18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Okulların E-Dönüşümünde Gecikme
10 Temmuz 2008 Perşembe 10:31

Okulların E-Dönüşümünde Gecikme

MEB Internet Erişim Projesi kapsamında Bakanlık uygulamalarını Internet ortamına aktarırken, web sayfası olmayan okullar e-dönüşümü geciktiriyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), e-dönüşüm ve MEB Internet Erişim Projesi kapsamında Bakanlık uygulamalarını Internet ortamına aktarırken, okulların yarısının web sayfasının olmaması e-dönüşüme sekte vurdu.

Milli Eğitim Bakanlığı e-devlete geçişi sağlamak amacıyla başlattığı e-dönüşüm kapsamında e-karne, e-taşınır mal, e-burs, e-yurt, e-okul gibi onlarca projeyi hayata geçirirken, okulların gelişime ayak uyduramaması nedeniyle harekete geçti. MEB Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik imzası ile valiliklere gönderilen 08/9640 sayılı 20 Haziran 2008 tarihli genelgede, MEB Internet Erişimi Projesi kapsamında ilköğretim öğrencilerinin yüzde 93"ünün, ortaöğretim öğrencilerinin ise yüzde 99"unun Internet erişimine kavuşturulduğu belirtildi.

Okulların Yarısının Web Adresi Yok

Çelik, "Ancak, Internet erişimi, Bilişim Teknolojisi sınıf ve imkânlarının etkin kullanımı için çok yoğun yüz yüze ve uzaktan eğitim faaliyetleri yürütülmesine rağmen, kısmi sorunlar yaşanabilmektedir. Örneğin, tüm okul ve kurumlarımızın web sayfası oluşturması için web barındırma hizmeti ve alanı verilmekte iken, okul ve kurumlarımızın yaklaşık yarısının .meb uzantılı bu hizmetten yararlanmıyor olması, kabul edilebilir görülmemektedir" açıklamasında bulundu. Çelik, e-dönüşüm uygulamalarına personel ilgisinin ve hassasiyetinin arttırılması için bilişim teknolojileri formatör öğretmenlerinin desteğinin sağlanacağını bildirdi.

MEB Müsteşar Yardımcısı Çelik, ayrıca MEB Internet Erişimi Projesi kapsamında öğrenci sayısı az olan okulların da Internet erişimine kavuşturulması ve Internet erişimi olmayan okul ve kurumun kalmaması için çalışmaların yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü açıkladı.

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları