04 Ağustos 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Orhan Pamuktan Dört Başbakana Dilekçe
05 Haziran 2009 Cuma 09:28

Orhan Pamuk'tan Dört Başbakana Dilekçe

Hasankeyf için başlatılan uluslararası imza kampanyasına Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk da imzasıyla destek verdi.

Doğa Derneği ve Atlas Dergisi tarafından Hasankeyf için başlatılan uluslararası imza kampanyasına Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk da imzasıyla destek verdi. Daha önce aynı kampanyaya Tarkan ve Orhan Gencebay da imzalarıyla destek vermişti. Hasankeyf"in de içinde bulunduğu Dicle Vadisi"nin UNESCO Dünya Miras Alanı olarak ilan edilmesini talep eden Orhan Pamuk"un imzalı dilekçesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Almanya Başbakanı Angela Merkel"e, Avusturya Başbakanı Werner Faymann"a ve İsviçre Başbakanı Hans-Rudolf Merz"e iletilecek.

Orhan Pamuk"un imzaladığı dilekçede, Hasankeyf"in en az 10 bin yıllık geçmişi ve küresel ölçekte nesli tehlike altındaki canlı türleri ile UNESCO"nun 10 dünya mirası kriterinden 9"unu karşılayan insanlığın sahip olduğu en eski kentlerden birisi olduğuna dikkat çekiliyor.

Barajın yapılması halinde tarihi kent Hasankeyf ile birlikte 300'den fazla arkeolojik alanın sular altında kalacağı ifade ediliyor. Dilekçede ayrıca Ilısu Barajı"nın Fırat kaplumbağası gibi birçok endemik ve küresel ölçekte nesli tehlike altında canlı türünü de tehdit ettiğine işaret ediliyor.

İmza için www.hasankeyfesadakat.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları