20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Okulda Öğretilmeyen İş Kuralları
12 Kasım 2007 Pazartesi 11:37

Okulda Öğretilmeyen İş Kuralları

Ipsos KMG’nin CEO’su Vural Çakır, iş yaşamının okulda öğretilmeyen kurallarını yeni kitabında topladı.

Ipsos KMG CEO’su Vural Çakır, yıllardır iş hayatının değişik kademelerinde çalışırken edindiği deneyimlerini İş Hayatının 21 Gizli Kuralı kitabında topladı. Kitapta hem iş hayatına yeni atılan, kariyerlerinin henüz başında olan, hem de kariyerlerinde çoktan üst basamaklarda yerini almış olan herkes için bir şeyler bulunuyor.

Vural Çakır kitabında, Anglosakson şirket kültürünün egemen olmasıyla birlikte bütün şirketlerin küçük veya büyük bir Amerikan şirketi haline dönüşmeye özendiğini anlatıyor. Çakır, şirketlerin dönüşümü ile birlikte çalışanlarda yapaylaşmaya başlamasını, artık iş yaşamında başarının bu yapay dünyanın kurallarını öğrenmeye ve hatta uygulamaya bağlı olduğunu belirtiyor. Bunlar arasında insan kaynakları yönetimleri ile yaratılan ego patlamasına teslim olmak, ingilizce kelimelerle türkçe konuşmak, internette selam verdiğin herkese dostum diyerek “networking” yapmak, guru isimlerini ve kurallarını ezberlemek, küreselleşmeyi dışarıdan içeriye akan tek taraflı bir süreç olarak kabul etmek, sürekli olarak maaş artışına endeksli iş değiştirmek, tüketici krallığı yalanına inanmak gibi ilkelere yer veriyor.

Vural Çakır kitabının başında “Bu kitaptan kurtulma şansın var mı?” sorusu ile okuyucuları test ediyor. Oracle bilgisayar şirketinin kurucusu ve genel müdürü Larry Ellison’ın Yale Üniversitesi’nin 2000 yılı mezuniyet töreninde yaptığı ve en sonunda güvenlik görevlilileri tarafından kürsüden aşağı çekilmesi ile son bulan konuşmasını hatırlatıyor ve ekliyor; “Hala şansın varsa bu kitabı at ve yoluna git. Yok eğer hayatını profesyonel kariyere bağladıysan yani şansın kalmamışsa kitabın sonuna kadar mecbur devam edeceksin… Böyle desem belki daha şık olacaktı ama diyemeyeceğim. Bu kitabın sonuna geldiğinde bile şansın olmaya devam edecek; her zaman; hiç vazgeçmezsen…”.


Vural Çakır Kimdir

Vural Çakır, Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimine ODTÜ’de devam etti. Kısa bir süre banka, inşaat ve reklam sektöründe çalışan Çakır, Zet araştırma şirketinin kuruluşuna katıldı ve Zet’in bir Amerikan şirketi olan Nielsen tarafından satın alınmasının ardından, yedi yıl kadar şirkette genel müdürlük görevini yürüttü. 2001 yılında arkadaşlarıyla birlikte pazarlama hizmetleri alanında çalışan KMG grubunu oluşturdu. 2007’de grubun araştırma şirketi sektörün uluslararası liderlerinden Ipsos’la birleşti. Şu anda Ipsos KMG’nin CEO’luk görevini yürüten Vural Çakır’ın “Geleceğe Bir Dokunuş Araştırma, Şirket, İnsan” isimli bir kitabı daha bulunmaktadır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları