin Üniversitesi, 19 Temmuz 2012 Perşembe günü Çekmeköy Kampüsü’nde düzenlediği törenle ilk mezunlarını verdi. 2007 yılında kurulan ve 2008 yılında akademik hayatına başlayan Özyeğin Üniversitesi, 22’si Yöneticiler İçin Yüksek Lisans (EMBA),  20’si lisansüstü ve 10’u lisans bölümlerinden olmak üzere toplam 52 öğrencisini mezun etti. Özyeğin Üniversitesi’nin ilk mezunları diplomalarını Rektör Prof. Dr. Erhan Erkut ve Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin’in elinden aldılar. Halen 1.800 öğrencisi bulunan Özyeğin Üniversitesi, 2012-2013 akademik yılında 3.000 öğrenciye 5 fakülte ve 2 yüksekokul çatısı altında toplam 18 lisans programıyla eğitim verecek.

Diploma töreninden önce kısa bir konuşma yapan Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin, gençlere seslenerek şunları söyledi: “Bugün mezunlar ve ailelerinden daha heyecanlı olan biri varsa o da benim. Allah’ın ne sevgili kuluyum ki bana üniversite kurmayı nasip etti. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde 40 ilköğretim okulu ve lise ile 25 kız öğrenci yurdu açtıktan sonra bir de üniversite kurmak istedim; 6 yıl önce çalışmalara başladık. Çocuklarıma ve eşime müteşekkirim. Çünkü bir üniversitenin ebediyen yaşaması için bizden sonraki nesillerin bakış açısı çok önemli. ‘İnsana yapılan yatırım en önemli yatırımdır’ sözü bizim sloganımız. Bir üniversiteyi en iyi yapan başarılı eğitimciler ve başarılı öğrencilerdir. Dünyanın en iyi 100 üniversitesinden hocalar aramıza katıldılar ve şimdi de iş dünyasında fark yaratacak mezunlarımızı verdik. 154 bin metrekare kapalı alan inşaatı ile bu kampüsü yaptık. Fiba Grubu şirketlerinin yöneticilerine de teşekkür etmek isterim. Fiba Grubu şirketleri vakfa 300 milyon liralık bağış yaptılar. Amacımız dünya standartlarında üniversite eğitimi verip hiçbir yerde olmayan staj ve eğitim imkanlarını sunmak. Öğrencilerimizi sosyal sorumluluk projelerine katılmaları için de teşvik ediyoruz. Kavar Havzası’ndaki çalışmaların ardından 2013’te Ravanda Havzası’ndaki çalışmalara da katılacaklar. Bugün mezun olan sizlere, aşık olacağınız bir kariyer diliyorum.”

Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut ise törende şunları söyledi: “Amaç, anlam yaratmak ve dünyayı değiştirmek.  Umuyorum, sizlere sadece para kazanmak için çalışmak zorunda kalmayacağınız bir eğitim verdik.  O zaman gösterin kendinizi, değiştirin dünyayı.”

Törende, yıllardır kendisine söylenen “Ama daha mezun vermediniz” ve “Ama hâlâ kampüsünüz yok” sözlerinin artık geçerli olmadığını vurgulayan Erkut, “İşte mezun, işte kampüs” dedi.

Kaynaklarını en fazla fark yaratabileceği alanlarda değerlendirmeyi tercih eden Özyeğin Üniversitesi, tamamında iddialı olduğu 18 lisans programına sadece 5 yıl içinde ulaştı. Lisans eğitiminde olduğu kadar, lisansüstü çalışmalarda da mükemmelliğe önem veren ÖzÜ, öğretim üyesi başına bilimsel araştırma çıktılarında da kısa zamanda Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden birisi oldu. Özyeğin Üniversitesi, önümüzdeki birkaç sene içinde bütün programlarında Türkiye’de ilk beş üniversite arasında girmeyi hedefliyor.

Halen İşletme, Girişimcilik, İktisat, Bankacılık ve Finans, Psikoloji, Hukuk, Endüstri Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Makina Mühendisliği, Otel Yöneticiliği ve Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği lisans programıyla eğitim veren ÖzÜ, bu yıl bunlara yenilerini ekliyor. Özyeğin Üniversitesi 2012-2013 akademik yılında Sivil Havacılık Yüksekokulu’na bağlı Pilot Eğitimi Lisans Programı ile Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’na bağlı Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı’na öğrenci kabul etmeye başlıyor. Bunun yanı sıra Yönetim Bilişim Sistemleri, Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret, İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık programlarını da açacak olan üniversite, böylece 5 fakülte ve 2 yüksekokul çatısı altında toplam 18 lisans programıyla eğitim veriyor olacak.

Toplum ile yapmış olduğu sosyal kontratın bilincinde olarak, sadece lisans ve yüksek lisans eğitimi vermekle kalmayıp, toplumun her kesimine farklı eğitim programları da sunan Özyeğin Üniversitesi, mezuniyet töreninde sertifika programları mezunlarına da belgelerini verdi.

Kendi işini kurmuş, fakat işini büyütmek için yeterli imkânlardan yoksun kadınlara ücretsiz işletme ve yöneticilik eğitimlerinin verildiği 10.000 Kadın Girişimci Sertifika Programı da dahil, tüm sertifika programları katılımcılarını da mezun eden Özyeğin Üniversitesi, sadece eğitim veren değil, topluma hizmet eden bir kurum olduğunu da bir kez daha vurguladı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları