16 Mayıs 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Önyargı Şeytanı İşbaşında
23 Kasım 2007 Cuma 13:24

Önyargı Şeytanı İşbaşında

Hemen her insan aklının bir yerlerinde bazı konularla ilgili önyargılar besler. Yenibiriş Dünyası Kasım sayısında bir insan kaynakları sorunu olarak önyargıyı ele alıyor.

Bireylerin ve kurumların iş ve aday arama süreçlerini hızlandıran, Yenibiris.com, Yenibiriş Dünyası dergisinin Kasım sayısında kapak konusu olarak adayların iş görüşmelerine, kararlarına dolayısıyla kurumsal kaderimize etki eden önyargıyı ele alıyor.

Önyargılı kararlar ve sonuçları

Hemen her insan aklının bir yerlerinde bazı konularla ilgili önyargılar besler. Bu önyargılar günlük hayatta sadece insan ilişkilerinde sorun yaratır ama kurumsal yaşamda farklı problemlere yol açar.

Türkiye’de ilk kez bir insan kaynakları sorunu olarak ele alınacak olan önyargı, Amerika’da uzun zamandır gündemi meşgul ediyor. İnsan çeşitliliğinin en çok olduğu hatta fiziksel farklılıkların bile en şiddetli yaşandığı ülkenin ABD olduğu düşünülürse, önyargı son derece doğru bir tartışma konusu olabilir. Örneğin;

İki kişi – biri şık giyimli beyaz bir adam, diğeri ise orta yaşlı hafif kilolu siyahi bir kadın organizasyonunuzda görev almak üzere iş başvurusunda bulunuyorlar. Eşit nitelikte görünüyorlar ama yönetici anlaşılması güç bir biçimde kadına karşı olumsuz bir tepki veriyor. “Nedenini tam olarak bilemiyorum” diyor size “ama bu iş için doğru kişi olduğunu sanmıyorum.” Siz de ona katılıyorsunuz çünkü sizin de erkek adayın görevini daha iyi şekilde yerine getireceği gibi bir his var içinizde. Siz ya da müdürünüz, içinizde yaş, cinsiyet, fiziksel görüntü ırk yönünden kadın adaya karşı bir önyargı barındırıyor olabilir misiniz acaba? Eğer durum buysa, o zaman bu önyargı ikinizin ortak işe alma kararını haksız biçimde etkiliyor mu? Harward Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmalar gösteriyor ki siz ve müdürünüz önyargılısınız ve bunun farkında bile değilsiniz! Sonuçlarından mustarip olan çalışanlar için bu tarz önyargılar felaket olabiliyor. Çünkü bu önyargılar yüzünden yöneticileri işe alma, terfi, eğitim olanakları sağlama ve görev tayini gibi konularda yanlış ve eksik kararlar alabiliyorlar. İnsan kaynaklarına düşen görev açık ve ortada ama aynı zamanda da korkutucu ve cesaret kırıcı: “Bu tarz önyargıları problemler çoğalmadan ortaya çıkarmak.”

Yenibiriş Dünyası’nda başka neler var?

Yenibiriş Dünyası’nın Kasım sayısında, kapak konusu “Önyargı”nın yanı sıra, Legrand İnsan Kaynakları Direktörü Kartal Tolga ile söyleşi, başarılı radyo programcısı Nihat Sırdar ile söyleşi, iş dünyasında 2008 trendi, zarafet kazanma gayretleri, Yenibiriş Çatı Toplantıları, NBS İnsan Kaynakları Danışmanlık Grup Müdürü Bade Nilgün ve Finansinvest İnsan Kaynakları Grup Yöneticisi Elif Şansal ile röportaj gibi pek çok konu yer alıyor.

Derginin tüm yazılarına ve daha ayrıntılı bilgiye www.yenibirisdunyasi.com adresinden ulaşılabiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları