16 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Only Planet Sergisi İTÜ’de
14 Ocak 2008 Pazartesi 13:15

Only Planet Sergisi İTÜ’de

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, uluslararası öğrenci programı Only Planet kapsamında hazırlanan projelerin sergisine ev sahipliği yapıyor.

Nokia, tasarım konusundaki deneyimini dünyanın dört bir yanındaki gençlerle paylaşmak üzere Only Planet adlı uluslararası öğrenci programını uyguluyor. Program çerçevesinde, Nokia ve üniversiteler yerel görsel kültür konusunda bilgi ve fikir alışverişinde bulunuyor. Only Planet programına katılan öğrenciler, tasarımda yeni boyutları keşfederken, kendi kültürlerinin içindeki unsurları da daha yakından inceliyorlar.

Only Planet tasarım projesinin meyveleri, 11 - 31 Ocak 2008 tarihleri arasında İTÜ Taşkışla’da düzenlenecek olan Only Planet 2007 Sergisi’nde ziyaretçilerle paylaşılacak. Sergide Finlandiya, Hindistan, İtalya, Namibya ve Türkiye’den olmak üzere toplam beş üniversitenin çalışmaları sergilenecek.

Only Planet Nedir?
Nokia tasarım ekibinin uluslararası öğrenci programı olan Only Planet, 2003 yılından bu yana uygulanıyor. Bugüne dek Arjantin, Brezilya, Şili, Çin, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hindistan, İsrail, İtalya, Japonya, Polonya, Rusya ve İsveç üniversitelerinde öğrencilerle buluşan proje, Nokia ve üniversiteler arasında yerel görsel kültür konusunda bilgi ve fikir alışverişinde bulunmayı hedefliyor. Only Planet projesinde yer alan tasarım bölümü öğrencileri, gerek tasarımın yeni boyutlarını keşfetmek, gerekse kendi kimliklerini yerel kültürlerin unsurlarıyla birleştirerek yansıtmak açısından benzersiz bir fırsat elde ediyor.

Only Planet ve İTÜ
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Yüksek Lisans Programı da Şubat 2007 itibarıyla Only Planet programına dahil oldu. Only Planet projesi 16 öğrencinin katılımıyla, Doç. Dr. Özlem Er, Yrd. Doç. Dr. Şebnem Timur Öğüt ve Dr. Hümanur Bağlı’nın yürütücülüğünde, “Advanced Design Project II” başlıklı yüksek lisans dersi kapsamında gerçekleştirildi. Çalışmanın amacı Türkiye ya da İstanbul’a özgü olarak tanımlanabilecek davranış biçimleri, eğilimler ya da nesnelerin gözlemlenmesi ve yorumlanması yoluyla yeni ürün ya da hizmet tasarımları yapılmasıydı.

Proje iki aşamada gerçekleştirildi; ilk aşama araştırma kısmına, ikinci aşama ise araştırma sonuçlarına dayalı olarak yeni ürün fikirleri geliştirilmesine ayrıldı. Programın tanıtıldığı ve öğrenci gruplarının oluşturulduğu başlangıç aşamasının Şubat ayında tamamlanmasının ardından, 7 Mart – 4 Nisan tarihleri arasında projenin birinci aşaması hayata geçirildi. Araştırma safhasında öğrenciler, yerel bağlamda davranış biçimlerini, sosyal etkileşimleri, ifadeleri, değerleri, yaşam tarzlarını gözlemleyerek, gözlemlerini fotoğraf, video gibi vasıtalarla belgelediler ve her hafta stüdyo ortamında tartışmaya açarak netleştirmeye çalıştılar. Bu stüdyo kritiklerine Nokia temsilcileri de katkıda bulundu. Üç veya dört kişilik gruplar halinde gerçekleştirilen birinci aşama sonrasında, ikinci aşamada bu süreçlere dayanarak konsept, senaryo ve üretim aşamaları gerçekleştirildi.

Projenin sonuçları, İstanbul Tasarım Haftası’nda ve Helsinki Design Week’te ziyaretçilerle paylaşıldı.

Şubat ayında Helsinki’de düzenlenecek olan Only Planet Konferansı’na İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden öğrenciler de katılacak.

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü hakkında ayrıntılı bilgi için: www.tasarim.itu.edu.tr

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları