20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Oyak Matematik Yarışması 6. Yaşında
19 Ekim 2007 Cuma 10:44

Oyak Matematik Yarışması 6. Yaşında

Daha önce Oyak Çimento Grubu Şirketleri’nin, bulunduğu illerde düzenlenen Liselerarası Matematik Yarışması, bu yıl 12 Oyak şirketinin katılımları ile 17 ile yayıldı.

Oyak Çimento Grubu Şirketleri’nin, 5 yıldır, bulunduğu illerde düzenlenen Liselerarası Matematik Yarışması, bu yıl diğer Oyak şirketlerinin katılımları ile 17 ile yayıldı.

12 Oyak İştiraki ile 17 şehire yayılan yarışma bu yıl Adana, Balıkesir, Batman, Bolu, Düzce, Hatay, Kahramanmaraş, Kırıkkale, Manisa, Mardin, Ordu, Rize, Sakarya, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ ve Zonguldak illerinde düzenlenecek. Bu illerde organizasyona Adana Çimento, Bolu Çimento, Ünye Çimento, Mardin Çimento, Oyak Beton, Renault Mais, Erdemir, İsdemir, Ermaden, Erbor, Hektaş ve Tukaş ev sahipliği yapıyor.

Renault Mais tarafından Tekirdağ'da organize edilen Oyak Matematik Yarışması’nın tanıtım toplantısı 16 Ekim Salı günü Tekirdağ Valilik Kültür Merkezi'nde Tekirdağ Vali Yardımcısı Erdoğan Özdemir, Tekirdağ İl Milli Eğtimi Müdürü Üner Dilek ve Renault MAİS Genel Müdürü İbrahim Aybar'ın katılımları ile düzenlendi. Toplantıya yarışmaya katılacak okulların müdürleri, öğretmenleri ve öğrenciler de katıldılar.

Son 5 yılda 1.044 okuldan 4 bin 200 öğrencinin katıldığı yarışma dahilinde 27 Ekim 2007, Cumartesi günü düzenlenecek I. Aşama sınavına bu yıl 427 okul ve 1.708 öğrencinin katılması bekleniyor.

Bu yıl 19 Kasım haftası içinde açıklanacak sonuçlara göre, yarışmaya katılan tüm öğrencilere alarmlı masa saati, yarışmaya katılan tüm okullara ise 1.500 YTL nakdi yardım verilecek. İl birincisi olan okulun öğrenci, öğretmen ve okul müdürlerine 1’er Cumhuriyet Altını, İl birincisi olan okulun öğrenci, öğretmen ve okul müdürlerine plaket, Final sınavına kazanan şampiyon okulun öğrenci, öğretmen ve okul müdürlerine 1.000YTL değerinde 1 kese altın sunulacak. Yarışma sonucunda şampiyon okula 15 bin YTL değerinde karma laboratuar kurulacak. Şampiyon öğrencilerin ailelerine de 1.000YTL değerinde hediye çeki verilecek.

İlk kez 2003 yılında 5 il ve 107 okulda Hayat Matematiktir sloganı ile başlayan Liselerarası Matematik Yarışması’nda temel amaç; Türk insanının gündemine analitik düşünme ve çözümleme pratiğini yerleştirmek, matematiğe ilgi duyan gençleri teşvik etmek, matematik sevgisini aşılamak, matematiğin yaşam ile bağını ortaya koymak, başarı ve kazanma duygularını tattırmak, kişisel iç disiplini artırmak ve farklı dünyalara kapılar açmaktır.

Böylelikle matematiğin; evrensel dil olduğu, insanlığın ortak düşünme aracı olduğu, hem bilim, hem de sanat olduğu, bireylerin analiz, sentez, kavrama gibi akıl yürütmelerine olanak sağladığı, bireylerin kararlı, düzenli ve sistemli olmalarına yardım ettiği, zihin ve yetenek gelişmesine yardımcı olduğu anlatılıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları