18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÖSS ve YDS Sonuçları Açıklandı
12 Temmuz 2008 Cumartesi 12:04

ÖSS ve YDS Sonuçları Açıklandı

ÖSS ve YDS sonuçları YÖK'te düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Tercih işlemleri 23 Temmuz - 4 Ağustos 2008 tarihleri arasında.

Tercih Başvuruları 23 Temmuz'da Başlıyor


Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve Yabancı Dil Sınavı (YDS) sonuçları açıklandı. Adaylar tercih işlemlerini 23 Temmuz-4 Ağustos 2008 tarihleri arasında Internet ortamından yada sınav başvuru merkezlerinden yapacak. Sonuçlar 20 Ağustos 2008 tarihinde açıklanacak.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan sınav sonuçlarına ilişkin YÖK"de basın toplantısı düzenledi. Prof. Dr. Yarımağan'ın verdiği bilgiye göre, ÖSS"ye giren 1 milyon 504 bin adaydan 423 adayın sınavı geçersiz sayıldı. Tespit edilen kopya sayısı 190 olurken, 25 bin adayın puanı hesaplanamadı. Sınava giren adaylardan Açık Öğretim Fakültesi hariç 552 bin adayın yerleştirmesi yapıldı.

En başarılı okullar listesinde Fen Liseleri ilk sırada yer alırken, kız öğrenciler erkek öğrencilere göre daha başarılı oldu. Kız öğrencilerden 165 barajını geçenlerin oranı yüzde 89 olurken, erkek öğrencilerin oranı yüzde 82 oldu.

Yarımağan"ın yaptığı açıklamaya göre en başarılı iller puan türlerine göre şöyle:
"Sayısal 1 puan türünde Denizli, Karabük, Burdur
Eşit ağırlık puan türünde, Denizli Kırşehir, Burdur
Sözel 1 puan türünde, Kırşehir, Denizli, Nevşehir
145"in üzerinde puan alan adaylara göre, Karaman, Nevşehir, Denizli"
En az başarılı iller ise, Ardahan ve Hakkari oldu.

ÖSS"de bu yılın birincileri; Sayısal-2 puan türüne göre İzmir Özel Fatih Lisesi"nden Orkun Bildir; Eşit Ağırlık-2 ve Sözel-2 puan türünde Tuzla Vehbi Koç Vakfı Özel Lisesi"nden Çağrı Berk Onuk; Sayısal-1 Eşit Ağırlık-1 Sözel-1 puan türünde Ankara Atatürk Anadolu Lisesi"nden Fırat Cem Yücel; Yabancı Dil-1 Eşit Ağırlık-1 Tuzla Vehbi Koç Vakfı Özel Lisesi"nden Oğuzhan Atay"

Dil Ağırlıklı puan türlerinde ise, Almanca"da Mehmet Burak Soysal, Fransızcada da Melis Gülbay Laebens birinci oldular.

Adaylar sonuçları, http://oss.osym.gov.tr ve http://oss2008.osym.gov.tr Internet adreslerinden öğrenebilecekler.

Vodafone aboneleri, ÖSS Mobilöğren Mobil Bilgi Servisi"nden yararlanmak için T.C. kimlik numaralarını 3366'ya kısa mesajla göndermeleri yeterli. Kullanıcılar, sınav sonuç bilgilerine cep telefonundan anında ulaşabilecek.

3366'ya gönderilen her bir mesaj 1 SMS/2 kontör, sistem tarafından abonelere gönderilen her bir mesaj ise 1 SMS/2 kontör ile ücretlendirilecek.

Avea aboneleri de ÖSS 2008 yılı sonuçlarını MobilÖğren servisi ile öğrenebiliyor. Bunun için Avea abonelerinin, 11 haneli TC Kimlik numaralarını yazıp, 3366"ya kısa mesajla göndermeleri yeterli.

3366"ya gönderilen her bir mesaj 1 SMS/2 kontör ile sistem tarafından abonelere gönderilen her bir mesaj ise 1 SMS/2 kontör ile ücretlendiriliyor.

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları