23 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Orff Konferansı Yapıldı
05 Mayıs 2008 Pazartesi 11:17

Orff Konferansı Yapıldı

Orff - Schulwerk Eğitimi; Özel ALEV Okulları tarafından düzenlenen bir konferans ile terapistlere tanıtıldı.

Ünlü besteci Carl Orff"un, 40"lı ve 50"li yıllarda müzik ve dans pedagogu Gunild Keetman"la birlikte çalışarak geliştirdiği; konuşma, müzik ve dansın bir arada kullanıldığı entegre eğitim yaklaşımı Orff - Schulwerk Eğitimi; Özel ALEV Okulları tarafından düzenlenen bir konferans ile terapistlere tanıtıldı.

Prof Dr. Karin Schumacher"in konuşmacı olduğu Orff-Schulwerk"in Müzik Terapisi, Sosyal ve Uyum Psikolojisine İlişkin Önemi başlıklı konferansta; Orff - Schulwerk Eğitimi'nin, otistik çocuklar gibi özel eğitime gereksinim duyan çocuklara sağladığı faydalar aktarıldı.

İlk olarak Avusturya"daki Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü"nde uygulanmaya başlanan ve günümüzde bütün dünyada yaygın olarak kullanılan Orff - Schulwerk Eğitimi; kişide müzik sevgisi uyandırmayı, ses, beden ve enstrüman yoluyla kişinin kendisini farklı şekilde ifade edebilmesini ve bireysel yaratıcılığı geliştirmeyi amaçlıyor. Orff - Schulwerk Eğitimi; okulöncesi yaş grubundaki çocuklar, okul öğrencileri, engelli ve özürlüler, stresten uzaklaşmaya yönelik yetişkinler ve yaşlılar için kullanılabiliyor.

Orff - Schulwerk Eğitimi; 1999 yılından itibaren Türkiye"de ilk olarak Özel ALEV İlköğretim Okulu"nda ve Özel ALEV Anaokulu"nda uygulanmaya başlandı. Özel ALEV İlköğretim Okulu"na eğitim uygulaması başladıktan iki yıl sonra, okula gerekli enstrümanların alınması ve eğitim kadrosunun oluşturulmasıyla, Carl Orff"un eşi Lieselotte Orff tarafından Carl Orff Model Okulu unvanı verildi.

2001 yılında Avusturya Liseliler Vakfı"nın, Özel ALEV Okulları içinde bağımsız bir birim olarak Orff-Schulwerk Eğitim ve Danışmanlık Merkezi"ni kurmasıyla, eğitim Özel ALEV Okulları"nın içinde yer alan bu merkez tarafından verilmeye başlandı. Türkiye"de hala tek başına hizmet veren merkez, Avusturya, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Çin ve Rusya"nın aralarında olduğu, birçok ülkedeki merkezle bağlantılı olarak Orff-Schulwerk Eğitimi çalışmalarına devam ediyor.

Özel çocuklarla çalışan terapistlere yönelik olarak düzenlenen Orff - Schulwerk Eğitimi konulu konferansta konuşmacı olan Prof. Dr. Karin Schumacher; 1973 yılında Salzburg Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü"nde Elementer Müzik ve Hareket Eğitimi"ni bitirmiş ve yoğun çalışmaların ardından 1984 yılında Berlin Sanatlar Yüksekokulu"nda Müzik Terapisi Eğitimi Bölümü"nü kurmuştur. Otistik Sendromlu Çocuklarla Müzik Terapisi ve Müzik Terapisi ve Bebekler Araştırması gibi kitapların da yazarı olan Schumacher, konferansta, konuşmanın bir müzik ve müziğin de bir konuşma olduğunu ve yaklaşımın uygulamaya yönelik olumlu yönlerini ortaya koydu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları