25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÖRAV’dan Doğal Afetler Ders Planı.
23 Kasım 2011 Çarşamba 18:03

ÖRAV’dan Doğal Afetler Ders Planı.

Öğretmen Akademisi Vakfı, doğal afetler hakkında farkındalığı artırmak için online ders planları oluşturdu.

Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), öğretmenlerin, doğal afetlere doğrudan maruz kalmamış öğrencilerin afetler hakkında duyarlılığı ve farkındalığını artırmalarına yardımcı olacak “online ders planları” hazırlamaya başladı. ÖRAV, bu kapsamda, öğretmenlerin ilköğretim 4. ve 5. sınıflarda kullanabileceği ilk ders planını üretti. Öğretmenler, 2 ders saati süreli olan plana, vakfın web sitesinden ulaşabiliyor. ÖRAV, tüm öğretmenleri, doğal afetlerle ilgili ders planını, Öğretmenler Günü’nde diğer eğitimcilere de iletmeye ve derslerdeki uygulamalarda yaşadıkları deneyimleri plan@orav.org.tr adresinden ÖRAV ile paylaşmaya çağırıyor.

ÖRAV Genel Müdürü Kayhan Karlı, “Van Depremi sonrasında ürettiğimiz ders planıyla, özellikle afetleri yaşamamış öğrenciler için öğrenme tasarımları oluşturmayı hedefledik. Öğrencilerimizin milletçe yaralarını sarmaya çalıştığımız deprem hakkında farkındalığına katkıda bulunarak, doğal afetlerle ilgili bilinci artırmayı amaçladık. Planın, özellikle afete doğrudan maruz kalmamış öğrencilerin olduğu okullarda uygulanmasını öneriyoruz. Yaklaşmakta olan Öğretmenler Günü’nde, tüm öğretmenleri, planımızı diğer öğretmenlerle paylaşmaya ve uygulamada yaşadığı deneyimleri, ÖRAV’a iletmeye çağırıyoruz. Paylaşılan deneyimler, sonraki çalışmalarımızda daha geniş katkılı eğitim tasarımları oluşturmamıza yardımcı olacak.” dedi.

Öğretmenler Günü’nün yaklaştığı bu günlerde ÖRAV’ın çalışmalarına yoğun olarak coşkuyla devam ettiğini vurgulayan Kayhan Karlı, “Öğretmenlerin ve toplumda eğitim sorumluluğunu üstlenen kişilerin mesleki ve kişisel gelişimine katkıda bulunmak için ulusal ve uluslararası işbirliklerini destekliyoruz. Teknolojinin olanaklarından maksimum düzeyde yararlanıyoruz. Araştırmalar yaparak, öğretmenleri de bilimsel araştırmalara teşvik edici programlar düzenliyoruz. Bu vesileyle tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz.” dedi.

ÖRAV, eğitime katkıda bulunmaya devam ediyor…

Garanti Bankası’nın öğretmenlere yönelik sürdürülebilir projeler geliştirmek amacıyla kurduğu ÖRAV, hayata geçirdiği projelerle, bugüne kadar toplam 60 binden fazla öğretmene ulaştı. ÖRAV, öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliğiyle yürüttüğü Öğretmenin Sınırı Yok projesi kapsamında, 68 ilde, 1.781 okulda, 47.312 öğretmene eğitim verdi. Vakıf, “21. Yüzyılın Okulu ve Öğrenme” konferanslarıyla, bugüne kadar il ve ilçeler dahil 20 merkezde 10.000’den fazla okul yöneticisi ve eğitimciye seslendi. Eğitim Yöneticisi Geliştirme Programı (EYGEP) kapsamında ise, 4 ilde 240 eğitimciye ulaştı.

ÖRAV’ın ilk projesi olan “Öğretmenin Sınırı Yok” ile, Türkiye’de düşünen, sorgulayan ve araştıran bir eğitim modelinin uygulanmasına katkıda bulunmak amaçlanıyor. 2009 yılında başlanan projede, “İletişim Becerileri”, “Sınıf Yönetimi”, “Ölçme ve Değerlendirme” konularını kapsayan 2,5 günlük eğitim veriliyor. Öğretmenler, ücretsiz sunulan eğitimlere gönüllü olarak katılıyor. ÖRAV Genel Müdürü Kayhan Karlı’nın yürüttüğü “21. Yüzyılın Okulu ve Öğrenme Konferansları”nda ise, eğitimcilere, okul ortamları ve öğrenmenin; küreselleşme, dijital teknoloji ve beyin araştırmalarıyla geçirdiği dönüşüm hakkında bilgiler veriliyor. EYGEP kapsamında ise okul yöneticilerinin kapasitesini ve gelişimini destekleyerek, okullarda birlikte öğrenme kültürünün oluşmasını amaçlayan 2 gün süreli eğitimler veriliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları