23 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Opet, Temiz Tuvalet Eğitimlerine Devam Ediyor
16 Haziran 2008 Pazartesi 13:28

Opet, Temiz Tuvalet Eğitimlerine Devam Ediyor

OPET, 2000 yılından bu yana sürdürdüğü Türkiye'nin en uzun soluklu toplumsal projelerinden olan Temiz Tuvalet Projesi kapsamında, bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyor.

OPET, Türkiye"de önemli bir sorun olan tuvalet temizliğini hedef aldığı Temiz Tuvalet sosyal sorumluluk projesi ile, Metin Sabancı Spastik Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi ve Taksim 75. Yıl Çocuk ve Gençlik Merkezi"nde eğitimler düzenledi. 147 personel ve 178 çocuk olmak üzere toplam 325 kişiyi kapsayan eğitimler sırasında, tuvalet hijyeni ve temizliğin sağlığımız üzerindeki önemi anlatılırken, konuyla ilgili çocuk ve yetişkinlere yönelik çizgi filmler gösterildi.

14 Haziran Cumartesi günü düzenlenen eğitimler, Temiz Tuvalet projesinin fikir lideri OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk"ün katılımı ile gerçekleşti. Nurten Öztürk, OPET"in 2000 yılından bu yana sürdürdüğü Temiz Tuvalet projesi ile, Türkiye çapında öncü bir rol üstlenerek pek çok kurumun bu konuda çalışmalar yapmasına teşvik edildiğini belirtti. Tuvalet temizliği ve hijyene verilen önemin sağlıklı bir yaşam için büyük önem taşıdığını belirten Öztürk, bu bilincin toplumun geneline yayılması ile gelecek nesillerin daha sağlıklı bireyler olarak yetişeceğini vurguladı.

OPET, önce kendi istasyonlarından başlamak üzere, Türkiye"de tuvalet hijyenini yaygınlaştırmak amacıyla Temiz Tuvalet projesini hayata geçirdi. Bu kapsamda, tüm yurda yayılmış OPET istasyonlarında sadece standart kurumsal görüntü ve hizmet kalitesi ile değil, temizlik ve hijyene verdiği önemle de farklılığını vurgulayarak, bunu kalıcı hale getirmeyi başardı. OPET tarafından, istasyonlardaki personele sürekli eğitimler verilerek temizlik bilincinin oluşması sağlanırken, istasyonların tuvaletleri hijyenik bir ortama kavuşturuldu. Bilinçlendirme çalışmalarının kapsamını genişletmek adına, Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı ile işbirliği yapılarak okullarda 100.000"i aşkın öğrenciye eğitim verildi. Engelli vatandaşların sorunları düşünülerek, OPET akaryakıt istasyonlarına engelli tuvaleti şartı ve standardı getirildi. Bebeklerin tuvaletlerden mikrop kapmamaları için istasyonlara bebek bezi değişim yerleri yapıldı. Çocuk ve yetişkinleri eğitmek amacı ile çizgi filmler, reklam filmleri hazırlanıp, televizyonlarda yayınlanması sağlandı. Kampanya kapsamında okulların yanı sıra, çeşitli kamu kurum ve kuruluşları, belediyelerde de tuvalet temizliği ve hijyen konularında eğitimler verilmeye devam ediliyor.

Tuvalet temizliği ve hijyen konusunda seferberlik sayılabilecek Temiz Tuvalet Kampanyası, uluslararası platformda da takdir görerek, önemli ödüllere layık görüldü. 2004 yılında IPRA (Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği) Golden World Awards yarışmasında Sosyal Sorumluluk Projeleri kategorisinde birinci seçildi. Aynı yıl HID (Halkla İlişkiler Derneği) 3. Altın Pusula yarışmasında Sosyal Sorumluluk Projeleri kategorisinde ve Nokta Dergisi Doruktakiler anketinde Sosyal Sorumluluk Kampanyaları kategorisinde birinci oldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları