16 Nisan 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Oyun Teorisi Dünya Kongresi Bilgi’de
29 Haziran 2012 Cuma 12:25

Oyun Teorisi Dünya Kongresi Bilgi’de

İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü 22 Temmuz- 26 Temmuz 2012 tarihleri arasında Oyun Teorisi Dünya Kongresi(GAMES 2012)’ne ev sahipliği yapıyor.

Dünyaca ünlü matematikçi ve Nobel Ödüllü John Nash’in katılacağı kongreye Eric Maskin ve Roger Myerson’ın da aralarında bulunduğu Nobel ödülü sahibi bilim insanları ile çok sayıda matematikçi ve seçkin araştırmacı katılıyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Temmuz ayında dünyaca ünlü matematikçi John Nash’in de aralarında bulunduğu çok sayıda Nobel ödüllü matematikçi, ekonomist ve araştırmacıyı Santral Kampüsü’nde buluşturuyor. 2005 Nobel Ekonomi Ödülü sahibi Thomas J. Schelling, 2007 Nobel Ekonomi Ödülü sahibi Eric Maskin ve Roger Myerson başta olmak üzere uluslararası arenadan önemli isimleri buluşturan kongrede 650’ye yakın sunum ve Nobel Paneli başta olmak üzere genel katılımlı çok sayıda oturum yapılacak.

İstanbul Bilgi Üniversitesi çok sayıda başarılı üniversiteyi geride bırakarak Oyun Teorisi Cemiyeti tarafından her dört yılda bir düzenlenen bu bilimsel buluşmaya ev sahipliği yapma hakkı kazandı. Dünyadan 1000, Türkiye’den  100 civarında bilim insanının katılımının beklendiği kongre, Ekonomi ve Uygulamalı Matematik dallarında çalışan en prestijli bilim adamlarının biraraya geldiği bilimsel bir toplantı olma özelliğini taşıyor.

Genel ve yarı katılımlı oturumların ardından tüm Nobel ödüllü katılımcıların katıldığı Nobel Paneli ile tamamlanacak olan kongrenin bilimsel programı, zengin bir sosyal program ile pekiştirilerek katılımcıların beş gün boyunca hem bilimsel faaliyetlerini gerçekleştirmeleri hem de İstanbul’u ve Türkiye’yi yakından tanımaları amaçlanıyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, uluslararası akademik camiada büyük saygınlığı olan bu kongrenin, bilimsel bilgi üretimini, mümkün olduğunca çok  akademisyen ve öğrenci ile paylaşarak ülkemizdeki bilim geleneğine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Oyun Teorisi: Oyun teorisi,  hem rekabetçi hem de işbirlikçi ortamlarda stratejik etkileşim alanlarını çalışır. Başlangıçta uygulamalı matematik dalında zorlu bir alan olarak geliştirilen Oyun Teorisi, geçen yüzyılın ikinci yarısı itibari ile ekonomi için de esaslı bir araç haline gelmiş; günümüzde Bilgisayar Bilimi, Siyaset Bilimi, Yönetim Bilimi, Sosyoloji, Nörolojik Bilimler, Felsefe ve Biyoloji gibi çeşitli alanlarda uygulanıyor. Oyun teorisi sahasındaki araştırmaları, eğitim ve uygulamaları desteklemek için 1999 yılında kurulan Oyun Teorisi Cemiyeti, her dört senede bir uluslararası ve geniş katılımlı bir kongre düzenliyor. Bir önceki kongre 2008 yılında Amerika’da Northwestern Üniversitesi’nde düzenlenmiştir. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları